Místostarostka Prahy 8 rezignovala na svůj post

  17:01aktualizováno  17:01
Praha - Místostarostka osmé městské části Terezie Holovská na žádost klubu ODS na svůj post sama rezignovala. Členkou obvodního zastupitelstva však zůstává. Klub ODS jí rezignaci doporučil kvůli její údajné špatné komunikaci s lidmi ve školství, které měla na radnici Prahy 8 na starosti. Holovská celou věc označila za spiknutí a boj o koryta uvnitř ODS.

Na její slova reagovala  na zasedání zastupitelstva Prahy 8, na kterém Holovská rezignovala, i šéfka ODS v Praze 8, členka obvodního zastupitelstva a senátorka Alena Palečková. "Prosím, abychom si uvědomili, že naše funkce není bojem o koryta, ale služba občanům," prohlásila Palečková. Řekla, že věří, že kdyby Holovská nebyla rozrušená, tak by tato slova nevolila.

Podle  Aleny Palečkové se o důvodech k odvolání Holovské diskutuje v klubu strany již delší dobu. "K důvodům patří například nekompetentnost Terezie Holovské v pracovní oblasti, její špatná komunikace s lidmi ve školství, které má na starosti, problémy s využíváním úředníků k jiným účelům. Zatím nebylo ani naznačeno, že by došlo k nějaké nápravě," uvedla Palečková.

Jedním z důvodů pro odvolání je i způsob financování akcí, které městská část pořádá a částečně i platí. což se stalo předmětem trestního oznámení na Holovskou, které obdrželo Státní zastupitelství pro Prahu 8. Peníze od sponzorů totiž nejdou přes rozpočet obce, ale dostávají je agentury pověřené organizováním akce.

"Všechny dary šly přes reklamní agenturu, která s nimi hospodařila," řekla Holovská. To se mnohým zastupitelům nelíbí. "Nikdo vlastně neví, kolik peněz tam chodí, a nelze vyloučit možnost neoprávněného obohacování," řekl Václav Vomáčka (US).

Ale Holovská na této praxi nevidí nic neobvyklého ani podezřelého. Potvrdila však, že žádné vyúčtování agentura nepředkládá, protože to po ní obvodní rada nepožaduje. Jednou z firem, která pro obvod akce zajišťuje, je agentura Markéta Heroldová - M.Pardaal.H., kterou vlastní manželka bývalého mluvčího ODS Lukáše Herolda.

Holovská odmítá nařčení, že využívá úředníky k jiným účelům, respektive ke hlídání svého asi půlročního dítěte, které si bere na radnici. "Asi jsem udělala chybu, když jsem nebyla schopna odmítnout žádost o to, že by se čas od času někdo rád na chvilku s dítětem projel," uvedla.

Holovská považuje návrh na své odvolání za hazardní hru o koryta, která podle ní může zapříčinit, že se ODS stane opoziční stranou. Příznivci jejího sesazení však v tomto aktu vidí poslední šanci, jak zlepšit image ODS v osmém obvodě před senátními volbami.

Pro odvolání Terezie Holovské mají ODS a ČSSD údajně k dispozici sedmnáct z dvaceti sedmi hlasů, jimiž disponují, přičemž jich je zapotřebí třiadvacet. Počítat však mohou s podporou devíti členů Unie svobody.

Ta se o sesazení Holovské pokusila již loni na jaře, když vyšly najevo její stotisícové dluhy z neplacení nájemného za prostory pro své tehdejší firmy a žaloba na vystěhování z obecního bytu v Praze 6, který dodnes odmítá uvolnit. "ODS nyní dospěla ke stejnému názoru, k jakému my před rokem," konstatoval včera Vomáčka. Myslí si ale, že změny v radě by měly být větší. "Byli bychom rádi, kdyby se sešlo politické grémium všech stran a dohodlo se na větších změnách."

Zasedání zastupitelstva se účastnil i pražský primátor Jan Kasl a starosta první městké části Jan Bürgermeister, který je zároveň šéfem pražské ODS. "Byl jsem zde proto, aby se to řešilo v rámci klubu ODS a ne na zastupitelstvu," řekl Kasl.

O nástupci Holovské ve funkci zástupce starosty se nyní bude jednat. Rozhodnout by se mohlo na příštím zasedání obvodního zastupitelstva.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Stát chce investovat přes půl miliardy korun do ochrany menších letišť

Letadlo společnosti Ryanair po přistání na ostravském Letišti Leoše Janáčka....

Vláda v pondělí projedná plán důslednější ostrahy menších mezinárodních letišť. Přibudou detektory obličejů i kontroly...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz