Největší tahák brněnské výstavy pochází stejně jako jeho červená obdoba (ta ovšem přeražená na obálce) ze sbírek britské panovnice.
"Jsou to tytéž exempláře, které byly do vaší republiky naposled zapůjčeny na pražskou výstavu v roce 1978," uvedl správce královské filatelistické sbírky Michael Sefi.
Dvě známky s nedozírnou hodnotou jsou pečlivě střeženy. Než je zájemci spatří, budou muset projít kontrolním rámem podobně jako na letišti. Pavilon už od včerejška hlídají ozbrojení policisté.
"Těžko říci, proč je nejpopulárnější. Má kolem sebe asi nejvíc legend," říká hlavní organizátor výstavy a filatelista Valentin Schiebl.
Podle jedné z nich choť mauricijského guvernéra Lady Gommová pořádala v září 1847 velký ples. Šla s dobou. Rozesílala pozvánky poštou jen sedm let po vynálezu poštovní známky. Z časových důvodů nebylo možné výrobu objednat v Anglii.
Výrobou pověřila jistého Barnarda. Starý, poloslepý muž zaměnil nápis Poštovné zaplaceno za Poštovní úřad. Lady Gommová přesto některé známky rozeslala. "Většinu filatelistických pozoruhodností představují chybotisky. Legenda byla na světě," dodává Schiebel.
A jaká je vlastně cena jedné z nejdražších známek světa? Jedna ze tří dochovaných plesových pozvánek přišla kupce na aukci v roce 1993 na 1,6 milionu švýcarských franků.
Nejslavnější z rodiny mauritiů je ovšem dopis polepený černým i modrým exemplářem. Vlastnil jej Japonec Hiroyuki Kanai. Na zmíněné aukci za unikátní dopisnici získal 40 milionů dolarů.
Slavný modrý mauritius je v Česku vystavován po 27 letech. (10. května 2005) |