"Můžeme rozpustit Sněmovnu, prezident pak do 60 dnů vypsat nové volby a první záříjový týden si můžeme všichni zvolit novou vládu, která konečně začne vládnout a realizovat reformy," řekl iDNES.cz Hašek.
Pondělní dění kolem vládní krizePREZIDENT: Klaus chce znát premiérův plán proti chaosu VĚCI VEŘEJNÉ: John chce slyšet od ODS, zda dodrží koaliční smlouvu Bárta nabízel pomoc i mně, tvrdí poslankyně Suchá POLICIE: Bártovy peníze pro Škárku a Kočí prošetřuje policie OBČANÉ: Nenechme si kálet na hlavu, vyzývá iniciativa ke stávce ANALÝZA: Pád vlády, Peake ministryní. Šest scénářů, co bude dál |
Premiér Petr Nečas se chystá prezidentovi Václavu Klausovi navrhnout, aby kromě avizované demise ministra dopravy Víta Bárty z vlády odvolal ještě další dva ministry za Věci veřejné - předsedu strany a ministra vnitra Radka Johna a ministra školství Josefa Dobeše. Ve vládě totiž nemůže být podle Nečase nikdo, kdo má vazbu na ABL, Johna navíc premiér považuje za nejslabšího ministra.
Není ovšem jasné, jak by na odvolání tří ze čtyř ministrů zareagovaly Věci veřejné a vládě reálně hrozí, že ve Sněmovně ztratí většinovou podporu.
Věci veřejné daly najevo, že jsou ochotny i při odchodu Johna a Dobeše vládu dál podporovat, pokud z ní odejdou i šéf resortu financí Miroslav Kalousek z TOP 09 a dva ministři za ODS - ministr obrany Alexandr Vondra a ministr zemědělství Ivan Fuksa. ODS i TOP 09 tento požadavek odmítly.
Nečas tak nyní musí spoléhat na to, že udržet většinu pro svůj kabinet se mu podaří tak, že k trojici poslanců - Jaroslav Škárka, Kristýna Kočí, Stanislav Huml - kteří přestali být loajální k vedení VV a strana je vyhodila z klubu, se přidají alespoň ještě čtyři další, aby měla vláda ve Sněmovně 101 hlasů.
Mezi poslanci za VV lze těžko rozlišovat čisté a ty ostatní, míní Hašek
Hejtman Hašek apeloval na vládní koalici, aby se svou podporu nepokoušela stavět na odpadlících z VV, kteří by kabinetu negarantovali stabilní většinu, navíc zpochybnil jejich morální kredit. Škárka totiž aktivně pomáhal Bártovi k budování Věcí veřejných, které jejich kritici označují za pouhou odnož bezpečnostní agentury ABL.
"Zatím mají pro tento projekt k dispozici bývalého výkonného místopředsedu Škárku, který se z pozice pravé ruky Víta Bárty více než aktivně podílel na vytvoření této obludnosti, a Kristýnu Kočí, která tu skupinu poslanců z nyní pro Nečase s Kalouskem nepřijatelné politické strany, detektivní agentury, prakticky rok vedla," uvedl Hašek.
Souhlasí s Nečasem, Kalouskem i dalšími politiky vládní koalice, že Česko nutně potřebuje reformy a snižování schodků veřejných financí. Právě proto země podle Haška potřebuje rychlé volby a stabilní vládu.
Prezidentovu nechuť k tomu, aby zemi vládla vláda postavená na přeběhlících, naznačil Klausův tajemník Ladislav Jakl. Toho ovšem vzápětí "zpražil" ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
"Většinová podpora vlády se nepočítá na Hradě, ale ve Sněmovně. Důležitější než to, co říká pan Jakl, je to, co říká Ústava. Nepochybuji, že pan prezident to dobře ví. A pan Jakl by si to mohl přečíst, aby příště nedělal kanceláři prezidenta zbytečnou ostudu," řekl iDNES.cz Kalousek.