Místo v domově důchodců? Někde se čeká i šest let

  9:15aktualizováno  9:15
Umístit příbuzného do domova důchodců nejde ze dne na den. Z testu MF DNES mezi deseti domovy důchodců v celém Česku vyplynulo, že někde se na umístění čeká dva roky, jinde až šest let. Nejrychleji dostane místo senior s vysokým důchodem a příspěvkem na péči.
Co domov pro seniory, to jiná pravidla pro přijetí. Ilustrační foto.

Co domov pro seniory, to jiná pravidla pro přijetí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Vstupujte jen s návleky! Návštěvní den končí v 19.45, po 20. hodině se budova zavírá." Tyto strohé příkazy vás přivítají hned při vstupu do kladenského Domova seniorů Františka Kloze.

Po zšeřelé chodbě se zvolna sunou ke svačině dva muži s chodítky a otáčejí se za každým novým příchozím. Jsou to ti šťastnější: dožili se toho, že se sem dostali.

Příliš málo míst

V Česku je 44 922 lůžek v domovech spravovaných státem, krajem či obcí – seniorů, kteří potřebují péči jiných, je však 350 tisíc.

Chcete-li sem umístit příbuzného, počítejte s dvouletou čekací lhůtou. "Ale máme tu i žádosti šest let a v ostatních domovech je to stejné,“ varuje tamní sociální pracovnice. Statisícové Kladno má totiž jen tři městem spravované domovy. A počet žádostí o umístění trojnásobně překračuje počet míst.

MF DNES to zjistila, když otestovala deset náhodně vybraných domovů pro seniory v celé republice se stejnou historkou: Babička je po mrtvici, není soběstačná a nemá se o ni kdo starat. Přijmete ji? A kdy?

Pardubice, domov U Kostelíčka. Na nádvoří tráví odpolední siestu hlouček seniorů v papučích a s pivem v ruce. Bufet je totiž přímo v objektu domova.

"Nezapomeňte k žádosti přiložit urgentní dopis. Bez toho se tím nikdo nebude zabývat,“ radí sociální pracovnice Monika Kopecká a Iva Hlučková. A kdy bude místo? "Těžko říct. Možná do dvou let." Pět set metrů odtud je nenápadná budova. Na fasádě má nápis Partus a směrovky uvnitř ukazují, kde byly operační sály. Nedávno porodnice, teď soukromý dům pro seniory Germis.

Že by nový trend, když národ stárne a ve věku nad osmdesát let, kdy senioři už většinou potřebují péči jiných, je u nás rekordní počet 350 tisíc lidí? "Samozřejmě, je to reakce na demografické trendy," přiznává ředitelka Zuzana Bílková. Otevřeli letos a měli plno prakticky první den. Zbývají už jen tři volná lůžka.

Kde je největší šance

Počet seniorů na 1 lůžko

Ústecký - 24

Zlínský - 28

Jihočeský - 28

Vysočina - 30

Moravskoslezský - 30

Olomoucký - 33

Královehradecký - 33

Karlovarský - 34

Středočeský - 34

Pardubický - 35

Jihomoravský - 36

Liberecký - 39

Plzeňský - 41

Praha - 57

Pozn.: orientační a zaokrouhlený výpočet,
který vychází z počtu lůžek v domovech pro
seniory v roce 2009 a z počtu seniorů nad
65 let věku z roku 2007. V krajích s nižším
číslem je vyšší šance získat lůžko v domově
pro seniory. A naopak. Údaje jsou pouze
z krajských, obecních a státních zařízení.
Nejsou v nich tedy zahrnuty soukromé
domovy.

Germis byl jediný, kdo zatím mohl umístit babičku ihned. Ve zbylých domovech je průměrná čekací doba dva roky.

Rozhodují i peníze

Co domov pro seniory, to jiná pravidla pro přijetí. Teoreticky hraje všude největší roli zdravotní stav, a tedy naléhavost péče. Jak však zjistila MF DNES, téměř všude rozhodují i peníze. Lidé s nízkým důchodem mají ve většině zařízení nižší šanci na přijetí.

O výši důchodu se zajímali úplně všude (ten si totiž zařízení ponechávají, důchodci ze zákona zůstává jen kapesné ve výši patnáct procent z důchodu). Kroměřížský domov U Moravy se pídí třeba i po tom, jaké jiné příjmy senior má, zda například nebohatne na pronajímání nemovitostí.

A všude se zajímají o to, zda má senior od státu příspěvek na péči. Čím vyšší příspěvek je, tím více bodů senior dostane a tím větší má šanci na přijetí. Domovům totiž automaticky náleží i tyto peníze. "Jedním z kritérií přijetí je, že žadatel musí mít státní příspěvek,“ přiznala sociální pracovnice z kladenského domova Františka Kloze, že bez těchto peněz žadatel nemá šanci.
Jen v jednom z deseti navštívených domovů sociální pracovnice řekla, že se dohodli, že finanční situace žadatele a jeho rodiny nebude hrát při přijetí roli.

"Nechceme diskriminovat rodiny bez peněz,“ tvrdí sociální pracovnice Martina Mikátová z píseckého domova Světlo.

Body jsou i za válečný kříž

Jak to pak vypadá v praxi? Třeba v domově Máj v Českých Budějovicích, se v kritériích pro přijetí otevřeně uvádí, že státní příspěvek na péči čtvrtého stupně (ve výši jedenácti tisíc korun), se boduje 28 body. Za příspěvek prvního stupně (což jsou jen dva tisíce korun), dostane žadatel pouhých sedm bodů. A nechce-li nebo nemůže rodina doplácet rozdíl mezi výší důchodu a tím, co pobyt v zařízení měsíčně stojí, šance získat místo se rázem o osmnáct bodů sníží.

Zato tu berou ohledy na zásluhy seniora. Má-li válečný kříž nebo byl v odboji, pamatuje na to bodovací systém dvěma body. "Válečná vyznamenání? To se u nás neboduje, to už má babička zohledněno ve výši důchodu,“ dozvíte se naopak v kladenském domě Františka Kloze.

Další body se ve většině domovů načítají za to, že žadatel má trvalé bydliště ve městě, kde je dům pro seniory, či za to, že jeho žádost leží v šuplíku domova příliš dlouho.

Mnohde se také zajímají, jak vypadá domácnost seniora. "Když bydlí ve čtvrtém patře bez výtahu, dostává body navíc. Stejně tak když víme, že se jeho rodina stará i o dalšího seniora,“ popisuje Tereza Ayengbe z chrudimského domova. Leckde získává žadatel body navíc za to, že sice má rodinu, ale vztahy jsou tak pošramocené, že se o něj nikdo nestará.

Soukromí jen za odměnu

Do žádostí se uvádí, zda má člověk zájem o jednolůžkový pokoj. "Těch je málo, takže lidé zvenčí nastoupí na vícelůžkové pokoje a pak máme pořadníky, podle kterých se čeká, až se uvolní místo,“ popsala Danica Šidlíková z kroměřížského domova U Moravy.

Závěr? Místo nejrychleji dostane senior s vysokým důchodem, který není soběstačný a pobírá tedy nejvyšší příspěvek na péči, a o kterého se jeho příbuzní nestarají. Pokud získá další body třeba za zásluhy v odboji, má zdaleka nejvyšší šanci dostat se do  domova seniorů v místě svého trvalého bydliště. V ostatních případech čekají lidí i několik let, než v telefonu uslyší: "Uvolnilo se nám místo...“


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Šéf diplomacie se pokusí v Americe vyjednat i přijetí Zemana u Trumpa

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě premiéra Andreje Babiše,...

Při své cestě do Spojených států bude ministr zahraničí Tomáš Petříček usilovat o pozvání prezidenta Miloše Zemana i...

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy dál platí, rozhodl soud

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud v úterý zamítl návrh...

OBRAZEM: Rejdění masek. Řadou míst v Česku prošly masopustní průvody

Masopust v Roztokách u Prahy (16. února 2019)

Letošní akce kolem masopustu se vydařily díky přívětivému, téměř jarnímu počasí.Průvody masek vyšly například v...

Najdete na iDNES.cz