Moc rád bych se mýlil, krize nekončí

  13:02aktualizováno  13:02
Začal prý konec krize. Pokud tomu věříte, zaděláváte si na dvojí problém: kromě krize budete mít na krku ještě zklamání.

Věřit, že růst ceny akcií značí bod obratu v krizi, je jako věřit prstům skořápkáře. Ilustrační foto | foto: Reuters

Možná ten konec opravdu začal - ale jak pro koho. Můžete si to představit asi takto: usměvavá televizní rosnička štěbetá, že lijáky už končí a bude zase svítit slunce, ale lidé se pořád brodí po kolena vodou a vynášejí ze svých zatopených domů zničený nábytek. Konečně bude hezky, ale oni v tom lítají dál. A budou ještě dlouho.
Takhle nějak to je. 

Krize nekončí, jako když dohraje film a rozsvítí se světla. Na podzim se může dost lidí cítit stejně jako vytopení, kteří slyšeli jásat rosničku: budou číst o tom, jak se možná svět statisticky zotavuje, ale současně budou držet v ruce čerstvou výpověď.

Předpovědi o krizích jsou čtení, kterému se nedá věřit. Není to tak dlouho, co se říkalo, že žádná krize nehrozí. Mýlili se dokonce i ve 30. letech, což bylo jako přehlédnout ve vaně vorvaně: protože neviděli na dno, vysvětlili si to tím, že už se od něj odrazili. Ve skutečnosti pořád ještě padali a neviděli ho proto, že nepadali do jámy, ale do propasti. Dnes je to až směšné.

Na Nový rok 1930 prezident Hoover oznamoval, že do šedesáti dnů bude mít Amerika to nejhorší za sebou. Ještě na podzim 1930 prorokoval šéf General Motors Raskob, že "ostré oživení můžeme očekávat již začátkem ledna", a největší ocelář Charles Schwab blouznil: "Dneska pijeme pivo, ale v létě už budeme pít šampaňské."

Teď bychom měli být snad chytřejší. Je hezké, že akcie jdou nahoru a některé země hlásí desetinkové posuny k lepšímu. Ale věřit, že tohle je bod obratu, je jako věřit prstům skořápkáře. Je to jen iluze.

Krize skončí, až se začne opět nakupovat. To znamená, až firmy místo výpovědí budou zase nabírat a lidé přestanou mít obavy o budoucnost.

V tomhle ohledu to nevypadá zrovna dobře. Amerika měla dobrá čísla v květnu a červnu, utrácelo se víc, ale v červenci se křivka propadla. Amerika opět začala škrtit své kapsy. Pak se ukázalo, proč koncem jara lidé rozhazovali: věci, které nezbytně potřebovali, jako třeba energie, stály víc. Takže vlastně nerozhazovali, jen to tak statisticky vypadalo. A tak se zrodila falešná iluze.

Spotřebitelská důvěra, tedy ochota utrácet peníze (které vydělávám), se zatím neobnovila. Motor nenaskočil. A bude hůř, protože kdekdo očekává, že propouštět se bude dál. O tom není sporu. Do toho přijdou vyšší daně, jen si poslechněte ministra Janotu. Je to logické, ale bude to bolet.

Takže malá prognóza: neodrazili jsme se ode dna. Pokud jsme už vůbec u dna, budeme tam muset nějakou dobu vydržet se zatajeným dechem. Kdo přišel o práci, nemá to nejhorší za sebou.
Kdo práci má, může o ni pořád ještě přijít.
Moc rád bych se mýlil, jako se mýlili pánové Hoover nebo Raskob.
Obávám se však, že se nemýlím.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Najdete na iDNES.cz