Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Šumavu hyzdí monstrstavby milionářů, povolení dostávají až po dokončení

  15:03
Vedení Národního parku Šumava dodatečně povoluje stavby milionářů postavené v rozporu s projekty. Často to jsou přitom kontroverzní objekty. Místní stavební úřady jsou bezzubé.

Dům pražského architekta Václava Hodana na Modravě, kterému místní přezdívají šuplík. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Na každém kroku je tady patrný stavební boom. Stěhují se sem samí bohatí a úspěšní lidé. Navíc je v tomto kraji zvykem, že obec má svého mecenáše. Nebo oligarchu, jak chcete.

Jsme přímo v srdci Šumavy. Letos je tu klidněji. Pod pokličkou však vře stále stejný konflikt: Má být Šumava horským skanzenem, nebo spíše turistickou destinací?

Šumavský "antipark"

Pod vedením národního parku, které loni instaloval ministr za ODS Tomáš Chalupa, se zásadně změnila koncepce. Šumava se má otevírat turistům i výstavbě. Jaké kroky to dokládají?

  •  Podpora výstavby lanovky a lyžařského střediska na Hraničníku v oblasti pralesa. 
  • Vykácení 32 ha staletého lesa na Ptačím potoce, proti němuž na místě protestovali ekologové. 
  • Ustupování podnikatelům, kteří stavějí architektonicky nevhodné domy. Šumava tak podle expertů ztrácí na přitažlivosti.

Tři kontroverzní stavby v Horské Kvildě, Prášilech a Filipově Huti jsou výsledkem trendu posledních let. Na Šumavě si stavebníci často z původních projektů dělají vlaštovky a stavějí si podle svého. Zdejší stavební úřady jsou bezzubé, v tichosti nechávají investory, aby si dělali, co chtějí. Pak nikdo nemá odvahu načerno postavená sídla nechat zbourat.

Teď se změnil i postoj správy národního parku. Po loňském příchodu Jana Stráského a Jiřího Mánka (ODS) do čela úřadu už národní park kontroverzní domy neblokuje, začal je schvalovat. Správa se podle zákona ke stavbám na chráněném území vyjadřuje.

Investoři se hájí tím, že Šumavě novými stavbami pomůžou: zvýší zaměstnanost a turistický ruch a prý sem také přinesou moderní architekturu 21. století.

Boj o louky se promítá i do místní politiky. V Prášilech se opakovaly poslední komunální volby třikrát. V Horské Kvildě se několik dní před volbami přihlásilo k pobytu 14 lidí. Vše má jediný cíl: získat kontrolu nad budoucí výstavbou v bohatých vsích.

„Mají dlouhé prsty“

Je letní odpoledne, hlavní silnice v Horské Kvildě připomíná korzo: cyklisté, turisté, auta, autobusy. Na kraji obce lze jen těžko přehlédnout novou dominantu. Vyrostla tu velká farma pražského finančníka Luboše Franka. Ale vypadá spíše jako apartmánový dům.

Velká farma pražského finančníka Luboše Franka na Horské Kvildě.

Velká farma pražského finančníka Luboše Franka na Horské Kvildě.

"Nikdo nedokáže odhadnout, jestli z toho bude skutečně ekofarma, nebo hotel," přiznává obavy náměstek ředitele správy parku Václav Braun, který na stavbě letos povolil dodatečné změny, přestože dosud měl národní park jiný názor. Loni se ale vyměnili úředníci. Ti, kteří schválení pozměněné stavby bojkotovali, museli odejít.

Farma se oproti původnímu projektu nafoukla více než dvakrát. Podle vyjádření investora ji bylo nutné zvýšit, protože vstoupily v platnost nové normy kvůli zátěži sněhu. Dům však nabral stovky nových metrů i v podzemí. Nakonec nevypadá opticky tak monstrózně. Dělníci ho totiž obsypali zeminou a z původního přízemí se stal suterén. Farma tak stojí na umělém kopečku. Podle investora je to řešení ohleduplné ke krajině.

"Farma je připravena fungovat. Funkční je výroba místních biosýrů i staročeská pec na chleba," hájí projekt zástupce stavebníka Jiří Medek. Podle správy parku teď už nemá smysl provozu farmy bránit.

"Nikdo nemá odvahu ty věci řešit rychle a podle práva. Stavební úřad sice vydal formálně zákaz pokračování ve stavbě, ale nikdy ho nevynutil sankcí. Stavba se dovedla do konce a úřad tomu více než rok přihlížel," vysvětluje Václav Braun.

Stejného názoru je i starostka Horské Kvildy Simona Hnátková. "Teď už nikdo nenařídí, aby se to zbouralo. Vadí mi ale, že se z toho stal precedens. O majitelích podobných projektů se tu říká, že mají dlouhé prsty, že umějí takzvaně tahat za špagát," říká starostka. Jan Eger, úředník stavebního úřadu v Kašperských Horách, na dotazy MF DNES neodpověděl.

Architektův vysunutý šuplík

Když se vydáme do pár kilometrů vzdálené Modravy, po levé straně směrem na Filipovu Huť stojí skryté sídlo miliardáře Zdeňka Bakaly. Odvádí tady daně, proto patří Modrava mezi nejbohatší obce ve státě.

Milionářské vily jsou stále častěji více či méně zapuštěné do země a mají...

Vila Zdeňka Bakaly na šumavské Modravě.

Na rozdíl od Bakaly, který se poměrně rychle dohodl s úřady na kompromisu, nedaleký dům pražského architekta Václava Hodana na hranici první zóny národního parku vzbuzuje velké emoce na všech stranách. Architekt bez dohody se správou parku a v rozporu s původním projektem "vylepšil" svůj dům o vysunuté prosklené patro. Místní tomu přezdívají šuplík.

"Už je to uzavřené. Získal jsem souhlas s užíváním domu," říká architekt Hodan. Hájí se tím, že provedené změny nejsou tak zásadní.

Správa parku mu dodatečné změny na začátku letošního roku povolila. Dříve však park požadoval nepovolené stavební prvky ubourat. Ale teď poslechl ministerstvo životního prostředí. Závěr? Změny jsou nepodstatné.

„Stavbu jsme vytáhli nad terén“

Polorozpadlá stavení v bývalém vojenském újezdu v Prášilech se po revoluci proměnila v prosperující centra turistického ruchu. Projekt nového zdravotnického domu měl obec posunout ještě dál, ale investor, pražský advokát Miroslav Zámiška, narazil. Hrubá stavba se oproti projektu zdvojnásobila.

"To, co tam dnes stojí, je nelegální stavba," říká Václav Braun. Zámiška, který podle informací MF DNES Prášilům v posledních letech prakticky vládl a svými penězi také přispěl ke zvelebení obce, přiznává, že tentokrát to přehnal.

"Při stavbě suterénu jsme narazili na prameniště, do kterého jsem nechtěl zasahovat. Tak jsme dům více vytáhli nad terén. Byla chyba, že jsem to neoznámil správě parku," uznává Zámiška.

Na rozdíl od jiných investorů poslechl stavební úřad a stavbu před třemi roky zastavil. Roztočilo se kolečko úředních vyjednávání. Správa parku je připravena dům schválit za podmínky, že Zámiška ubourá jedno patro. Ale někteří obyvatelé Prášil začali protestovat, chtějí dům zmenšit na schválené rozměry. Rozestavěné monstrum tak může hyzdit krajinu další roky.

Autor:

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Čestné prohlášení ani samotest už nestačí. Ministerstvo změnilo pravidla

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kandidátka Zelených na kancléřku má další problém. Řekla slovo na N

Kandidátka Zelených na německou kancléřku Annalena Baerbocková má další problém. V přednášce použila takzvané slovo na...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Neukáznění turisté v Bavorském lese nocují pod širákem, potíže dělají i Češi

Strážci německého Národního parku Bavorský les, který sousedí se šumavským národním parkem, registrují v posledních...

ANO posílá do voleb exhejtmanku Jermanovou i bývalou ministryni Malou

Redakce MF DNES získala kompletní kandidátku hnutí ANO. To ve středu večer pouze zveřejnilo krajské lídry, kde...

Když může Maláčová, tak my taky. Recesisté dělali inspekci na ministerstvu

Setkali jste se v práci s harašením? Uvítali byste 13. až 24. plat? Na takové otázky se ve čtvrtek před ministerstvem...

Policie žádá o pomoc s hledáním anonyma. Hrozí útokem na školky

Kriminalisté zveřejnili žádost o spolupráci veřejnosti při pátrání po neznámém pachateli, který vyhrožuje útoky na...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...