Místostarostka Prahy 8 rezignovala na svůj post

  17:01aktualizováno  17:01
Praha - Místostarostka osmé městské části Terezie Holovská na žádost klubu ODS na svůj post sama rezignovala. Členkou obvodního zastupitelstva však zůstává. Klub ODS jí rezignaci doporučil kvůli její údajné špatné komunikaci s lidmi ve školství, které měla na radnici Prahy 8 na starosti. Holovská celou věc označila za spiknutí a boj o koryta uvnitř ODS.

Na její slova reagovala  na zasedání zastupitelstva Prahy 8, na kterém Holovská rezignovala, i šéfka ODS v Praze 8, členka obvodního zastupitelstva a senátorka Alena Palečková. "Prosím, abychom si uvědomili, že naše funkce není bojem o koryta, ale služba občanům," prohlásila Palečková. Řekla, že věří, že kdyby Holovská nebyla rozrušená, tak by tato slova nevolila.

Podle  Aleny Palečkové se o důvodech k odvolání Holovské diskutuje v klubu strany již delší dobu. "K důvodům patří například nekompetentnost Terezie Holovské v pracovní oblasti, její špatná komunikace s lidmi ve školství, které má na starosti, problémy s využíváním úředníků k jiným účelům. Zatím nebylo ani naznačeno, že by došlo k nějaké nápravě," uvedla Palečková.

Jedním z důvodů pro odvolání je i způsob financování akcí, které městská část pořádá a částečně i platí. což se stalo předmětem trestního oznámení na Holovskou, které obdrželo Státní zastupitelství pro Prahu 8. Peníze od sponzorů totiž nejdou přes rozpočet obce, ale dostávají je agentury pověřené organizováním akce.

"Všechny dary šly přes reklamní agenturu, která s nimi hospodařila," řekla Holovská. To se mnohým zastupitelům nelíbí. "Nikdo vlastně neví, kolik peněz tam chodí, a nelze vyloučit možnost neoprávněného obohacování," řekl Václav Vomáčka (US).

Ale Holovská na této praxi nevidí nic neobvyklého ani podezřelého. Potvrdila však, že žádné vyúčtování agentura nepředkládá, protože to po ní obvodní rada nepožaduje. Jednou z firem, která pro obvod akce zajišťuje, je agentura Markéta Heroldová - M.Pardaal.H., kterou vlastní manželka bývalého mluvčího ODS Lukáše Herolda.

Holovská odmítá nařčení, že využívá úředníky k jiným účelům, respektive ke hlídání svého asi půlročního dítěte, které si bere na radnici. "Asi jsem udělala chybu, když jsem nebyla schopna odmítnout žádost o to, že by se čas od času někdo rád na chvilku s dítětem projel," uvedla.

Holovská považuje návrh na své odvolání za hazardní hru o koryta, která podle ní může zapříčinit, že se ODS stane opoziční stranou. Příznivci jejího sesazení však v tomto aktu vidí poslední šanci, jak zlepšit image ODS v osmém obvodě před senátními volbami.

Pro odvolání Terezie Holovské mají ODS a ČSSD údajně k dispozici sedmnáct z dvaceti sedmi hlasů, jimiž disponují, přičemž jich je zapotřebí třiadvacet. Počítat však mohou s podporou devíti členů Unie svobody.

Ta se o sesazení Holovské pokusila již loni na jaře, když vyšly najevo její stotisícové dluhy z neplacení nájemného za prostory pro své tehdejší firmy a žaloba na vystěhování z obecního bytu v Praze 6, který dodnes odmítá uvolnit. "ODS nyní dospěla ke stejnému názoru, k jakému my před rokem," konstatoval včera Vomáčka. Myslí si ale, že změny v radě by měly být větší. "Byli bychom rádi, kdyby se sešlo politické grémium všech stran a dohodlo se na větších změnách."

Zasedání zastupitelstva se účastnil i pražský primátor Jan Kasl a starosta první městké části Jan Bürgermeister, který je zároveň šéfem pražské ODS. "Byl jsem zde proto, aby se to řešilo v rámci klubu ODS a ne na zastupitelstvu," řekl Kasl.

O nástupci Holovské ve funkci zástupce starosty se nyní bude jednat. Rozhodnout by se mohlo na příštím zasedání obvodního zastupitelstva.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Česko si připomíná Palachovo upálení, Prahou prošel čtyřtisícový průvod

Pražané si na Václavském náměstí připomněli 50 let od upálení Jana Palacha....

Po celém Česku i v zahraničí si lidé připomněli památku studenta Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 upálil na...

Pochodeň č. 1. Leden 1969 musí začít zdola, vzkázal Palach, než se upálil

Umělohmotná nádoba pod rampou Národního muzea, ve které si Jan Palach (ve...

Přesně před padesáti lety, 16. ledna 1969, se krátce po poledni na Václavském náměstí upálil dvacetiletý student Jan...

Od moderátorského stolku do politiky. Soukup založil vlastní politické hnutí

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Avizované „životní rozhodnutí“, které mediální podnikatel Jaromír údajně učinil, se ukázalo jako opravdu zásadní. V...

Najdete na iDNES.cz