Třináctiletí Češi pijí méně než před deseti lety, ukázal průzkum

  13:04aktualizováno  13:37
Pití piva, vína a tvrdého alkoholu přestává být mezi patnáctiletými Čechy méně časté, než tomu bylo před deseti či patnácti lety. Zároveň se zvýšil průměrný věk, kdy začínají mladí lidé experimentovat s alkoholem. Zjistili to odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci.

(ilustrační snímek) | foto: Josef VostárekMF DNES

„Trendy jsou příznivé. Dochází ke snížení konzumace alkoholu u této věkové skupiny. Česko je ale stále nad evropským průměrem,“ řekla ČTK národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Alespoň jedenkrát týdně se podle výzkumu projektu Mládež a zdraví podporovaného Světovou zdravotnickou organizací alkoholu napije 17 procent mladých Čechů. V roce 2002 přitom přiznávala takto častou zkušenost s alkoholem více než třetina patnáctiletých.

Pokles o osmnáct procent ve sledovaném období mezi lety 2002 a 2014 řadí Českou republiku mezi země, u nichž konzumace klesá nejdynamičtěji.

„Ještě výraznější úbytek v konzumaci alkoholu jsme zjistili mezi lety 2010 a 2014. Do roku 2010 konzumace alkoholu u nás, na rozdíl od zbytku Evropy, ještě stoupala. V porovnání s rokem 2010 činil pokles dokonce dvaadvacet procent,“ zdůraznil Michal Kalman, vedoucí univerzitního výzkumného týmu. 

„Pozitivního trendu si musíme vážit. Ale je důležité připomenout, že se Česká republika stále pohybuje nad celoevropským průměrem. Ten říká, že týdně pije alkohol necelých 13 procent mladých Evropanů,” dodal Kalman.

Mladí experimentují s alkoholem překvapivě čím dál později

Výzkumníci si všimli i dalších pozitivních trendů v konzumaci alkoholu. Svou první zkušenost s pitím alkoholických nápojů před třináctým rokem uvádí stále méně mladých lidí v Česku. Zatímco v roce 2002 alkohol vyzkoušely téměř tři čtvrtiny školáků v tomto věku, o deset let později už to byla jen čtvrtina z nich.

Fotogalerie

„Jedná se o bezkonkurenčně největší pokles mezi všemi sledovanými zeměmi. Pětadvacetiprocentní prevalencí se navíc Česká republika řadí pod evropský průměr, který je o tři procentní body vyšší,“ hodnotí Kalman.

Zvyšuje se také průměrný věk, kdy mladí lidé v Česku konzumaci alkoholu přeženou a poprvé se opijí. V roce 2002 to stihl před svými třináctými narozeninami každý pátý Čech, o dvanáct let později už to byl „pouze“ každý desátý.

Pokles pití alkoholu mezi mladými potvrzuje i další studie

Pokles konzumace alkoholu mezi mladými Čechy potvrzují i výsledky další reprezentativní studie. „Výsledky Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách z let 2011 a 2015 ukazují na obdobný pokles užívání alkoholu, a to mezi šestnáctiletými Čechy,“ říká Ladislav Csémy, vedoucí výzkumného programu Národního ústavu duševního zdraví, který působí v řešitelském týmu obou studií.

Akce HAD: policisté hledali opilé mladistvé, v Praze jich odhalili osm

„Za povšimnutí zde stojí zřetelný pokles pití nadměrných dávek alkoholu z 54 procent na 42 procent a pokles pravidelného pití piva z 26 procent na 15 procent. Nicméně, i v tomto případě platí, že i přes zmiňovaný pokles jsou hodnoty českých dospívajících nad evropským průměrem,“ dodal Ladislav Csémy.

U alkoholu spadá do kategorie rizikového pití až 900 tisíc dospělých. „I když si dnes děti i rodiče mnohem více uvědomují rizikovost pití, tak i přesto je u nás tolerance konzumace alkoholu dětmi vysoká. Až 86 procent šestnáctiletých uvedlo, že je pro ně alkohol snadno dostupný. Sama jsem se účastnila kontrol s policií v barech a je poměrně běžné, že se v nich a v jejich okolí objevují podnapilí nezletilí,“ uvedla národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Vtípky, vztek i slzy. Policie při zátahu načapala desítky opilých dětí (10/2015)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Vláda za přítomnosti prezidenta Zemana schvaluje státní rozpočet

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), ministr životního prostředí...

Vláda za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana probírá návrh rozpočtu na příští rok. Plán hospodaření státu v roce 2020...

Důkazy o spáchání trestného činu nesvědčily. Babiš na mě netlačil, řekl Šaroch

Státní zástupce Jaroslav Šaroch přichází na schůzi sněmovního mandátového a...

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch po téměř čtyřech letech zastavil stíhání všech aktérů v kauze Čapí hnízdo....

Resort zemědělství odpověděl na bruselský audit. Čtyři dny před termínem

Ministr zemědělství Miroslav Toman na tiskové konferenci k předběžné auditní...

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů...

Najdete na iDNES.cz