Podle expertky na spánek Jitky Buškové z Národního ústavu pro duševní zdraví je právě modré světlo z displejů jedním z hlavních důvodů špatného spánku.
Nonstop společnost
I když člověk telefon odloží, zhasne, zavře oči a už chce spát, světlo z mobilu ho pořád ovlivňuje.
„Modré světlo potlačuje produkci melatoninu, což je hormon, který tělu říká, že je čas na spánek. Dochází tak k posunu spánku i zhoršení jeho kvality. Nové studie nám také ukazují, že je důležitý i obsah, který člověk sleduje. I to ho dokáže nabudit a oddálit spaní,“ vysvětluje expertka na spánek Bušková.
Devět hodin denně na mobilu. Mladí nadužívají technologie, trápí je mozek i spánek![]() |
Na nedostatek spánku a používání displejů před spaním především u mladých dlouhodobě upozorňují také neurologové z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Trávíte čas před spaním před displejem mobilu, tabletu či počítače?
„Naše společnost se stává čtyřiadvacetihodinovou. Zvláště v mladé generaci se rozvinul kult aktivity. Mladší lidé se předhánějí v tom, kdo toho nejvíc stihne,“ konstatuje vedoucí lékař Neurologické kliniky a Centra pro poruchy spánku a bdění fakultní nemocnice Karel Šonka.
Tipy pro zdravý spánek. Upravte si prostředí a zažeňte zlé myšlenky![]() |
Bušková dodává, že dostatek spánku je klíčový pro dobré fungování lidského organismu. Přestože 40 procent Čechů podle dat spí šest a méně hodin denně, s kvalitou spánku je spokojená většina.
„Dnes víme, že spát méně než šest hodin souvisí s vyšším rizikem infarktu a mrtvice. Krátký spánek má také metabolické důsledky a zvyšuje sklon k obezitě a diabetu. Může zároveň souviset s depresemi, úzkostmi nebo poruchami paměti,“ objasňuje Bušková.
Co v těle dělá v noci kofein či sýr? Vědec líčí vliv spánku na nemoci i psychiku![]() |
S tím souhlasí vedoucí neuroložka z Centra pro poruchy spánku a bdění Všeobecné fakultní nemocnice Iva Příhodová, která upozorňuje na dopady nedostatku spánku na děti.
„Chronická spánková deprivace způsobuje zhoršený učební výkon a školní výsledky, zpomaluje reakce a rozhodování, narušuje soustředění. Zkrácená doba spánku je spojena s vyšším výskytem sebevražedných myšlenek a pokusů a s rizikem rozvoje deprese a úzkostné poruchy,“ vysvětlila Příhodová. U školních dětí, které méně spí, jsou častější agresivní projevy, užívání drog a antisociální chování.
Pomůže pohyb i správné světlo
Přestože současná doba nabízí spoustu vychytávek pro lepší spánek, včetně chytrých hodinek, prstenů nebo doplňků stravy, tak podle Buškové jde spíše o byznys a pomoct mohou jen ve zvláštních případech.
Ke změně ale mohou pomoci drobnosti. Mezi nimi i to, že lidé tráví dostatek času během dne na přirozeném světle a v ložnici si zajistí maximální možnou tmu.
Když spánek nepřichází. Pozor si dejte na tyto potraviny![]() |
„Problém je i to, že jsme přes den neustále zavření v budovách. Ráno a během dne potřebujeme co nejvíce přirozeného světla. Večer by měla být v ložnici taková tma, abychom neviděli ani ruku před obličejem,“ říká Bušková s tím, že důležité je také mít dostatek pohybu a chodit spát a vstávat přibližně ve stejný čas.