Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Buchty na ARO, rodina, nový šéf soudu. A Zeman řekne, co dál s vládou

  14:34aktualizováno  17:18
Prezident Miloš Zeman podle Hradu ve středu zveřejní další postup při sestavování vlády. V pražské Ústřední vojenské nemocnici ho v úterý navštívila rodina a kancléř Vratislav Mynář. Jmenoval také nového předsedu Krajského soudu v Brně. Stále leží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, kde bývají pacienti v kritickém stavu.

Prezidentova dcera Kateřina Zemanová v pražské Ústřední vojenské nemocnici | foto: Jan ZátorskýMAFRA

Premiér Andrej Babiš řekl, že prezident udělí pověření k sestavení vlády poté, co současná vláda podá demisi. „K této záležitosti lze očekávat vyjádření v průběhu středy,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Hospitalizace podle něj nebrání Zemanovi ve výkonu pravomocí. „Chci zdůraznit, že pan prezident komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi,“ poznamenal Ovčáček.  Zemanovi je podle jeho přání každý den dodáván monitor denního tisku.

Prezidenta v nemocnici opět navštívila rodina a hradní kancléř. „K obědu měl dnes pan prezident meruňkové buchty, na zítřek (středu) si objednal vinnou klobásu s bramborovou kaší,“ dodal mluvčí Ovčáček.

Zeman v nemocnici vyslovil souhlas, aby Vratislav Mynář předal jmenovací dekret novému předsedovi Krajského soudu v Brně Milanu Čečotkovi a aby mu vyřídil pozdrav. 

Podle Ovčáčka se tak stalo v úterý ve 14:00 na Pražském hradě. Návrh na jmenování v pondělí schválila vláda, která se tak ztotožnila se závěry výběrové komise.

Server Aktuálně.cz s odvoláním na Ovčáčka uvedl, že prezident jmenovací dekret podepsal ještě před svou hospitalizací.

Hrad v minulosti informoval o prezidentově dehydrataci, neuropatii a únavě. Jeho diagnóza zůstává tajná. Leží na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Ústřední vojenské nemocnice.

„Plně respektuji přání pana prezidenta (o nezveřejnění diagnózy – pozn. redakce) a nevidím na tom nic závadného. Mně to trochu připadá jako honba za senzací. Informujeme o tom, jaký je současný stav pana prezidenta, i jakým způsobem probíhá léčba. To je myslím si velmi dostačující,“ řekl mluvčí Ovčáček v rozhovoru pro Rádio Proglas.

Žádná zpráva by nebyla dost dobrá

Podle Ovčáčka by veřejnosti nestačilo, kdyby byl předložen odborný popis schopnosti prezidenta vykonávat svou funkci. „Ti, kteří to kritizují po ničem takovém netouží. To jsou lidé, kteří nechtějí slyšet, že je panu prezidentovi lépe. Oni by byli nejradši, kdyby prezident neměl své pravomoce,“ míní.

Proto také nechce mluvit o délce prezidentova pobytu v nemocnici. „Nechci vyvolávat žádná očekávání, protože znám české mediální prostředí. Řeknu-li týden, a bude to osm dní, tak vypukne velký skandál,“ vysvětlil Ovčáček a několikrát zopakoval, že se nebavíme o funkci, ale o člověku, který má právo na vlastní rozhodnutí.

Ve hře je i odebrání pravomocí Zemanovi. Senátoři se sejdou za týden

Za svým postupem ohledně informování o prezidentově zdraví si stojí. „Pohybuji se ve velmi specifickém informačním poli. Jsou věci, které veřejnost neví. Volím maximální pokoru a informování z lidské stránky,“ vysvětlil mluvčí.

Komfortně, kontinuálně, ale úsporně

Ovčáček popsal komunikaci kanceláře prezidenta za komfortní, kontinuální, ale úspornou. „Důležité informace vždy veřejnost dostává. Přece nemohu ovlivnit to, že informaci o tom, že pan prezident souhlasil s hospitalizací, a že je hospitalizace plánovaná, někdo nevěří, a na základě toho zpochybňuje práci Kanceláře prezidenta republiky,“ dodal Ovčáček.

V rozhovoru také mluvčí zopakoval slova kancléře Vratislava Mynáře o tom, že při převozu do nemocnice prezident skutečně usnul. Podle dostupných záběrů nicméně vypadal prezident v bezvládném stavu.

Prezident je stabilizovaný. V nemocnici může být týdny. Diagnóza je tajná

„Jasně jsme uvedli, že ten převoz do nemocnice byl plánovaný. Nebyl to akutní převoz. To, že pan prezident usnul, protože byl unavený, to není žádné tajemství. Už jsem hovořil o tom, že potřebuje získat energii,“ řekl a dodal, že posuzovat cokoliv ze záběrů považuje za nekorektní.

Na otázku, zda se bude prezident aktivně účastnit povolebních vyjednávání neodpověděl: „Upřímně řečeno pro mě osobně jdou jakékoliv politické věci stranou, protože je důležité, aby se pan prezident uzdravil a nabral sil pod vedením lékařů.“

Ústavní právník: Teď Zemana není potřeba

I přes hospitalizaci je prezident podle Ovčáčka plně kompetentní vykonávat ústavní pravomoce, a má to tak i v plánu. Dodal ale, že nyní prezident žádnou ústavní úlohu nemá.

Ústavní právník: Zemana potřebujeme až v listopadu, ARO o stavu dost vypovídá

„V tuto chvíli, a to bude trvat ještě několik týdnů, není žádná ústavní úloha prezidenta republiky. Ta začíná až v okamžiku, kdy je svolána nová Poslanecká sněmovna a vláda podává demisi. Potom nastupují kroky pana prezidenta,“ řekl a zdůraznil, že nerozkládá dobu hospitalizace do takového horizontu.  

„Pan prezident v tuto chvíli samozřejmě pilně sleduje politickou situaci, ale je ve stavu nemocných,“ sdělil mluvčí.

Ovčáček v rozhovoru zmínil i množství přání a podporujících zpráv, které  mu pro prezidenta chodí. „Jsem mimořádně překvapen tím obrovským přívalem nádherných zpráv. Také jsem dnes byl na Svaté Hoře, abych se pomodlil za všechny, kteří se modlí za pana prezidenta a abych poprosil o požehnání pro ty, kteří zlořečí panu prezidentovi,“ řekl Ovčáček.

„Když vidíme, že je prezident republiky nemocen, tak je to příležitost k tomu, abychom se spojili v tom dobrém. A na to apeluji,“ vyslovil své přání v závěru rozhovoru. 

Autor:

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

První země hlásí 100 % očkovaných. Dávku mají všichni od 3 let věku

Spojené arabské emiráty oznámily, že v zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 už sto procent z těch, kdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Policie nebude stíhat novináře za článek o Hamáčkově cestě do Moskvy

Národní centrála boje s organizovaným zločinem nezahájí trestní řízení proti autorům reportáže serveru Seznam Zprávy o...

Polsko chce českou pomoc, na běloruskou hranici vyrazí asi armádní ženisté

Polsko přijalo českou nabídku pomoci se zvládnutím migrační krize na hranicích s Běloruskem. O konkrétní podobě budou...

Fake news lépe odrazí selský rozum než vzdělání, říká matadorka sociálních sítí

Premium Z digitálních stop, které necháváme na internetu, dovede odhadnout, co nás baví, co kupujeme i jaké máme vzdělání. Zní...

Vojtěch vydá vyhlášku o povinném očkování, nová vláda ji může změnit

Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku o povinném očkování proti covidu-19 pro vybrané skupiny obyvatel. Na...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...