Mlejnek čelil kritice kvůli kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který je obviněn v korupční kauze pražského dopravního podniku, kterou šetří pod názvem Dozimetr policie. Mlejnek v minulosti uvedl, že se s Redlem scházel v minulosti pracovně, ale že nemohl vědět, že bude Redl v budoucnosti stíhán.
„Potkával jsem se s panem Redlem nepravidelně po dobu deseti let. Nikdy jsem s ním žádnou smlouvu neuzavřel,“ řekl nedávno poslancům bezpečnostního výboru Mlejnek. Prohlásil, že se setkal s Redlem maximálně jednou až dvakrát za rok kvůli své práci manažera ve společnosti Techniserv. Popřel, že by Redlovi předával informace z bezpečnostního prostředí.
V Techniserv Mlejnek pracoval více než deset let, její tři vysoce postavení manažeři byli odsouzeni kvůli korupčním praktikám. Podle zjištění Seznam Zpráv v případu figuroval i Mlejnek, kterého zachytily policejní odposlechy.
Podle jedné z nahrávek z roku 2016 se měl Mlejnek sejít s dnes již odsouzeným Tomášem Dostálem, Michaelem Hrbatou a dalšími dvěma manažery. Na nahrávce je Mlejnek zachycen, jak navrhuje možnosti, jak vyhrát jednu z vytipovaných veřejných zakázek na ministerstvu pro místní rozvoj, a to nezákonně. Navrhuje dohodu s konkurencí.
Mlejnek ustoupil tlaku a odchází z vedení rozvědky. Rakušana to mrzí |
„Teďka chceme soutěžit na MMR (ministerstvo pro místní rozvoj, pozn. red.), Roman to tam chystá, to je tam, to teďka chystá,“ otevře téma Tomáš Dostál na odposleších.
V reakci na to Petr Mlejnek navrhne dohodu s konkurencí. Nejprve se snaží být opatrný a nepoužívá jména: „Je dohoda, je dohoda, je dohoda s tím? Aby do toho nelezl.“
Nakonec je však věc uzavřená s tím, že se zakázka podchytí přes zadávací dokumentaci, na které se podíleli. „Takže nemá cenu se kvůli jednomu (dodavateli) domlouvat. Ale Roman to má podchycený přes výrobce světel. Dá tam některý světla, který jsou specifický,“ říká na nahrávce podle Seznam Zpráv Dostál.
Tři manažery Techniservu – Michaela Hrbatu, Tomáše Dostála a Romana Šmída – nakonec soud potrestal za zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, jehož se dopustili při tendrech na síťovou infrastrukturu České obchodní inspekce a stavební zakázce na Ministerstvu pro místní rozvoj. Samotný Mlejnek však v případu nikdy obviněn nebyl.
Podle média nicméně Mlejnek věděl o korupci a manipulaci s veřejnými zakázkami, ale na policii se neobrátil. Novináři jej v úterý žádali o vyjádření, na SMS ale nereagoval.
Naopak Mlejnek ve středu potvrdil, že rezignuje na svůj post ředitele Útvaru pro zahraniční styky a informace. Část poslanců jak z opozice, tak i z vládních Pirátů vyzvala k výměně šéfa civilní rozvědky Mlejnka kvůli stykům s Redlem.
PŘEHLEDNĚ: Hlava skupiny nebo osobní řidič. Kdo je kdo v kauze Hlubuček |
Aféra kolem Mlejnka je také jedním z důvodů, proč opoziční hnutí ANO a SPD podala podnět ke svolání sněmovní schůze k vyslovení nedůvěry vládě. Ministr vnitra Vít Rakušan za STAN dříve uvedl, že důvodem k odvolání Mlejnka z čela zpravodajské služby by bylo nezískání bezpečnostní prověrky na úroveň přísně tajné.