"Jejich revírem je Kaufland, jejich tempo je vražedné – důchodci! Jejich protivníci jsou mládež, vysoké ceny a schody. Důchodci z ČR buzerují, hledají slevy a sedí v autobusech ve dne v noci." Tyto tři věty na internetové síti Facebook přilákaly do stejnojmenné skupiny diskutujících lidí už téměř čtvrt milionu členů.
Píší je nejčastěji děti. Skupina diskutujících lidí, jejichž společným mottem je přinejmenším posměch vůči důchodcům, přitom na Facebooku není jediná. Je však s téměř čtvrt milionem členů suverénně největší.
Může to připomínat "válku generací", před kterou už před šesti lety varoval německý sociolog Frank Schirrmacher. "Mladí zabíjejí staré tím, že ničí jejich identitu a využívají k tomu výlučně jazykové prostředky," napsal sociolog ve své knize Spiknutí Metuzalémů.
Schirrmacher předvídá v blízké budoucnosti, už po roce 2020, prohloubení nenávisti mezi mladými a starými, mezi rodiči a dětmi. Souviset to bude se stárnutím obyvatelstva a zmenšováním skupiny mladších, ekonomicky aktivních lidí.
Proč se mladí k protidůchodcovské skupině na Facebooku vlastně přidávají? "Nevím, jak ostatní, ale já se sem přidala proto, že to je vtipný název skupiny, a protože – přiznejme si – nás občas štve, jak důchodci celý den cestují v MHD a nemají jiné využití!" říká Martina Stránská.
Podle fotografie jinak sympatická dívka hodně pod dvacet let.
Její vrstevnice s přezdívkou Domína Dominátor Němcová seniorům vzkazuje, že jsou "Nebezpečný teroristi poklidného života řidičů a lidí v MHD…"
"Pozabíjet je všechny. Granát na ně!"
Mnozí jsou však ve svých komentářích na adresu starých lidí mnohem tvrdší. Fotografie autobusu plného důchodců má hodnocení: "Pozabíjet je všechny. Granát na ně!"
Mladík s přezdívkou Jaroslav Nightjar Jolymán zase seniorům nadává: "Zatrolení důchodci, penzisté, staříčci, nemohoucí, chráněnci, svěřenci, zombii, kraksny, kmeti, dědci, rentiéři...!!!!!!!"
co mladí napsaliJaroslav Nightjar Jolymán: Georgino Dzejvi: Michal J.: Zdroj: facebook.com |
Socioložka zabývající se seniory Renáta Sedláková to na válku generací zatím nevidí. "To je příliš silné slovo. Spíš jde o projevy puberty. Ve třinácti člověk nechápe, že jednou bude taky starý." Zároveň však dodává, že si za postoj dětí ke starým lidem může společnost sama.
"O seniorech se nemluví, nepíše, a pokud už ano, pak v souvislosti s tím, jak jsou nemohoucí a přítěží. Takových seniorů je ale jen desetina! Na plakátech a v reklamách se senioři téměř neobjevují, a pokud už ano, tak s dokonale vyžehlenými vráskami. Za stáří se prostě stydíme. Nedivme se pak, že hodnoty mladých lidí se posouvají, jak dokazují výzkumy, a že vnímají staré jako břemeno."
Děti a mladí lidé v bouřlivých diskusích, které tato skupina na Facebooku vzbudila, tvrdí, že jde jen o legraci. A že dospělí nemají smysl pro humor. "Už z názvu skupiny je patrné, že se jedná o humornou hlášku a není ji samozřejmě možné brát smrtelně vážně," píše fanoušek protidůchodcovské skupiny s přezdívkou Spike.
Že by šlo jen o legraci, s tím rozhodně nesouhlasí Jiří Hrabě ze společnosti Elpida, která pomáhá seniorům stát se respektovanou a sebevědomou skupinou a loni za to dostala cenu Nadace Olgy Havlové.
"Jistě, existují vtipy o Židech, policistech, blondýnách i o Romech. Jenže všechno musí mít určitou míru. A tady to tu míru přerostlo," říká. "Právě v tomto věku fanoušků skupiny, tedy v jedenácti či třinácti letech, vznikají stereotypy chování. Říkat, že je to jen legrace, znamená zakládat si na problém do budoucna," dodal.
Za pravdu mu dávají některé komentáře mladých. "Vám asi nedochází, že to je prostě pravda, že důchodci se chovaj hůř než dnešní mládež. Důchodce vás kvůli slevněnému jogurtu klidně i přetáhne svojí holí," píše dívka s přezdívkou Aiwa.
A Georgino Dzejvi dodává: "Až budu mít hůl, budu ji taky používat jako útočnou zbraň, protože co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš..."
Čímž jsme zpět u války generací německého sociologa Franka Schirrmachera.
"Ačkoliv to zní dramaticky, je to tak. Říkáme si, že to nemůže být tak zlé. Mladí lidé na ulicích jsou slušní a přátelští. Na obzoru se však soustřeďují obrovské síly plné trpkosti a zloby ke starým lidem. Dávají se na pochod a jejich cílem jsme my všichni, jimž je dnes dvacet, třicet nebo šedesát let, protože až válka vypukne, budeme patřit k těm starším," napsal ve své knize.