Mapa je propojena s profily jednotlivých objektů, které obsahují výřezy snímků dokládající míru destrukce. Do konce srpna 2015, kdy vznikl poslední analyzovaný satelitní snímek, zaznamenali vědci celkem 38 architektonických objektů, které byly nenávratně zničeny.
„Mnoho z nich bylo zcela srovnáno se zemí, včetně odklizení sutě a přeměny uvolněného prostoru na parkoviště,“ uvedl arabista a historik Miroslav Melčák, který patří do čtyřčlenného týmu českých odborníků.
Pět objektů nebylo dosud identifikováno. Ze zbylých 33 identifikovaných budov jsou pouze dva křesťanského původu - kostel a klášter. Ostatní jsou islámské stavby různých architektonických typů, tedy mešity, islámské školy, hrobky a svatyně významných osobností města. Ničení podlehlo i několik mosulských hřbitovů.
„Pouze čtyři z 31 identifikovaných islámských objektů byly stavby z 20. století. Zbytek byly historické stavby pocházející ze slavného atabegovského období (12.-13. století), či z doby osmanské nadvlády, která se datuje od 16. do 19. století,“ uvedl Melčák.
Na seznamu zničených památek jsou některé architektonické dominanty města, o nichž už dříve informovala média, například slavná mešita proroka Jonáše v Ninive. Méně okázalé historické stavby však teroristé zničili bez jakékoliv zájmu sdělovacích prostředků, například soubor svatyní a mešit ze 13. století. „Tyto stavby, které představovaly unikátní mosulskou školu středověké islámské architektury, byly téměř všechny nenávratně zničeny,“ dodal Melčák.
Mravenčí práce u satelitních snímků. Čeští vědci mapují zkázu Mosulu |
Český tým v současné době připravuje podrobné historicko-architektonické profily jednotlivých zničených památek na základě dochované obrazové a plánové dokumentace. „S blížícím se termínem vojenské operace na osvobození města je práce českého týmu nanejvýš aktuální. Získaná data budou kvalitním základem pro případnou budoucí obnovu města,“ uvedl Melčák. Společně s ním dokumentují zkázu Mosulu ještě Karel Nováček, Lenka Starková a Ondřej Beránek. Projekt zaštítil Orientální ústav Akademie věd.
Islámský stát vyhlásil v části Iráku a Sýrie chalífát. Na území, které ovládá, se nacházejí jedny z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na světě. Radikální hnutí odmítá vše, co není v souladu s jeho interpretací sunnitského islámu, jako kacířství. Jeho členové ničí prastaré památky nevyčíslitelné hodnoty. Zvěrstva IS na starověkých pokladech odsoudila Organizace spojených národů jako válečný zločin a útok proti společnému dědictví celého lidstva.
Islamisté svatyně ničili výbušninami:
28. července 2014 |