Třináctiletí Češi pijí méně než před deseti lety, ukázal průzkum

  13:04aktualizováno  13:37
Pití piva, vína a tvrdého alkoholu přestává být mezi patnáctiletými Čechy méně časté, než tomu bylo před deseti či patnácti lety. Zároveň se zvýšil průměrný věk, kdy začínají mladí lidé experimentovat s alkoholem. Zjistili to odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci.

(ilustrační snímek) | foto: Josef VostárekMF DNES

„Trendy jsou příznivé. Dochází ke snížení konzumace alkoholu u této věkové skupiny. Česko je ale stále nad evropským průměrem,“ řekla ČTK národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Alespoň jedenkrát týdně se podle výzkumu projektu Mládež a zdraví podporovaného Světovou zdravotnickou organizací alkoholu napije 17 procent mladých Čechů. V roce 2002 přitom přiznávala takto častou zkušenost s alkoholem více než třetina patnáctiletých.

Pokles o osmnáct procent ve sledovaném období mezi lety 2002 a 2014 řadí Českou republiku mezi země, u nichž konzumace klesá nejdynamičtěji.

„Ještě výraznější úbytek v konzumaci alkoholu jsme zjistili mezi lety 2010 a 2014. Do roku 2010 konzumace alkoholu u nás, na rozdíl od zbytku Evropy, ještě stoupala. V porovnání s rokem 2010 činil pokles dokonce dvaadvacet procent,“ zdůraznil Michal Kalman, vedoucí univerzitního výzkumného týmu. 

„Pozitivního trendu si musíme vážit. Ale je důležité připomenout, že se Česká republika stále pohybuje nad celoevropským průměrem. Ten říká, že týdně pije alkohol necelých 13 procent mladých Evropanů,” dodal Kalman.

Mladí experimentují s alkoholem překvapivě čím dál později

Výzkumníci si všimli i dalších pozitivních trendů v konzumaci alkoholu. Svou první zkušenost s pitím alkoholických nápojů před třináctým rokem uvádí stále méně mladých lidí v Česku. Zatímco v roce 2002 alkohol vyzkoušely téměř tři čtvrtiny školáků v tomto věku, o deset let později už to byla jen čtvrtina z nich.

Fotogalerie

„Jedná se o bezkonkurenčně největší pokles mezi všemi sledovanými zeměmi. Pětadvacetiprocentní prevalencí se navíc Česká republika řadí pod evropský průměr, který je o tři procentní body vyšší,“ hodnotí Kalman.

Zvyšuje se také průměrný věk, kdy mladí lidé v Česku konzumaci alkoholu přeženou a poprvé se opijí. V roce 2002 to stihl před svými třináctými narozeninami každý pátý Čech, o dvanáct let později už to byl „pouze“ každý desátý.

Pokles pití alkoholu mezi mladými potvrzuje i další studie

Pokles konzumace alkoholu mezi mladými Čechy potvrzují i výsledky další reprezentativní studie. „Výsledky Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách z let 2011 a 2015 ukazují na obdobný pokles užívání alkoholu, a to mezi šestnáctiletými Čechy,“ říká Ladislav Csémy, vedoucí výzkumného programu Národního ústavu duševního zdraví, který působí v řešitelském týmu obou studií.

Akce HAD: policisté hledali opilé mladistvé, v Praze jich odhalili osm

„Za povšimnutí zde stojí zřetelný pokles pití nadměrných dávek alkoholu z 54 procent na 42 procent a pokles pravidelného pití piva z 26 procent na 15 procent. Nicméně, i v tomto případě platí, že i přes zmiňovaný pokles jsou hodnoty českých dospívajících nad evropským průměrem,“ dodal Ladislav Csémy.

U alkoholu spadá do kategorie rizikového pití až 900 tisíc dospělých. „I když si dnes děti i rodiče mnohem více uvědomují rizikovost pití, tak i přesto je u nás tolerance konzumace alkoholu dětmi vysoká. Až 86 procent šestnáctiletých uvedlo, že je pro ně alkohol snadno dostupný. Sama jsem se účastnila kontrol s policií v barech a je poměrně běžné, že se v nich a v jejich okolí objevují podnapilí nezletilí,“ uvedla národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Vtípky, vztek i slzy. Policie při zátahu načapala desítky opilých dětí (10/2015)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Chystá se nový zákon pro makléře. Bez vzdělání a pojištění se už neobjedou

ilustrační snímek

V České republice zatím neexistuje zákon, který by reguloval práci realitních makléřů. Realitním makléřem se tak může...

Kauza Huawei je projev obchodní války, soudce smím kritizovat, řekl Zeman

Udílení státních vyznamenání - prezident Miloš Zeman během svého úvodního...

Prezident Miloš Zeman odmítl nařčení, že se pokouší ovlivňovat soudce. „Neovlivňoval jsem je, ale kritizoval jsem a...

Bývalá vagonka Legios může jít do konkurzu, věřitelům dluží miliardy

Vpravo Radek Rybáček, bývalý předseda představenstva společnosti Heavy...

Krajský soud v Českých Budějovicích v sobotu zamítl reorganizaci společnosti Heavy Machinery Services. Jde o vagonku v...

Najdete na iDNES.cz