Pondělí 23. listopadu 2020, svátek má Klement
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. listopadu 2020 Klement

Mlčte, připomněla ČT zaměstnancům den po Dvořákově vystoupení

  19:28
Napětí v redakci zpravodajství ČT zažehnáno není. Zaměstnanci dostali připomenutí, že televize striktně trvá na pravidlech zavedených v březnu loňského roku. Ty říkají, že o dění uvnitř žádný ze zaměstnanců až na několik výjimek nesmí hovořit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Na komunikační bariéru narazil iDNES.cz poté, co žádal vyjádření od některých zaměstnanců České televize k středečnímu jednání Rady ČT. Dvořák na něm prohlásil, že stížnost části zaměstnanců zpravodajství na ovlivňování zpravodajství nebyla oprávněná. Zrušil také odbornou komisi, která měla konflikt řešit (více o závěrech ředitele ČT čtěte zde).

K Dvořákovým závěrům se nechce vyjádřit ani Daniela Drtinová, která dříve stanoviska poskytovala, ač pravidlo mlčenlivosti platí v televizi už delší dobu. Její kolega Adam Komers věc komentoval, protože jako člena vedení odborů jej televize propustit nemůže.

Spor v ČT

Na nesrovnalosti ve zpravodajství televize upozornila skupina třiadvaceti redaktorů ČT v říjnu. Na Radu ČT se obrátili s podnětem, aby se zabývala možnou cenzurou a porušováním objektivity ze strany vedení. Jako důvod uváděli zásahy ve prospěch prezidenta Miloše Zemana (více o podnětu čtěte zde).

ČT kontrovala peticí na podporu šéfa zpravodajství Zdeňka Šámala, kde 61 redaktorů uvádí, že jejich práci nikdo neovlivňuje. Dvořák nicméně uvedl, že případ nechá prověřit auditorem. Později oznámil založení pětičlenné komise, která má objektivitu zpravodajství posoudit. Komise se však částečně rozpadla (více zde).

Šéf televize ve středu na jednání Rady ČT mimo jiné uvedl, že se brzy změní interní pravidla a kdo je nebude dodržovat, bude potrestán. "Po nastavení těchto pravidel bude nerespektování takového rozhodnutí posuzováno jako hrubé porušení pracovních povinností," uvedl generální ředitel.

Mimo jiné zdůraznil i pravidlo mlčenlivosti. "Budu nyní důsledně požadovat dodržování všech interních pravidel a vyžadovat standardní způsoby řešení interních problémů bez neoprávněné medializace. Já sám jsem od přijetí podnětu na konci října nevydal i přes opakované žádosti médií žádné samostatné veřejné prohlášení a stejnou praxi nyní očekávám do vydání vyjádření Rady České televize od všech aktérů tohoto sporu," řekl Dvořák (jeho celé vyjádření najdete zde).

Dvořák se naposledy k situaci vyjádřil na začátku září, kdy jeho stanovisko citoval Mediář.cz. Týkalo se odvolání šéfky Nových médií Pavlíny Kvapilové. Situaci kolem tehdejšího odvolání Drtinové z Událostí, komentářů označil za "umělou kauzu".

"Nesmíte svévolně odpovídat na dotazy"

Právě mlčenlivost bylo to první, co ČT v rámci změn interních pravidel zaměstnancům připomněla. Ve čtvrtek, tedy den po jednání Rady ČT, vedení zaměstnancům znovu rozeslalo pravidla, která jsou datována k 6. březnu loňského roku.

V pokynu z loňska se píše, že bez svolení a omezení smí informace médiím podávat jen generální ředitel ČT a tisková mluvčí.

Pokyn dále vyjmenovává funkce, z nichž zaměstnanci ČT mohou komunikovat s médii omezeně. Mezi ně patří například mluvčí ostravského či brněnského studia, ředitelé na prvním stupni řízení či zaměstnanci sekce Nová média, odkud musela odejít i Kvapilová.

"Jiné než oprávněné osoby nesmí poskytovat informace o České televizi médiím, zejména svévolně odpovídat na jakékoliv dotazy médiím a vyvíjet aktivity směřující k medializaci témat souvisejících s fungováním České televize, pokud jiná osoba obdrží dotaz zástupce média, odkáže tazatele na útvar vnější a vnitřní komunikace - tiskové oddělení," stojí v pokynu ředitele.

Ten zaměstnancům zakazuje kromě komunikace s médii také výroky na sociálních sítích. iDNES.cz proto požádal mluvčí ČT Alžbětu Plívovou, aby umožnila Drtinové poskytnout rozhovor. Na žádost přišla nejednoznačná odpověď.

"Oslovit samozřejmě můžete kohokoli, to nemohu a ani nechci jakkoli ovlivňovat. Interní předpisy se vztahují pouze na zaměstnance ČT," uvedla mluvčí. Na externisty se tak pravidla nevztahují. Jenže ČT bude šetřit a s tím souvisí i rušení míst externistů. Těžko v takové situace bude chtít někdo otevřeně o poměrech ve zpravodajství mluvit.

Mlčenlivost si nařídili i radní ČT. Ti si dali do 8. ledna čas na to, aby si prošli podklady od Dvořáka k celé věci. V lednu se pak na jednání chtějí k situaci vrátit a zaujmout k podnětu 24 redaktorů stanovisko. To ale nejspíš nebude jiné než to Dvořákovo, neboť Rada ČT při něm bude vycházet jen z podnětu části zaměstnanců a podkladů generálního ředitele. O jiných materiálech nikdo z radních nehovořil.

Zastavte zlé myšlenky a těšte se, radí v Rozstřelu psycholog do dnešní doby

  • Nejčtenější

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

Vláda omezila počet lidí v obchodech, žádá nouzový stav do 20. prosince

Vláda rozhodla, že od středy omezí počet lidí v obchodech. Jeden člověk pro sebe bude muset mít prostor 15 metrů...

Do prosince opatření nerozvolníme, shodli se Prymula i ministr Blatný

Pokud vydrží stávající opatření, nárůst případů covidu-19 se v Česku dostane pod hranici 1 000 denně okolo 14....

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Protivládní protest v centru Prahy: mnozí bez roušek, místo Langerové křik

Stovky lidí při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle některých odhadů jich bylo...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Hamáček navrhne Senátu kompromis u daní. Říká, že zachrání 100 miliard

S žádostí na senátory, aby zásadně předělali daňový balíček, se obrátí vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček. Chce, aby ho...

Nelobboval jsem za výrobce vakcín, jen jsem informoval, brání se Prymula

Roman Prymula coby náměstek ministra zdravotnictví pomáhal soukromé firmě v byznysu s vakcínami proti dětské obrně....

ÚZIS během dne měnil data, lidem vycházela jiná čísla, než ukazoval PES

Ústav zdravotnických informací a statistiky v pondělí změnil celkový počet testů a na to navazující podíl pozitivních...

Lidé ze strachu o práci nejdou na test, firmy to musejí řešit, varují experti

V Plzeňském kraji klesá počet testů na covid-19. Je to způsobeno tím, že stále více lidí nechce vědět, jestli jsou...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Kdo nemá košík, nenakoupí. Obchody vymýšlejí, jak spočítat zákazníky

Obchodníci si lámou hlavu nad tím, jak budou dodržovat pravidlo „jeden zákazník na 15 metrů“, které většinou považují...

Nejprestižnější svaz someliérů se hroutí kvůli obřímu sexuálnímu skandálu

Organizaci Court of Master Sommeliers, která je považována za nejprestižnějšího poskytovatele someliérského vzdělání,...