„Převzít toto významné ocenění je pro mě velká čest. Práce pro Univerzitu Karlovu, pro vysoké školství a celé akademické prostředí v České republice je pro mě splněným snem. Spojovat to se spoluprací s francouzskými akademickými institucemi je čest,“ řekla po obdržení řádu Králíčková.
Králičková je podle Crouzata velmi slavnou osobností ve svém oboru, vedla mnoho výzkumů zaměřených na veřejné zdraví či zdraví dětí, uvedl. „Cítili jsme, že je velmi důležité ocenit její přínos, jelikož pracovala nejen v Česku, ale i v Evropě, konkrétně ve Francii,“ řekl Crouzat.
Slzy, ale i naděje a odhodlání jít dál. Budovu fakulty objal lidský řetěz |
Králíčková vystudovala všeobecné lékařství na Lékařské fakultě UK v Plzni. Poté byla přijata na Gynekologicko-porodnickou klinice Fakultní nemocnice Plzeň a současně i na Ústav histologie a embryologie lékařské fakulty. V rámci postgraduálního studia získala stipendium Fulbrightovy komise a akademický rok 1998/1999 strávila na Harvardově univerzitě.
Pracovala také v Massachusettské všeobecné nemocnici v Bostonu, kde se věnovala genetickým příčinám poruch plodnosti. V letech 2010 až 2014 byla proděkankou pro rozvoj na plzeňské lékařské fakultě. V roce 2016 byla jmenována profesorkou histologie a embryologie.
Rok od střelby. Univerzita posiluje odolnost, psychologickou pomoc vyhledalo 6 500 lidí |
Králíčková přispěla k pochopení mechanismů souvisejících s lidskou reprodukcí a zdravím žen. Zapojila se do iniciativ na zlepšení přístupu ke zdravotní péči a prosazování rovnosti žen a mužů ve vědě. Jako hostující profesorka také vyučovala na několika francouzských univerzitách.
Od roku 2022 vede Univerzitu Karlovu a je první ženou v čele nejstarší české univerzity. Od roku 2019 je jednou z vůdčích osobností evropské univerzitní aliance 4EU+, kterou koordinuje pařížská Sorbonna a tvoří ji vedle Univerzity Karlovy též univerzity z Heidelbergu, Kodaně, Milána a Varšavy.
Když přišla ta nejhorší zpráva... Vzpomínky na oběti střelby mrazí |
Do povědomí širší veřejnosti se rektorka dostala na konci roku 2023. Vyjadřovala se k tragédii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde byly postříleny desítky studentů. Podílela se i na pietních akcích, které po události následovaly.
Řád Čestné legie je francouzské nejvyšší státní vyznamenání, které se uděluje na základě dekretu francouzského prezidenta. V roce 1802 jej založil Napoleon Bonaparte, a to za vynikající civilní nebo vojenské zásluhy o francouzský národ. Mezi české nositele řádu patří například Tomáš Garrigue Masaryk, Václav Havel, režisér Miloš Forman, malíř František Kupka, letec František Fajtl, spisovatel Milan Kundera nebo zpěvačka Marta Kubišová.