Mladí lékaři se bouří proti podmínkám po nástupu, hrozí i stávkou

  17:32aktualizováno  17:32
Nespokojení absolventi lékařských fakult ze sdružení Mladí lékaři se bouří proti podmínkám, za kterých nastupují. Vadí jim způsob atestační přípravy i nedostatečné finanční ohodnocení. Na sobotní ustavující shromáždění si sdružení pozvalo i ministryni zdravotnictví. Chtějí ji žádat o podporu.
Mladí lékaři mohou díky Evropské unii jít bez problémů pracovat do zahraničí. Ilustrační foto

Mladí lékaři mohou díky Evropské unii jít bez problémů pracovat do zahraničí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Absolventi si stěžují mimo jiné na nástupní plat. "U nás v Motole je 17 430 korun. Pro mě je nedůstojné, aby vysokoškolsky vzdělaný člověk dostával takový plat," souhlasí s mladými lékaři profesor Pavel Pafko, přednosta III. chirurgické kliniky UK 1. LF a FN Motol.

Dodal, že i když za přesčasy a noční směny dostane lékař příplatky, podstatný je jeho hrubý plat. A na nespokojenost lékařů nakonec doplatí všichni. Dnes už jim nic nebrání, aby šli pracovat do zahraničí. Například v Německu je plat nastupujícího lékaře kolem 58 tisíc korun, uvedl Pafko.

Bude stávka?

Mladí lékaři si na sobotním shromáždění zvolí vedení, domluví se na programu. Účast přislíbila i ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Svůj názor na požadavky lékařů nechtěla předem komentovat, podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně ale už samotná účast svědčí o její vůli jednat.

Podle Švestky budou další kroky Mladých lékařů záležet na tom, jaká podpora se na sobotním shromáždění ukáže. "Na stránkách máme zaregistrovaných asi tři sta lidí, facebooková skupina už má více než dva tisíce členů. Pokud by byla podpora dostatečná, budeme vyvíjet soustředěný tlak na změnu poměrů. Využili bychom všechny legální prostředky, nelze vyloučit ani stávkovou pohotovost mladých lékařů," nastínil.

Sdružení Mladí lékaři před úprkem svých kolegů za hranice varuje. "V současné době odchází do zahraničí ihned po škole každý 16. lékař, což není nijak alarmující. Když se ale bavíte se studenty, o odchodu vážně uvažuje každý čtvrtý až pátý," říká Martin Švestka z přípravného výboru sdružení.

Navíc se podle něj změnilo i složení lékařů odcházejících do ciziny. Dříve odcházeli převážně specialisté, kteří zde měli profesní i rodinné závazky, a po nějaké době se do Česka vrátili. "U absolventů je šance na návrat za stávajících podmínek velmi nízká až mizivá," míní Švestka.

Odchodu absolventů se nediví ani profesor a bývalý ředitel Ústavu hematologie Pavel Klener. "Pracují v naprosto nedůstojných podmínkách, jejich odměňování je hluboko pod průměrem odměňování mladých lékařů v zahraničí. Také dostupnost postgraduálního vzdělávání je novými předpisy mimořádně ztížena," říká.

Absolvent se dva roky učí to, co neužije

Velkým problémem je podle Švestky také atestační vyhláška, kterou ministerstvo změnilo loni. Ta upravuje podobu pětiletého specializačního vzdělávání po studiích.

"Oční lékař stráví dva roky na chirurgii, kde asistuje u různých operací, které nebude potřebovat vůbec nebo z velmi malé části. Třeba slepého střeva, kýly," popsal profesor Pafko. Přijmout absolventa je podle něj nevýhodné i pro nemocnici. Oddělení musí platit lékaře, který dva roky na oddělení vůbec nebude, a to je ekonomicky neúnosné.

Problém zcela neřeší ani takzvaná rezidenční místa, kterými chtělo ministerstvo situaci řešit. Nemocnice dostává peníze za to, že připraví absolventa na atestaci. "Myslím, že samotná myšlenka rezidentury je krok správným směrem, ale nynější realizace je v podstatě velký úkrok stranou," je přesvědčen Martin Švestka.

Lékaři jsou nuceni podepisovat s nemocnicí smlouvu, která jim zakazuje měnit odbornost během přípravy. Když časem zjistí, že by je víc bavil jiný obor nebo chtějí pouze změnit zaměstnavatele, nemohou to udělat bez finančních sankcí. Pokud odejdou, posílá stát peníze dál původnímu zařízení a lékař si jinde platí vzdělávání sám.

Podle Švestky by peníze měli dostávat lékaři, nikoli konkrétní nemocnice, a pokud by lékař přešel jinam, peníze na své povinné vzdělávání by dostával dál.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy z ANO dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes...

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz