"Vstupujte jen s návleky! Návštěvní den končí v 19.45, po 20. hodině se budova zavírá." Tyto strohé příkazy vás přivítají hned při vstupu do kladenského Domova seniorů Františka Kloze.
Po zšeřelé chodbě se zvolna sunou ke svačině dva muži s chodítky a otáčejí se za každým novým příchozím. Jsou to ti šťastnější: dožili se toho, že se sem dostali.
Příliš málo místV Česku je 44 922 lůžek v domovech spravovaných státem, krajem či obcí – seniorů, kteří potřebují péči jiných, je však 350 tisíc. |
Chcete-li sem umístit příbuzného, počítejte s dvouletou čekací lhůtou. "Ale máme tu i žádosti šest let a v ostatních domovech je to stejné,“ varuje tamní sociální pracovnice. Statisícové Kladno má totiž jen tři městem spravované domovy. A počet žádostí o umístění trojnásobně překračuje počet míst.
MF DNES to zjistila, když otestovala deset náhodně vybraných domovů pro seniory v celé republice se stejnou historkou: Babička je po mrtvici, není soběstačná a nemá se o ni kdo starat. Přijmete ji? A kdy?
Pardubice, domov U Kostelíčka. Na nádvoří tráví odpolední siestu hlouček seniorů v papučích a s pivem v ruce. Bufet je totiž přímo v objektu domova.
"Nezapomeňte k žádosti přiložit urgentní dopis. Bez toho se tím nikdo nebude zabývat,“ radí sociální pracovnice Monika Kopecká a Iva Hlučková. A kdy bude místo? "Těžko říct. Možná do dvou let." Pět set metrů odtud je nenápadná budova. Na fasádě má nápis Partus a směrovky uvnitř ukazují, kde byly operační sály. Nedávno porodnice, teď soukromý dům pro seniory Germis.
Že by nový trend, když národ stárne a ve věku nad osmdesát let, kdy senioři už většinou potřebují péči jiných, je u nás rekordní počet 350 tisíc lidí? "Samozřejmě, je to reakce na demografické trendy," přiznává ředitelka Zuzana Bílková. Otevřeli letos a měli plno prakticky první den. Zbývají už jen tři volná lůžka.
Kde je největší šancePočet seniorů na 1 lůžko Ústecký - 24 Zlínský - 28 Jihočeský - 28 Vysočina - 30 Moravskoslezský - 30 Olomoucký - 33 Královehradecký - 33 Karlovarský - 34 Středočeský - 34 Pardubický - 35 Jihomoravský - 36 Liberecký - 39 Plzeňský - 41 Praha - 57 Pozn.: orientační a zaokrouhlený výpočet, |
Germis byl jediný, kdo zatím mohl umístit babičku ihned. Ve zbylých domovech je průměrná čekací doba dva roky.
Rozhodují i peníze
Co domov pro seniory, to jiná pravidla pro přijetí. Teoreticky hraje všude největší roli zdravotní stav, a tedy naléhavost péče. Jak však zjistila MF DNES, téměř všude rozhodují i peníze. Lidé s nízkým důchodem mají ve většině zařízení nižší šanci na přijetí.
O výši důchodu se zajímali úplně všude (ten si totiž zařízení ponechávají, důchodci ze zákona zůstává jen kapesné ve výši patnáct procent z důchodu). Kroměřížský domov U Moravy se pídí třeba i po tom, jaké jiné příjmy senior má, zda například nebohatne na pronajímání nemovitostí.
A všude se zajímají o to, zda má senior od státu příspěvek na péči. Čím vyšší příspěvek je, tím více bodů senior dostane a tím větší má šanci na přijetí. Domovům totiž automaticky náleží i tyto peníze. "Jedním z kritérií přijetí je, že žadatel musí mít státní příspěvek,“ přiznala sociální pracovnice z kladenského domova Františka Kloze, že bez těchto peněz žadatel nemá šanci.
Jen v jednom z deseti navštívených domovů sociální pracovnice řekla, že se dohodli, že finanční situace žadatele a jeho rodiny nebude hrát při přijetí roli.
"Nechceme diskriminovat rodiny bez peněz,“ tvrdí sociální pracovnice Martina Mikátová z píseckého domova Světlo.
Body jsou i za válečný kříž
Jak to pak vypadá v praxi? Třeba v domově Máj v Českých Budějovicích, se v kritériích pro přijetí otevřeně uvádí, že státní příspěvek na péči čtvrtého stupně (ve výši jedenácti tisíc korun), se boduje 28 body. Za příspěvek prvního stupně (což jsou jen dva tisíce korun), dostane žadatel pouhých sedm bodů. A nechce-li nebo nemůže rodina doplácet rozdíl mezi výší důchodu a tím, co pobyt v zařízení měsíčně stojí, šance získat místo se rázem o osmnáct bodů sníží.
Zato tu berou ohledy na zásluhy seniora. Má-li válečný kříž nebo byl v odboji, pamatuje na to bodovací systém dvěma body. "Válečná vyznamenání? To se u nás neboduje, to už má babička zohledněno ve výši důchodu,“ dozvíte se naopak v kladenském domě Františka Kloze.
Další body se ve většině domovů načítají za to, že žadatel má trvalé bydliště ve městě, kde je dům pro seniory, či za to, že jeho žádost leží v šuplíku domova příliš dlouho.
Mnohde se také zajímají, jak vypadá domácnost seniora. "Když bydlí ve čtvrtém patře bez výtahu, dostává body navíc. Stejně tak když víme, že se jeho rodina stará i o dalšího seniora,“ popisuje Tereza Ayengbe z chrudimského domova. Leckde získává žadatel body navíc za to, že sice má rodinu, ale vztahy jsou tak pošramocené, že se o něj nikdo nestará.
Soukromí jen za odměnu
Do žádostí se uvádí, zda má člověk zájem o jednolůžkový pokoj. "Těch je málo, takže lidé zvenčí nastoupí na vícelůžkové pokoje a pak máme pořadníky, podle kterých se čeká, až se uvolní místo,“ popsala Danica Šidlíková z kroměřížského domova U Moravy.
Závěr? Místo nejrychleji dostane senior s vysokým důchodem, který není soběstačný a pobírá tedy nejvyšší příspěvek na péči, a o kterého se jeho příbuzní nestarají. Pokud získá další body třeba za zásluhy v odboji, má zdaleka nejvyšší šanci dostat se do domova seniorů v místě svého trvalého bydliště. V ostatních případech čekají lidí i několik let, než v telefonu uslyší: "Uvolnilo se nám místo...“