Děti v krizi. Je čas zakázat mobily ve školách?

  11:00
Nedostatek spánku, sebepoškozování nebo myšlenky na sebevraždu. Podle průzkumu Centra sociálních služeb Praha je až čtvrtina pražských žáků nespokojená s vlastním životem. Zároveň roste množství problémů spojených s používáním digitálních technologií. Třetí díl podcastové série Příběhy duše otevírá debatu o duševním zdraví současné mládeže v době sociálních sítí a představuje dílčí závěry citovaného průzkumu.
Fotogalerie1

Podcast Příběhy duše | foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Situace je velmi vážná a je potřeba o tom mluvit. Ten problém vybublal po covidové uzávěře, kdy děti zůstaly zavřené doma a vůbec nechodily ven. Jediný kontakt, který měly s okolním světem byl přes mobil a počítač. Až postupně jsme zjistili, jaký dopad to na děti mělo,“ upozorňuje v rámci nového dílu podcastu Příběhy duše náměstkyně primátora Prahy pro sociální oblast a zdravotnictví Alexandra Udženija.

Podle psychologa a vedoucího Pražského centra primární prevence Jana Žufníčka ale není covidová uzávěra jediným důvodem zhoršeného psychického stavu dětí.

„Je to i socioekonomická situace, která se projevuje v rodinách. To jsou všechno věci, kterými se děti zabývají, protože to řeší jejich rodiče. Jedním z faktorů, které nám zvyšují čísla ve výzkumech je i to, že už se děti tolik nebojí o těchto problémech mluvit. I když to možná působí strašidelně, tak je to pro nás dobře, protože máme možnost zachytit více dětí, které jsou v nějakém problému,“ vysvětluje psycholog.

Riziko sebevražd u dětí

Nespokojení pražští žáci druhých stupňů základních škol a na středních školách podle výzkumníků uvádí, že nemají radost ze života. Asi patnáct procent respondentů mělo příznaky těžké úzkosti a dvacet procent mělo příznaky středně těžké až těžké deprese. Nejedná se však o potvrzené diagnózy, výzkum se zabýval výskytem doprovodných symptomů. Praha je přitom jediný kraj, který si tuto problematiku dlouhodobě mapuje.

Roman Petrenko

Sociolog a expert na prevenci rizikového chování. Osm let působil v Národním ústavu pro vzdělávání, kde měl na starost oblast primární prevence rizikového chování. Věnoval se např. evaluaci odborné způsobilosti poskytovatelů programů primární prevence, vzdělávání v prevenci či vývoji on-line systému evidence preventivních aktivit. Řadu let se podílí na výzkumech v oblasti primární prevence a ústavní výchovy a metodické a vzdělávací činnosti. Působí rovněž jako lektor primární prevence.

Roman Petrenko – sociolog a expert na prevenci rizikového chování

„My sledujeme vývoj situace od roku 2016, kdy byl ale výzkum orientovaný zejména na šikanu a užívání návykových látek. Duševní zdraví se tolik neřešilo a přidalo se tam až postupně. Jednoznačně vidíme, že dochází ke zhoršení duševní pohody. Už u základní otázky ‚jak se cítíš‘ vidíme zhoršení z hlediska odpovědí,“ varuje sociolog a vedoucí výzkumu Roman Petrenko.

Praha eviduje, že každá pátá dívka někdy přemýšlela o sebevraždě, což považuje Alexandra Udženija za alarmující zjištění.

Psycholog Žufníček ovšem uklidňuje, že tady rozhodně v tuto chvíli nemáme obrovské riziko sebevražednosti u mladistvých. Naopak poukazuje na to, že děti jsou ve svém životě nespokojené a chtějí raději nebýt, což automaticky neznamená sebevražedné sklony.

„My v tom vidíme sebevraždu, ale ty formy mohou být nejrůznější, může to být třeba drogová závislost, kdy se člověk odpojí, nebo třeba sebepoškozování. Je pro ně komplikované žít v sociálních vztazích, ve kterých jsou v tu chvíli zapojení,“ vysvětluje Žufníček.

Hlavní město Praha pro tyto případy vytvořilo a zaplatilo v rámci aplikace Záchranka pro metropoli nové tlačítko, které odkazuje na psychosociální pomoc. Zatím ale funguje právě a jen na území Prahy. „Uživatel musí zadat ročník narození a preferovanou formu komunikace, tedy osobní nebo po telefonu. Potom uvede, co ho trápí a následně aplikace nabídne konkrétní okamžitou pomoc v danou chvíli. Je tam třeba možnost žádat o pomoc, když nám zemře někdo blízký. Už se o to zajímají další kraje,“ přibližuje novou funkcionalitu Udženija.

Nastavit jasné hranice

Vůbec poprvé se v minulém roce výzkum zaměřil i na sebepoškozování dětí. Zkušenost s ním mělo více než 17 procent pražských žáků. „Sebepoškozování je u dětí a mladistvých rozhodně na vzestupu. Je to nezdravá strategie vyrovnávání se se stresem, nepohodou a nějakými depresivními stavy. Překvapivě nám to vyšlo nejčastěji v sedmé a osmé třídě,“ popisuje Petrenko.

Zhruba polovina dotázaných žáků má také zhoršenou kvalitu spánku. Doporučenou dobu spánku, tedy osm hodin, podle Petrenka dodržuje jen asi 40 procent pražských žáků. Asi třetina spí okolo šesti hodin, což je podle něj nedostatečné pro normální a dlouhodobé fungování.

Nedostatek spánku ale považuje za celospolečenský problém a rozhodně ho nelze házet pouze na děti. Velmi podobné je to i z hlediska nadměrného času na sociálních sítích. „Děti potřebují adekvátní náhradu za čas na telefonu, něco, co pro ně bude zábavné. Rodičům bych doporučil nastavit pravidla a důsledně je dodržovat,“ radí v podcastu Příběhy duše Žufníček.

Ve škole bez mobilu

Nový díl mimo jiné znovu otevírá otázku, zda patří mobilní telefony do školních lavic. Otázku si ale podle odborníků musí vedení každé instituce zodpovědět samo. V Česku může používání chytrých telefonů zakázat pouze školní řád, i když se v posledních letech vede diskuse o plošném zákazu. Debata ostatně probíhá v celé Evropě.

Jan Žufníček

Vedoucí Pražského centra primární prevence, uznávaný odborník, který se svým týmem realizuje dlouhodobé průzkumy mezi žáky a připravuje programy do škol i školek.

Vedoucí pražského centra primární prevence Jan Žufníček

„Já jsem spíše pro plošnou regulaci užívání mobilů o přestávkách, což ale nese nároky na školu. Jedna škola se na nás obrátila s tím, že zakázala používání mobilů o přestávkách a teď mají problém s tím, že děti po chodbách běhají a hádají se. Ano, děti tohle normálně dělají, když mají přestávku. Škola tím byla zaskočená, je tam vyšší nárok na sledování dětí. Nebyli na to připraveni,“ popisuje své zkušenosti Petrenko.

Od letošního ledna platí zákaz používání mobilů na slovenských základních školách. Slovensko se tak přidalo k zemím jako Francie, Kanada, Austrálie, Velká Británie, Maďarsko, Brazílie a Lotyšsko.

Trápí vás problémy s duševním zdravím nebo máte otázky na odborníky? Napsat nám můžete sem: pribehyduse@mafra.cz

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský fotograf ukázal říši komunismu jako nikdo předtím: za pompézními pomníky a legendami o budování...

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul bývalý primář Domažlické nemocnice Vojtěch Č. Čtyřicetiletý muž čelí obžalobě z vraždy kolegyně a...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel Prouza. Redakci iDNES.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Podle nich se zastřelil v autě...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo do obydlené čtvrti za letištěm v západoindickém městě Ahmadábád. Záchranáři již na místě neštěstí...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na podpatcích, tak ví, že bude nejen tančit, ale také utěšovat traumatizované vojáky. Od ruské invaze...

Radní ČT nezvolili nového šéfa ani ve druhém kole, vybírají mezi Fridrichem a Chudárkem

Sledujeme online

Ani v druhém kole volby nového generálního ředitele nebyl nikdo zvolen. Do třetího kola postoupili ředitel programu ČT Milan Fridrich a mediální manažer Hynek Chudárek. Ten získal devět hlasů,...

18. června 2025,  aktualizováno  18:03

Evropa hrozí AliExpressu pokutou. Čínský obchodník se kaje, slibuje nápravu

Evropská komise obvinila internetový obchod AliExpress ze systémového selhání při prevenci prodeje nelegálního a nebezpečného zboží na jeho platformě. Brusel proti této čínské společnosti...

18. června 2025

Stanjura musí přijít, vynutili si poslanci přítomnost ministra financí

Přímý přenos

Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává druhý den poslance. Za sraba označila ministra financí Zbyňka Stanjuru šéfka poslanců ANO Alena Schillerová při...

18. června 2025  11:40,  aktualizováno  17:50

Jaromír Soukup prohrál spor o 70 milionů. Soud se zastal protistrany

Odvolací Městský soud v Praze ve středu rozhodl, že nezastaví exekuční řízení vedené proti Soukupovým firmám a vůči TV Barrandov. Konkurenční firma Knowlimits Group se domáhá částky 70 milionů korun...

18. června 2025  17:48

Rodiče v Kyjevě se celý den modlili, ať syna vytáhnou z trosek živého. Marně

Jednou z obětí ruského vzdušného útoku na Kyjev z noci na úterý je jednatřicetiletý Dmytro Isajenko, jenž studoval na Fakultě tělesné výchovy, sportu a zdraví na pedagogické univerzitě Mychajla...

18. června 2025  17:09

Zuby mi udělal super, říká pacientka falešného dentisty. Víc lituje, že hledá nového

Překvapivě žádné stížnosti nesměřovali pacienti k nelegální zubní ordinaci v Havlíčkově Brodě, kterou nedávno odhalila policie. Tři členové jedné rodiny ji provozovali doma ve svém rodinném domku...

18. června 2025  17:08

Íránu se daří pronikat přes izraelský obranný štít, znepokojuje to i USA

Premium

Ačkoliv izraelská obrana stále dokáže zachytit většinu íránských balistických raket, Teheránu se daří izraelským štítem v nevídané míře proniknout. Proslavená Železná kopule podle odborníků...

18. června 2025

Stížností dětí k ochránci práv přibývá, brzy najdou zastání u vlastního ombudsmana

Od července začne fungovat institut dětského ombudsmana. Doposud ale není zvolen, proto se jeho práce dočasně zhostí zástupce veřejného ochránce práv Vít Alexander Schorm. Kdo následně místo obsadí...

18. června 2025  16:59

Akademický senát pražské teologické fakulty schválil návrh na odvolání děkana

Akademický senát Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy (AS KTF UK) schválil návrh na odvolání děkana Jaroslava Brože. Pro hlasovalo osm senátorů, tři byli proti, jeden se zdržel. Brož se ze...

18. června 2025  16:19,  aktualizováno  16:53

Tramvaják, který vyhodil Ukrajince, jde k soudu. Hrozí mu podmínka a převýchova

Soudní dohru bude mít incident v pražské tramvaji z konce letošního února. Tehdy řidič soupravy hrubě vykázal starší dvojici s malým dítětem původem z Ukrajiny z vozu. Na videu, které kolovalo po...

18. června 2025  16:52

Dachmantechnik s.r.o.
Obchodní zástupce

Dachmantechnik s.r.o.
Praha
nabízený plat: 50 000 - 150 000 Kč

Česká filharmonie míří „pod širák“. Sezonu uzavře na Hradčanském náměstí

Jako každý rok i letos odehraje Česká filharmonie poslední koncert sezony pod širým nebem. Tradiční open-air koncert se uskuteční 19. června na Hradčanském náměstí před vchodem do Pražského hradu.

18. června 2025  16:32

Řidič pod vlivem vjel do protisměru, při čelním střetu se zranilo i dítě

Vážná nehoda se stala v úterý odpoledne na Šumpersku, kde se na silnici I/11 poblíž obce Písařov čelně srazila dvě osobní auta. Střet si vyžádal čtyři zraněné, ve vozech byly i dvě děti.

18. června 2025  9:18,  aktualizováno  16:31
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.