Nemocnice reagovala na žádost ředitelky Střední zdravotnické školy v Praze-Nuslích Márie Janákové. Ta zjišťovala, zda tam mohou chodit na praxi budoucí sestry v hidžábu. Nuselskou školu v šátku navštěvují tři studentky.
Motol svůj postoj odůvodňuje tím, že provozní řád nemocnice určuje jednotný pracovní oděv a praktikantka v šátku by ho porušila. „Stejně tak je žádoucí nezahalování obličeje, aby bylo možné zdravotnického pracovníka identifikovat,“ sdělil ředitel nemocnice a lídr pražské kandidátky ČSSD Miloslav Ludvík.
„Respektujeme fakt, že nošení muslimského šátku je pro věřící projevem náboženského vyznání, ale musíme přihlížet k hygienickým a bezpečnostním aspektům a volit variantu jednotného oděvu pro všechny praktikantky,“ doplnil Ludvík.
Ministerstvo školství nechystá změnu zákona
Jde již o druhou školu v hlavním městě, která tento problém řeší. Střední zdravotnická škola v Ruské ulici loni zakázala dvěma studentkám nosit šátky. Škola je kvůli tomu ve sporu s ombudsmankou Annou Šabatovou (více čtěte zde).
V nuselské škole na rozdíl od té v Ruské ulici ale nezanesli zákaz nosit ve vyučování pokrývku hlavy do školního řádu. „Zvažovali jsme to a mysleli přitom na kluky a jejich čepice, ale pak jsme si řekli, že postačí, když je v případě nutnosti slušně upozorníme,“ vysvětlila ředitelka Janáková.
„Máme tu dvě studentky, které loni zahalené nechodily, ale letos v září se nečekaně objevily v šátku. A letos nám do prvního ročníku nastoupila další dívka, kterou jsem zahlédla v šátku,“ přiblížila Janáková.
Problém se šátky studentek řeší podle informací MF DNES i jedna střední odborná škola v Brně.
Ministerstvo školství žádné legislativní změny ohledně nošení šátků nechystá, podle ministra Marcela Chládka je školní řád v kompetenci školy a školské rady. „Samotné nošení šátků mi nevadí. Nesmějí ale zakrývat celý obličej,“ poznamenal.