Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Šéf Motola ukázal celé video o korupci a kuliších. Prý bouřil preventivně

  10:49aktualizováno  15:27
Ředitel Motola Miloslav Ludvík na tiskové konferenci rozdal nesestříhaný záznam videa z výjezdní porady nemocnice. Brání se anonymnímu sestřihu z internetu, ve kterém zazněla jeho slova o korupci a protekčních pacientech. "Něco takového se u nás neděje," řekl a oznámil, že podává trestní oznámení.

Tento videozáznam ukázal Miloslav Ludvík na tiskové konferenci.

Ludvík přesvědčoval novináře dvě hodiny o tom, že Motol, tedy největší nemocnice v ČR, není zapletena do zmanipulovaných veřejných zakázek a při shánění peněz na rozsáhlé investice jí nepomáhají protekční pacienti, kterým lékaři říkají "kuliši".

Heger pošle kontrolu

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) řekl, že do nemocnice kvůli videu pošle kontrolu. "Padly tam náznaky o manipulaci s výběrovými řízeními, takže tam pošleme kontrolu," uvedl. Trvat by měla nejméně měsíc. "Pokud se tam najdou pochybení, která by byla na straně managementu, tak z toho vyvodíme důsledky," dodal Heger.

Obě podezření se objevila v úterý spolu se sestříhanou nahrávkou Ludvíkových slov, kterou někdo anonymně umístil na YouTube. Ředitel v ní přednostům, primářům a vrchním sestrám vysvětloval, že ví o tom, jak to v Motole funguje.

"Páni přednostové a primáři samostatných oddělení velmi dobře vědí, že my sice občas soutěžíme, ale ta soutěž vypadá tak: je pět firem, které mohou dodat materiál. Tak se řekne firma A se zúčastní, firma B se zúčastní, firma C se zúčastní, firma D vyhraje, firma E se zúčastní. Příště se to prohodí. Fakt si myslíte, že to nevím?"

Ludvík je také nabádá, aby mu neházeli klacky pod nohy s "kulichy", protože jsou důležití pro investice nemocnice. "No, to béčko (pavilon B pozn. redakce) mohlo být skoro už hotové, upřímně řečeno. Já to říkám jako vtip, ale ono to tak někdy je a já velmi, ale velmi prosím, abyste si uvědomili, že přes tyto lidi my ty peníze opravdu dostaneme," hřímal Ludvík.

Ředitel nemocnice už ve středu označil sestřih za zmanipulovaný. O den později nemocnice dodala, že video bylo ukradeno. "Podám trestní oznámení na neznámého pachatele," řekl Ludvík bez upřesnění, k jakému trestnému činu mělo dojít.

Slova měla preventivní charakter, vysvětluje nemocnice

Úplatky v Motole

Ředitel Motola Miloslav Ludvík varoval lékaře, že některé situace v nemocnici nebude tolerovat. Uvedl to na výjezdní poradě po dvou příbězích Z Motola. Popisují jednání úplatných lékařů.

"Pacient u soudu začal velmi přesvědčivě popisovat, jak mu na jednom pracovišti sdělili, že musí dát dar, aby se včas dostal na řadu. Ke cti té klinky budiž, že to opravu pokryla darem, který jsem navíc ještě podepsal já. Nicméně ten systém mají evidentně propracovaný a já si nemyslím, že je to jenom u darů," popsal Ludvík na poradě.

Následoval druhý příběh. "Měli jsme tady lékaře, který si pacientu pozval do jiného pracoviště, tam dámě vysvětlil, že problém bude vyřešen velmi rychle za pět tisíc korun. Dáma byla samoživitelka dvou dětí, ten doktor ji dokonce donutil, aby začala rozprodávat vybavení domácnosti, aby mu těch pět tisíc mohla dát," dodal.

Následovalo varování: "Doktor letěl jako namydlený blesk. Co mě vyděsilo, že za mnou přišel jeden velmi známý lékař a řekl: Co blbnete, to dělají všichni. Tak já bych začal velmi plédovat na tom, že po tomhle se teda půjde."

Ludvík na dvouhodinové tiskové konferenci také rozvedl, proč snímek nepřispívá k podezření z manipulace zakázek, protekce pacientů a korupce lékařů. Zároveň novinářům předal celý 70minutový záznam z porady včetně sestřihu, který udělala nemocnice.

Ředitel svá slova obhajuje s tím, že měla preventivní charakter a projev k vedoucím pracovníkům byl motivační. Pokud podle něj přijde na jakoukoli situaci, která zavání korupcí, nebude ji tolerovat. a netoleroval ji dle vlastních slov ani v minulosti.

Svá slova opřel Ludvík o varování, které lékaři dostali na výjedzní poradě po dvou příbězích o úplatcích v Motole (viz box) a po slovech o firmě A, B, C a D.

"Protože příští rok potřebujeme ušetřit, tak si na to dáme všeobecný pozor, ano? Tohle skončí a bude to pod osobní sankcí. To znamená, že kdo to nepochopil, bude si muset hledat nové zaměstnání," následovalo v Krkonoších z úst ředitele.

Ke slovům o manipulaci zakázek nemocnice uvedla, že několik let výběr kontroluje prostřednictví komisí, kde sedí i náhodně vybraní zaměstnanci Motola. V roce 2006 pak fakultní nemocnice zavedla elektronické aukce, které jí pomohly snížit cenu nakupovaného vybavení o miliony korun.

Ludvík také popřel svá slova z videa, že ví o tom, jak to funguje. "Nemluvím o tom, že se tady takové věcí dějí," odpověděl na otázku iDNES.cz, proč nezasáhl, pokud tvrdí, že ví, jak to chodí.

Kulichové miliardy neseženou

U systému protekčních pacientů Ludvík zopakoval, že sice funguje, politiky nebo významné manažery si tím nemocnice ale do přízně nezískává. "Třeba mi někdo zavolá, že pán ten a ten je významným manažerem či politikem a že chce, abych jeho manželku nebo milenku nebo kdovíkoho operoval rychle, dostal ho na sál nejlépe příští týden, ať nemusí čekat. Takovým lidem třísknu telefonem nebo je vyhodím z kanceláře, klidně se zeptejte na mém sekretariátu," řekl ředitel.

"Žádný kulich nám peníze nezajistil. Vy snad znáte někoho, kdo by sám dokázal přesunout pět miliard?" ptal se Ludvík v reakci na slova, že kdyby se lékaři chovali lépe ke "kulichům", bylo by "béčko skoro už hotové". Podle Ludvíka je systém přidělování státních peněz velmi složitý.

Ředitel nemocnice ale zároveň zopakoval svá slova, že "kulichové" pomáhají šířit dobré jméno nemocnice: "Když má nemocnice dobrou pověst, tak má lepší možnosti dostat se k investicím.

Video přičítá Ludvík kampani vedené proti němu

Úterní zveřejnění anonymního sestřihu je podle Ludvíka už třetím útokem na nemocnici. Jedním byla petice, která se ohrazovalo proti jeho stylu řízení, zaslaná do ČTK, druhým anonymní nepodepsaný doporučený dopis, který přišel v lednu na oddělení.

"Útočila na vedení nemocnice a byla v obálce, na níž byl jako odesílatel podepsán deník MF DNES (ve skutečnosti to byl anonym podepsaný 'lékaři nemocnice v Motole' a s redakcí jej spojovalo pouze to, že na obyčejné obálce byla v místě pro odesílatele rukou napsána adresa MF DNES - pozn. red.). Napsal jsem šéfredaktorovi panu Čásenskému a požádal ho o šetření, jak k tomu mohlo dojít," popsal Ludvík.

"Pan ředitel mi poslal kopii obálky na vědomí, žádost o pomoc s objasněním jeho dopis neobsahoval. Ostatně šlo by to asi těžko, rukou na bílou obálku může kdokoli napsat cokoli," reagoval šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský.

Zveřejnění sestříhaného videa označil Ludvík za kampaň, která začala poté, co v nemocnici stáhla část lékařů své výpovědi.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

BIS se zaměřila na spolupracovníky Zemana. Kolem Mynáře kroužila hned několikrát

Premium Bezpečnostní informační služba se v době, kdy úřad prezidenta zastával Miloš Zeman, zaměřila na jeho nejbližší...

První česká banka stolice hledá dárce. Některým nabízí i pět tisíc korun

Premium Každý zná krevní transfúze a krevní banky, ale slyšeli jste o bance stolice? V zahraničí jsou celkem rozšířené, v Česku...

STALO SE DNES: Konec spalovacím motorům, Rusko obklíčilo Bachmut

Ministři pro energetiku států EU schválili normu o omezení prodeje aut se spalovacími motory. Ruské jednotky obklíčily...

Akademici protestovali proti nízkým mzdám, vyzvali Fialu k řešení situace

Zhruba tisícovka lidí se v úterý odpoledne v centru Prahy zúčastnila protestního pochodu proti nízkým platům...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...