Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mormoni, mnohoženství a tři králové

  1:00
Mitt Romney je prezidentský kandidát bez bázně a hany. Má jediný nedostatek. Je mormon. Obecně se předpokládá, že mormoni mají více žen. Je to přibližně stejně pravdivé, jako že katolíci upalují čarodějnice.

Mitt Romney | foto: Profimedia.cz

Pro obě církve je to, z hlediska jejich historie, dávná minulost. Ale na mnohoženství by našinec, zvlášť když je to vrcholný politik, ještě našel nějaká ta pozitiva.

Mormonská víra však připadá uhozená i většině Američanů, kteří jsou ve věci svobody náboženství a názorů zvyklí na ledacos. Mormoni totiž věří, že jejich prorok Joseph Smith našel na počátku devatenáctého století knihu Mormon vyrytou na deskách. Ukázal mu to anděl Moroni.

Nepříliš vzdělaný farmář desky údajně přeložil z egyptského dialektu. Podle knihy Mormon přišel zmrtvýchvstalý Ježíš do Ameriky a kázal indiánům... Původní desky musel Smith vrátit Moronimu, který si je odnesl. Na zemi zůstal překlad a víra v něj.

Řeknete si asi: "Ajajaj! Pokud v tohle věří budoucí americký prezident, tak zaplať pánbůh, a to i mormonský, za Bushe."

Jenže v co věří Bush a s ním i miliarda lidí včetně autora tohoto textu? Věří historce, podle níž těhotná žena namluvila svému budoucímu muži, že počala dítě nikoliv od nějakého milence, ale od Boha neposkvrněným stykem. Také v tom figurují andělé a sny.

Když se děťátko narodilo, vyšla hvězda a objevili se andělé, kteří nakázali pastuchům, aby kojence adorovali. Z daleké země přitáhli podle hvězdy tři mudrcové a děťátku se klaněli. Na paměť toho jsme slavili v neděli Tři krále, i když nikdo neví, kdy se to dítě narodilo, jestli ti králové byli, a pokud ano, kdy a kam přitáhli. Tím to celé nekončí.

Po poměrně úspěšné kariéře proroka (tehdy to bylo velice ctěné povolání, asi tak jako dnes realitní makléř) se Ježíš prohlásil za syna Božího a byl podle tehdejších zákonů po právu ukřižován. Jenže vstal z mrtvých, zjevil se svým nohsledům a slíbil jim, že ti, kdo v něj věří, neumřou.

Kdyby se to stalo ne před dvěma tisíci, ale před necelými dvěma sty lety jako Smithovo vidění, věřili byste tomu? Nepovažovali byste takového Smithe-Matouše, který vám tohle předkládá, za podvodníka nebo za křupana zralého pro cvokhaus?

Lepší mormon než ateista
Američané, kteří z valné části věří té druhé, a nikoli té první historce, pokládají tedy Romneyho za trochu podezřelého, i když žije příkladným životem: se svou první a jedinou ženou má čtyři děti, obchody i politický úspěch mu kvetou pod rukama.

Podle jednoho průzkumu by jim však víc vadilo, kdyby byl kandidát muslim nebo ateista. Co se týče muslima, není potřeba pátrat po důvodech. Ale ateista? To je člověk, který věří jiné historce.

Věří, že z ničeho nic se něco semlelo a vybuchlo a byl z toho vesmír. Pak se to motalo a klokotalo, až se něco nějak divně spojilo a byl z toho život. V živých tvorech pak sem tam něco přeskočilo a vznikli z nich jiní živí tvorové. Nakonec něco přeskočilo v opici a byl z toho člověk. Tomu pak přeskočilo a vymyslel si Boha.

Kdyby vám chtěl někdo namluvit, že se to stalo za posledních dvě stě let, voláte do Bohnic. Ale ateisté se zaštiťují fůrou let, a to dodává jejich pábení hodnověrnosti.

Po pravdě řečeno je na první pohled skoro jedno, jestli věříte v opice, Ježíše nebo Moroniho (nebo ve všechno najednou, což u vědecky založeného mormona není vyloučeno). Stejně se pravdu dozvíme nebo nedozvíme až po smrti.

Ale proč by Američanům tolik vadil prezident-ateista? Nemyslí si snad, že takový člověk, který nad sebou nevidí oko prozřetelnosti, nebude mít žádný stud a zásady a že by se mu neměla svěřovat moc? Že bude třeba pěstovat mnohoženství?

S Babišem se shodnu více než s Fialou, říká šéf odborů KOVO v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

Premium

Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli přísnějším emisním normám a pravidlům, vyroste čtyřnásobně větrných elektráren a přibude dvojnásobný výkon...

17. července 2024

Na tábor do KLDR. Ruští školáci tu chtějí ukázat kulturu své země v plné kráse

Více než 200 ruských školáků odletělo na tábor do Severní Koreje. Je to vůbec první výprava ruských dětí do tábora v KLDR po covidové pandemii. Už v únoru byla v Pchjongjangu skupina ruských turistů.

23. července 2024  8:25

V Lovosicích na Litoměřicku hořela skládka pneumatik, byla asi nelegální

Požár skládky pneumatik v Lovosicích na Litoměřicku, kde hořelo od pondělního večera, byl v úterý ráno po 5:00 uhašen, oznámilo město na své facebookové stránce. Příčiny vzniku požáru se podle...

22. července 2024  22:16,  aktualizováno  23.7 8:25

Útočník v chorvatském domově seniorů zastřelil šest lidí. Reagují i čeští politici

Nejméně šest životů si vyžádala pondělní střelba v domově důchodců v chorvatském městě Daruvar, uvedla tamní média. Podle prvních zpráv do budovy vešel muž s pistolí a začal střílet kolem sebe....

23. července 2024  7:55

Slovensko má první dvě z objednaných stíhaček F-16. Vítal je prezident i televize

Na letecké základně Kuchyňa u Malacek na západním Slovensku přistály první dvě stíhačky F-16 pro slovenské ozbrojené síly. Bratislava v roce 2018 objednala 14 strojů. Učinila tak vláda, kterou jako...

23. července 2024  6:50

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...