Modrá knížka? Podle toho, kde žijete

  0:01aktualizováno  0:01
O tom, zda branec získá při odvodu vojenskou knížku, zřejmě nerozhoduje pouze jeho skutečný zdravotní stav. Záleží také na tom, ve kterém okrese branec předstoupí před odvodovou komisi. Počty modrých knížek, tedy osvobození od branné povinnosti kvůli špatnému zdraví, se v jednotlivých okresech liší až několikanásobně.

Zatímco v Kroměříži či Opavě odchází od odvodu s modrou knížkou už několik let nanejvýš patnáct branců ze sta, v Hradci Králové to bývá každý čtvrtý a v Brně donedávna dokonce každý třetí mladík.

"Určitě nám pomáhá spolupráce s místní nemocnicí, kde ještě týž den na odborných vyšetřeních prověřujeme všechny pochybnosti o zdravotním posudku brance, které se u odvodu objevily," říká náčelník kroměřížské vojenské správy Jaroslav Svárovský.

V Kroměříži získalo při letošních a loňských odvodech modrou knížku jedenáct procent mladíků, avšak v nedalekém Prostějově jich bylo téměř jedenatřicet procent. Se stejným výsledkem končily až do letošního roku i odvody v Brně.

Na jaké nemoci se nejvíc dává modrá knížka

• nemoci páteře
• alergie
• astma
• vysoký krevní tlak
• oční vady
• duševní poruchy

"Pro brance zřejmě není problém si od odborných lékařů obstarat potřebný nález. Armáda to ovlivnit nemůže a praktičtí lékaři v odvodových komisích nemohou odmítnout posudek vypracovaný specialistou," uvedl šéf vojenské správy v Brně. 

Vysoký podíl branců s modrými knížkami vysvětluje vedení brněnské vojenské správy také horším zdravotním stavem lidí, kteří žijí ve velkých městech. Zkušenosti z jiných měst ani lékařské statistiky však nic takového jednoznačně nepotvrzují.

"Žádnou studii, která by dokazovala, že mladí lidé ve velkých městech jsou na tom se zdravím hůř než ostatní, nemáme. Pokud by ale tak významný rozdíl existoval, určitě by se tím už někdo zabýval," sdělila pracovnice Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Kvůli pravidlům pro zveřejňování informací si však nepřála uvést jméno.

Že velikost města nemá na zdraví branců zásadní vliv, dokládá i zkušenost ze dvou téměř stejně velkých východočeských regionů. Již několik let po sobě patří v hodnocení úspěšnosti odvodů Pardubicko mezi nejlepší okresy v republice, kdežto sousední Královéhradecko se umisťuje na konci tabulky.

Konečné posouzení zdravotního stavu tak vždy záleží na konkrétním lékaři. "Něco se dá nasimulovat, něco ne, většinou jde o hraniční případy zdravotních potíží - tedy o to, zda jsou potíže už tak velké, že je to na modrou knížku," uvedl Vladimír Koreň, zástupce předsedy přezkumové komise Ústřední vojenské nemocnice.

Zdravotní problémy, kvůli kterým branci získávají modré knížky, se už několik let nemění. Nejčastější diagnózou bývá alergie a astma, onemocnění páteře, oční vady nebo vyšší krevní tlak.

Brněnská vojenská správa přiznává, že právě náhled lékařů na zdravotní stav brance má na přiznání modré knížky vliv. "Letos jsme počet modrých knížek snížili téměř na polovinu a je za tím zřejmě změna v posuzování lékařů," míní náčelník správy.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Najdete na iDNES.cz