Morava v Lanžhotě mírně klesla, začíná gruntování

  9:39aktualizováno  20:58
Povodně na Moravě a ve Slezsku končí. Po poledni mírně klesla i hladina Moravy v Lanžhotě, vodohospodáři část vody odvedli do poldru. Ostatní řeky rychle klesají z povodňových stupňů, záplavová voda ustupuje. Ke slovu se dostávají lopaty, košťata a kalkulačky. Stát představil konkrétní pomoc.

Zdeňka Daňková si prohlíží lagunu z řeky Moravy, která se vytvořila u Rohatce a zasahuje do místních zahrádek | foto: Radek Miča, MAFRA

Hydrologové a meteorologové už žádné drama na samém jihu Moravy nečekají. "Během čtvrtka zde bude ještě setrvalý stav, nebo mírné kolísání, později tendence přejde k poklesu," uvedli už ráno na svém webu.

"Abychom odlehčili toku Moravy, začali jsme do poldru Soutok odpouštět 90 kubíků za sekundu. Zamezíme tak přelivům na jižní Moravě i na Slovensku," řekl po zasedání povodňové komise Jihomoravského kraje hejtman Michal Hašek (aktuální výšku hladin můžete sledovat zde).

Třetí stupeň povodňové aktivity tedy platí na řece Moravě už jen u Lanžhotu, kde voda od 12:00 klesla zhruba o třicet centimetrů. Ve Strážnici hladina vody klesla na druhý stupeň povodňové aktivity, platí zde tedy stav pohotovosti. Jinde už je situace klidná.

Stát nabídl rychlé peníze vyplaveným

Domácnosti mohou získat nejméně 30 tisíc korun

Kraj musí kvůli rozlivům monitorovat zdroje pitné vody. Obcím poskytne prostředek proti komárům, aplikaci ale musí zaplatit obecní úřady.

V noci Morava ještě pohrozila. V Rohatci na Hodonínsku stoupla o deset až patnáct centimetrů, kolem osmé ráno však začala hladina konečně stagnovat.

Na polích a zahradách v blízkosti toku řeky stojí jezero hluboké místy přes dva a půl metru. "Ještě za vodou tak úplně nejsme," žertoval po další krušné noci starosta Rohatce Miroslav Králík.

U zdejšího přístaviště naháněli hodonínští policisté hazardéry na loďce. "Hlídka našla pramici s vesly a třemi lidmi," uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník.

"Opakovaně je vyzvali, aby zamířili k policejnímu vozidlu. Na to osádka nereagovala a zamířila s pramicí k okraji obce. Situace se ještě jednou opakovala. Policisté pak u jednoho z domů plechovou pramici s vesly našli," uvedl Zámečník. U lodě stál muž, který se k plavbě přiznal. Jeli s ním prý dva synové.

Obyvatelé Rohatce na lodi obhlížejí lagunu, která se vytvořila z rozvodněné řeky Moravy Obyvatelé Rohatce na lodi obhlížejí lagunu, která se vytvořila z rozvodněné řeky Moravy

V Moravskoslezském kraji pokračují sesuvy podmáčených svahů, jejich počet už překročil desítku. V Karviné se v noci na dnešek utrhla zemina na dvou místech v městské části Ráj. Utrhla asi 150 metrů cesty, rodina z domu přímo u trhliny ale evakuaci odmítla.

Nestabilní půda také dál ohrožuje vodovod v Lidečku na Vsetínsku, které patří k pravidelně postiženým místům už od povodní v roce 1997 (více o sesuvech zde).

"Nyní se vlivem silných dešťů půda pohnula o půl metru. Přerušení přivaděče by se dotklo až dvaceti tisíc lidí v okolí. Je připravený scénář, že by vodu rozvážely cisterny," uvedl starosta Lidečka Vojtěch Ryza.

Hasiči počítali, Olomoucký kraj prodloužil stav nebezpečí

Hasiči už mohli v noci stáhnout velkou část záchranářských jednotek z terénu a nechat je odpočinout pro odstraňování škod za denního světla.

Vedení záchranného sboru také vydalo souhrnná povodňová data ke čtvrtečnímu ránu. Kromě jedné oběti a 11 zraněných hasiči napočítali 1198 evakuovaných a 241 zachráněných lidí. Nouzově bylo potřeba ubytovat 331 lidí, voda zasáhla 2100 objektů. Zasahovalo celkem 4253 hasičů.

Starý hraniční přechod na Slovensko v LanžhotěStarý hraniční přechod na Slovensko v Lanžhotě - v pozadí dálnice D2

Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík prodloužil stav nebezpečí na Hranicku a Přerovsku. Původně platil do pátku 21. května, nově až do 31. května.

Důvodem je především stav obce Troubky, do níž se zatím nemohli vrátit všichni obyvatelé. Voda ustupuje pomalu. Kraj a starostové obcí potřebují získat čas na sčítání škod. Čím si prošly Troubky v minulých letech, se podívejte zde.

Tesařík také požádal dodavatele elektrické energie do Troubek, aby na čtvrt roku snížil cenu elektřiny nutné k vysoušení objektů. Do pomoci se zapojila také Správa státních hmotných rezerv. K dispozici má vysoušeče, vysokovýkonná čerpadla, úpravny vody, dezinfekční prostředky či cisterny na pitnou vodu.

V pátek vyjede na pomoc do Troubek třicet vojáků. "Ráno se tým bude hlásit na krizovém štábu, kde dostane úkoly. Předpokládáme ale, že se bude jednat o odklízecí práce, vynášení těžkého materiálu, pomoc sociálně slabým a podobně," uvedl mluvčí samostatné záchranné roty Jiří Zbránek.

Povodňové drama neprožila v minulých dnech jen část ČR. V Polsku zachraňovaly trosečníky i vrtulníky. Podívejte se na video.

"Ve spolupráci s armádou můžeme také poskytnout dočasná náhradní přemostění či pontonové prvky a pilíře. Naopak potravinová pomoc je uvolňována pouze pro zasahující záchranáře," uvádí správa v tiskové zprávě.

Pomoc rozdává také stát, více si o ní můžete přečíst zde. Vybrané peníze už investují také humanitární organizace, jejich konta najdete v tabulce a můžete přispět. Sešly se jim už víc než čtyři miliony korun (více o sbírkách zde).

JAK POMOCI

Diecézní charita ostravsko-opavská: peníze lze zasílat na konto 5015003434/5500 (var. symbol 333), dárcovskou SMS ve tvaru DMS POVODNE2010 na číslo 87777.

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje: dárci se mohou hlásit na humanitární lince 950 730 730.

Člověk v tísni: peníze lze zasílat na konto 72027202/0300, dárcovskou SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777.

ADRA: peníze lze zasílat na konto 4028 4028/0300 (var. symbol 397). S nabídkou i potřebou pomoci se lidé mohou obracet na telefonní číslo 739 105 080 nebo na e-mailovou adresu povodne@adra.cz. Dárcovskou SMS ve tvaru DMS ADRA lze poslat na číslo 87777.

Český červený kříž: peníze lze zasílat na konto 222826/5500 (var. symbol 222), dárcovskou SMS ve tvaru DMS CCK na číslo 87777.

Cena dárcovské SMS je 30 korun, charity z této částky obdrží 27 Kč.

Diakonie Českobratrské církve evangelické: sbírá peníze prostřednictvím SMS ve tvaru DMS POMOCPOVODNE na číslo 87777.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí i...

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Najdete na iDNES.cz