Protest proti Zemanovi, nebo obyčejné divadlo? Prezident osočil ČT

  17:54aktualizováno  17:54
Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) obvinil ostravské Divadlo Petra Bezruče, že ve spolupráci s Českou televizí chystalo protest proti prezidentovi na představení Spalovač mrtvol, kterého se měla zúčastnit Ivana Zemanová. K obvinění ČT se přidal také Zeman. Obě instituce ale tvrzení odmítají a upozorňují, že se žádný protest nechystal.

„Ve chvíli, kdy paní Ivana (Zemanová) přicházela minulou středu do divadla, měli jsme signály, že se chystá něco, co nesouvisí s jejími aktivitami. Na protest proti Zemanovi se tam měla odehrát jakási protestní akce. Byla připravena petice, součástí této expozice a „divadla v divadle“ se měla stát i Česká televize,“ uvedl Novák na brífinku, kde se hodnotila návštěva prezidenta Miloše Zemana v kraji.

Důkazem podle Nováka jsou rezervace několika míst pro redaktory v řadě přímo za zády první dámy. Fotografii následně zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na svém twitterovém účtu.

04.listopadu 2016 v 16:38, příspěvek archivován: 04.listopadu 2016 v 16:51

Důkaz místo slibů. Česká televize měla připravena místa v Divadle Petra Bezruče za paní Ivanou Zemanovou. https://t.co/6KP5AYCpUZ

Podle Nováka byly v sále připraveny mikrofony a čekalo se, jak bude Zemanová na protest namířený zejména proti jejímu manželovi reagovat. Svou účast ovšem první dáma na poslední chvíli zrušila.

Mluvčí ČT Alžběta Plívová prohlásila, že se hejtman mýlí v interpretaci událostí. „Česká televize sice skutečně v divadle natáčela, předmětem jejího zájmu však bylo pouze a jedině úspěšné a dlouhodobě vyprodané představení Spalovač mrtvol s Norbertem Lichým. Vznikala zde totiž reportáž do uměleckého magazínu Divadlo žije. Natáčení bylo dohodnuto již před jedním měsícem, účastnil se jej pouze štáb tohoto kulturního cyklu a kamery snímaly, logicky, výhradně dění na jevišti. Žádní členové redakce Zpravodajství v divadle přítomni nebyli,“ uvedla ve vyjádření pro iDNES.cz.

Kromě příznivců „vítalo“ Zemana ve Frenštátě i několik tibetských vlajek

Štáb ČT se o přítomnosti první dámy dozvěděl až v den natáčení a neměl tedy v úmyslu Ivanu Zemanovou natáčet. Redakci iDNES.cz to potvrdil také ředitel divadla Jiří Krejčí. „Je to od začátku do konce smyšlené. Žádný protest se nechystal, mělo proběhnout normální divadelní představení. Česká televize tam byla nahlášena měsíc dopředu. Moravskoslezský kraj se přihlásil až ten den s návštěvou první dámy,“ řekl Krejčí.

O konání protestní akce je i přesto přesvědčený samotný prezident. „Myslím si, že si zejména ČT se zájmem prohlédne fotografie, na nichž je rezervace jejích spolupracovníků na provokaci, která byla připravena pro moji ženu. Že je to hloupé, že je to podlé a ubohé, už řekl pan hejtman. Styďte se,“ vzkázal Miloš Zeman v závěru svého brífinku.

„ČT jenom trapně mlží. Fotografie, které jsme uveřejnili, jsou jasným důkazem o chystané divadelní akci proti paní Ivaně Zemanové,“ napsal Jiří Ovčáček později na svém Twitteru.

V publiku seděl kritik, dramaturgyně ČT a vedoucí produkce

Natáčení pro pořad ČT Divadlo žije nakonec proběhlo stejně jako samotný Spalovač mrtvol. „Po samotném představení ještě štáb nabral rozhovor s kritikem Ladislavem Vrchovským a také s Norbertem Lichým. Místa v hledišti nebyla rezervovaná pro redaktory. V publiku seděl právě kritik, vedoucí produkce, dramaturgyně,“ upozornila mluvčí.

„Natáčení pořadu „Divadlo žije!“ a představení Spalovače mrtvol bylo dohodnuto s Divadlem Petra Berzuče dne 20.10.2016. Na natáčení jsme dne 2. 11. 2016 přišli v 15,45 hodin, od 16,00 hodin jsme měli domluvené rozhovory s Norbertem Lichým, dramaturgyní Kateřinou Menclerovou, s režisérem Jakubem Nvotou. Ve stejnou dobu do divadla dorazila i ochranka, dozvěděli jsme se, že na představení bude hostem paní Zemanová,“ popsala vedoucí produkce pořadu České televize Danuše Břeská.

Produkční informovala prezidentskou ochranku, že se bude natáčet divadelní magazín a že v hledišti budou dvě kamery, které budou zabírat pouze jeviště. „Vyhověli jsme jejich prosbě, že potřebují tři čtvrtě hodiny na prohlídku hlediště před příchodem paní Zemanové, proto jsme plánovaný rozhovor s panem režisérem Nvotou přesunuli do klubu. Nikdo z ochranky již na nás žádný dotaz neměl,“ dodala.

Hejtman Novák ve svém projevu upozornil také na vyvěšenou tibetskou vlajku na budově divadla. Dával ji do souvislosti s vyjádřením odporu proti Zemanovi. Ředitel divadla Krejčí ovšem upozornil, že vlajka byla vyvěšena už před čtrnácti dny. „Připojili jsme se k proudu, se kterým souhlasíme, a nenapadlo nás, že by to mohlo být projevem provokace,“ dodal. Upozornil, že chtěl první dámu osobně přivítat před zahájením představení a předat jí kytici.

„Věříme, že odcházející pan hejtman pouze získal nesprávné podklady a nesnažil se o události záměrně dezinformovat. Považovali bychom nyní za správné, aby svá obviňující slova vzal veřejně zpět, stejně tak, jako je vyslovil,“ doplnila mluvčí Plívová.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Najdete na iDNES.cz