Václav Srb, předseda Koruny české

Václav Srb, předseda Koruny české | foto: archiv V. Srba

Čeští monarchisté oslavují britskou svatbu, delegaci ale nepošlou

  • 44
Britskou svatbou prince Williama a Kate Middletonové žijí i čeští monarchisté. Neparlamentní strana Koruna česká, která usiluje o obnovení monarchie a šlechtických titulů v České republice, už poslala do Británie blahopřejný dopis. Na událost se ale žádná oficiální delegace nechystá, oznámil zakládající člen strany a šéf monarchistů Václav Srb.

Sledujete tuto společenskou událost?
Sledujeme, jako všechny události podobného druhu v královských rodinách. Je-li možnost, tak se takových událostí někdo z nás i účastní.

Chystáte se účastnit i svatby prince Williama a Catherine Middletonové?
Nikdo v tom smyslu, že bychom tam poslali nějakou oficiální delegaci. Ale je možné, že někteří z členů Koruny české se účastní zájezdů, které se k této události pořádají. Ale ze strany oficiálního vedení to plánováno není.

Jak dalece se takových oficialit zpravidla účastníte?
Jsme neparlamentní strana a od toho se odvíjí naše možnosti. I co se týká nějakého oficiálního protokolu. Jestliže přijede na návštěvu japonský císař nebo  britská panovnice, tak se setkají s představiteli, kteří jsou momentálně v  parlamentu, a s představiteli kultury. Máme omezenější možnosti, takže se  účastníme nějakého vítání a zdravic spolu s ostatními občany. Například na  Hradčanském náměstí, když tu byl princ Charles. Není navíc v našich silách dozvědět se o všem. Nevěděli jsme například, že tu byla kambodžská princezna, která předsedala Plesu v opeře. Nicméně pokud máme informační zdroje,  samozřejmě se snažíme tyto příležitosti podchytit.

Jak svatbu v britské královské rodině prožíváte, je z vašeho pohledu důležitá?
Je to důležitým momentem pro britskou královskou rodinu a je to velmi radostná  novina, kterou s královskými rodinami sdílíme, bez ohledu na to, jsou-li panující, nebo - jak říkáme - dočasně trůnu zbavené, například ve Francii. I takové královské rodiny mají významné postavení ve společnosti a těší se obecné úctě. Když se v takových rodinách narodí dítě, když dojde ke sňatku, tak máme radost. Když dojde k úmrtí, sdílíme smutek a posíláme kondolenční dopisy.

Václav Srb

Narodil se 13.dubna 1958 v Karlových Varech. Studoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, odkud byl z politických důvodů v 5. ročníku vyloučen. Pracuje na živnost jako průvodce, tlumočník a vinárník. Žije s dlouhodobou přítelkyní.

Je účastníkem zakládajícího sněmu a členem Koruny české od jejího vzniku. Jeho strana má za cíl změnu státního zřízení z republiky na konstituční monarchii ústavní a demokratickou cestou, zachování státní suverenity a českého jazyka, ochranu tradiční rodiny a důslednou obhajobu nezpochybnitelného základu evropské civilizace - křesťanství.

Posíláte blahopřejné a kondolenční listy běžně?
Ano. Nedávno jsme posílali kondolenční list japonskému císaři v souvislosti s tragédií, která se v Japonsku udála. Zajistili jsme si i jeho překlad do japonštiny. I do Británie jsme poslali blahopřejný list v angličtině. Takovéto příležitosti se snažíme nezanedbat.

Je to podle vašeho názoru mezník v životě britského dvora?
Je to velice významná událost. Jako mezník bych to neoznačil, není to zatím srovnatelné se slavností, kterou by měla obnášet korunovace a uvedení nového krále na trůn. To by pak nepochybně byla akce, na kterou by delegace monarchistů jela a které by se účastnila. Korunovace neboli uvedení na trůn je mnohem důležitější jako právní akt i jako ceremoniál.

Svatba prince Williama je však pro britskou rodinu důležitá, protože ukazuje stabilitu britské královské rodiny. Princ Charles měl v rodinném životě jisté peripetie a nesoulad, nebylo to ideální. Do prince Williama se nyní vkládá velká naděje, že obgeneraci, neboť manželství Alžběty II. je řekněme vzorné, bude jeho manželství zdárné a že soukromý život, který média tak sledují, nebude příčinou nějakého pohoršení veřejnosti.

Je možné, že princ Charles kvůli svému osobnímu životu korunu nedostane a ta připadne vzornému Williamovi?
To je jen spekulace, nicméně podle mého názoru jeho život a to, že doteď korunu neobdržel, souvislost mít může. V britské monarchii zatím není zvykem, že by  monarchové odcházeli do důchodu. To se stává například ve skandinávských monarchiích, kdy švédský král odstoupí, i když je ještě v plné kondici. Historicky nedávno to udělal lichtenštejnský kníže, který se těšil pevnému zdraví, ale odstoupil ve prospěch svého syna. V Británii se to zatím nepraktikovalo a nemá to precedent. Královna matka žila přes sto let a zajistila stabilitu té monarchistické tradice. Tohle by mohlo hrát roli, že Charles bude vládnout opravdu jen chvíli. Což by ostatně nebylo poprvé, protože královna Viktorie vládla 63 let a její syn Eduard VII. se potom dostal na trůn na devět let.

Catherine Middletonová nepochází z urozeného rodu. Bere se takový sňatek v monarchiích za běžný úzus?
To je důležitá otázka. V dnešní době, podle mého bohužel, je spíše výjimkou,  když jsou oba snoubenci stejného aristokratického původu. Je čím dál tím běžnější, že korunní princové z evropských monarchií si berou moderátorky, sportovce, trenéry z fitness centra a podobně. Je to běžný úzus, má to však jisté hranice. Například když měl norský korunní princ Haakon známost se ženou, která byla třikrát rozvedena, měla souvislosti s drogami a s jejich obchodováním, tak  jindy svobodomyslní Norové najednou řekli, že než tohle, tak budou mít raději republiku - zde to souvislost mělo. Jinak je to však naprosto běžné.

Princ William a Kate

V generaci jejich rodičů to tak není a kupodivu mnohdy to tak není u rodin, které nesedí na trůně a které nemají takový vliv, ty si berou aristokratické partnery. Byl to například Karel Habsburský, který si vzal baronku Thyssenovou, koneckonců britská královna Alžběta má za manžela řeckého prince. Současná benevolence ve výběru partnerů je možná jen reakce na uvolnění přísných pravidel. Je možné, že se to kyvadlo vrátí a že se bude častěji vyskytovat rovnorodý sňatek.

Jaký titul bude Catherine Middletonová užívat?
Po svatbě tito partneři dostávají titul a jsou povýšeni do šlechtického stavu. Jaký titul bude konkrétně slečna Middletonová užívat, nevím, protože to v tuto chvíli to nevědí ani Britové. Nepochybně bude mít po svatbě, tak jako každý příslušník královské rodiny, nárok na titul Její Královská Výsost - Her Royal Highness. V každém případě však obdrží ještě několik dalších dědičných titulů. Tradičně jsou princové po svatbě jmenováni vévody. Vévodský titul tedy dostane i William, a jeho choť bude tudíž vévodkyní. William by patrně mohl být vévodou z Clarence, Cambridge, Connaughtu nebo Sussexu. Titul Williamovi vybere a udělí jeho babička - královna Alžběta II. Až se stane William anglickým králem, bude Kate královnou - chotí a bude korunována tak, jako byla korunována královnou - chotí Williamova prababička - královna matka.

V poslední době dochází i k uvolňování pravidel při dodržování protokolu. Snoubencům Kate a Williamovi má poprvé zahrát reprodukovaná hudba, pojedou v limuzínách...
Královská rodina je svázána pravidly, pochopitelně tam musí zůstat nějaký rámec a podstata ceremoniálu. Na druhou stranu to může být jakási snaha přiblížit se k  lidu. K lidu se přiblížili například už rodiče Alžběty II. tím, že neodjeli z Londýna, když byl pod německými nálety. Chodili do závalů a dávali najevo, že nejsou přechodnými politiky, kteří se schovají, když je lidu zle. I tyto novátorské věci na svatbě proto mohou být projevem, že rodina není uzavřena někde nad lidem v palácích, ale dává jim najevo vstřícnost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Britská královská rodina

Video