Akce se letos koná posedmé a vlajku vyvěšují i památky jako Slovanské hradiště v Mikulčicích nebo Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou. Nově se připojil i zámek v Letovicích nebo Šachova synagoga v Holešově.
Na Moravě je v součtu asi 1900 obcí, do akce se tak podle Lenky Holaňové z Moravské národní obce (MNO) zapojuje většina z nich. Při prvním ročníku si dalo na úřad zlatočervenou vlajku s moravskou orlicí 75 radnic.
Na počest věrozvěstů zavlají dvě vlajky Moravy. Každá má jiné příznivce |
„Největší nárůst byl ve čtvrtém ročníku. Dnes už neoslovujeme všechny obce, ale každý rok se zaměřujeme na okresy, kde je zúčastněných méně než v okolí,“ uvedl předseda spolku Jaroslav Krábek.
Zlatočervená varianta moravské vlajky propagující revoluční protičeské snahy z roku 1848, jejíž vyvěšování právě MNO iniciuje, má výraznou převahu.
Existuje však i druhá varianta - bíločervená orlice na modrém poli vyzdvihující přemyslovské spojení s Čechy. Tu rozeslala asi dvěma stovkám obcí společnost Alerion a její výrobu platí utajený sponzor (psali jsme o tom zde).
Vlajka zavlála i v jihočeských Dačicích
Cílem akce je posílit zájem lidí o historii Moravy a její kulturní hodnoty. O akci se zajímají obce na jižní Moravě, Vysočině, ve Slezsku i dalších krajích na Moravě. Vlajku vyvěsila také radnice v Dačicích v Jihočeském kraji, protože město historicky leží na Moravě.
„Tímto symbolickým aktem vyjadřujeme úctu k naší rodné zemi, jejím tradicím, historii a svébytné kultuře. Obce, které vlajku vyvěsily, se rozhodly připomínat tímto způsobem svým občanům tradiční hodnoty, moravskou identitu a sounáležitost k Moravě. Jejich zásluhou zůstane Morava a její kulturní dědictví v srdci jejích obyvatel stále živá,“ uvedla Holaňová.
Některé obce tento den zpřístupňují hrady, zámky a muzea zdarma nebo se slevou. Letos se proti loňsku zvýšil počet těchto památek ze zhruba 30 na více než 50.