Mládež si na internetu vybíjí zlost na důchodcích. Hrozí válka generací?

  5:17aktualizováno  5:17
Parodie na úvodní věty německého seriálu Kobra 11 posloužila na internetové síti Facebook jako odrazový můstek záplavě nevraživých komentářů, videí a historek o důchodcích. Podle některých sociologů to může být předznamenání budoucí války generací.
Mladí lidé na Facebooku útočí na seniory. Podle sociologů to může být předznamenání budoucí války generací. Ilustrační foto

Mladí lidé na Facebooku útočí na seniory. Podle sociologů to může být předznamenání budoucí války generací. Ilustrační foto | foto: Daniel Beran, MAFRA

"Jejich revírem je Kaufland, jejich tempo je vražedné – důchodci! Jejich protivníci jsou mládež, vysoké ceny a schody. Důchodci z ČR buzerují, hledají slevy a sedí v autobusech ve dne v noci." Tyto tři věty na internetové síti Facebook přilákaly do stejnojmenné skupiny diskutujících lidí už téměř čtvrt milionu členů.

Píší je nejčastěji děti. Skupina diskutujících lidí, jejichž společným mottem je přinejmenším posměch vůči důchodcům, přitom na Facebooku není jediná. Je však s téměř čtvrt milionem členů suverénně největší.

Může to připomínat "válku generací", před kterou už před šesti lety varoval německý sociolog Frank Schirrmacher. "Mladí zabíjejí staré tím, že ničí jejich identitu a využívají k tomu výlučně jazykové prostředky," napsal sociolog ve své knize Spiknutí Metuzalémů.

Schirrmacher předvídá v blízké budoucnosti, už po roce 2020, prohloubení nenávisti mezi mladými a starými, mezi rodiči a dětmi. Souviset to bude se stárnutím obyvatelstva a zmenšováním skupiny mladších, ekonomicky aktivních lidí.

Proč se mladí k protidůchodcovské skupině na Facebooku vlastně přidávají? "Nevím, jak ostatní, ale já se sem přidala proto, že to je vtipný název skupiny, a protože – přiznejme si – nás občas štve, jak důchodci celý den cestují v MHD a nemají jiné využití!" říká Martina Stránská.

Podle fotografie jinak sympatická dívka hodně pod dvacet let.
Její vrstevnice s přezdívkou Domína Dominátor Němcová seniorům vzkazuje, že jsou "Nebezpečný teroristi poklidného života řidičů a lidí v MHD…"

"Pozabíjet je všechny. Granát na ně!"

Mnozí jsou však ve svých komentářích na adresu starých lidí mnohem tvrdší. Fotografie autobusu plného důchodců má hodnocení: "Pozabíjet je všechny. Granát na ně!"

Mladík s přezdívkou Jaroslav Nightjar Jolymán zase seniorům nadává: "Zatrolení důchodci, penzisté, staříčci, nemohoucí, chráněnci, svěřenci, zombii, kraksny, kmeti, dědci, rentiéři...!!!!!!!"

co mladí napsali

Jaroslav Nightjar Jolymán:
Zatrolení důchodci, penzisté, staříčci, nemohoucí, chráněnci, svěřenci, zombii, kraksny, kmeti, dědci, rentiéři...!!!!!!!

Georgino Dzejvi:
Až budu mít hůl, budu ji TAKY používat jako útočnou zbraň, protože co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš...

Michal J.:
Nenávidím Kaufland
a důchodce v něm.

Zdroj: facebook.com

Socioložka zabývající se seniory Renáta Sedláková to na válku generací zatím nevidí. "To je příliš silné slovo. Spíš jde o projevy puberty. Ve třinácti člověk nechápe, že jednou bude taky starý." Zároveň však dodává, že si za postoj dětí ke starým lidem může společnost sama.

"O seniorech se nemluví, nepíše, a pokud už ano, pak v souvislosti s tím, jak jsou nemohoucí a přítěží. Takových seniorů je ale jen desetina! Na plakátech a v reklamách se senioři téměř neobjevují, a pokud už ano, tak s dokonale vyžehlenými vráskami. Za stáří se prostě stydíme. Nedivme se pak, že hodnoty mladých lidí se posouvají, jak dokazují výzkumy, a že vnímají staré jako břemeno."

Děti a mladí lidé v bouřlivých diskusích, které tato skupina na Facebooku vzbudila, tvrdí, že jde jen o legraci. A že dospělí nemají smysl pro humor. "Už z názvu skupiny je patrné, že se jedná o humornou hlášku a není ji samozřejmě možné brát smrtelně vážně," píše fanoušek protidůchodcovské skupiny s přezdívkou Spike.

Že by šlo jen o legraci, s tím rozhodně nesouhlasí Jiří Hrabě ze společnosti Elpida, která pomáhá seniorům stát se respektovanou a sebevědomou skupinou a loni za to dostala cenu Nadace Olgy Havlové.

"Jistě, existují vtipy o Židech, policistech, blondýnách i o Romech. Jenže všechno musí mít určitou míru. A tady to tu míru přerostlo," říká. "Právě v tomto věku fanoušků skupiny, tedy v jedenácti či třinácti letech, vznikají stereotypy chování. Říkat, že je to jen legrace, znamená zakládat si na problém do budoucna," dodal.

Za pravdu mu dávají některé komentáře mladých. "Vám asi nedochází, že to je prostě pravda, že důchodci se chovaj hůř než dnešní mládež. Důchodce vás kvůli slevněnému jogurtu klidně i přetáhne svojí holí," píše dívka s přezdívkou Aiwa.

A Georgino Dzejvi dodává: "Až budu mít hůl, budu ji taky používat jako útočnou zbraň, protože co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš..."
Čímž jsme zpět u války generací německého sociologa Franka Schirrmachera.

"Ačkoliv to zní dramaticky, je to tak. Říkáme si, že to nemůže být tak zlé. Mladí lidé na ulicích jsou slušní a přátelští. Na obzoru se však soustřeďují obrovské síly plné trpkosti a zloby ke starým lidem. Dávají se na pochod a jejich cílem jsme my všichni, jimž je dnes dvacet, třicet nebo šedesát let, protože až válka vypukne, budeme patřit k těm starším," napsal ve své knize.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Studená fronta přinese jen krátké ochlazení. O víkendu nastoupí další tropy

Ilustrační snímek

Středa byla nejteplejším dnem letošního roku. Nejvyšší teplotu naměřili v Doksanech, a to 38,9 stupňů. Studena fronta,...

Tak horko v červnu ještě nebylo. Rekord zaznamenaly téměř všechny stanice

Chlapci se ochlazují v řece Ostravici v centru Ostravy. (26. června 2019)

Na měřící stanici v Doksanech na Litoměřicku byla ve středu naměřena teplota 38,9 stupně Celsia, rekord z roku 2000 byl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz