Místo Krkonoš jsou na mapě Sudety

  12:25aktualizováno  12:25
Úsměvy, ale i rozpaky může u turistů vyvolat nový autoatlas s malou mapou Evropy. Tu vydala uznávaná společnost Marco Polo. V té se lidé dozví, že přes celý sever a severovýchod republiky se rozkládají nikoliv Krkonoše a další hory, ale Sudety.
V novém autoatlasu se místo Krkonoš objevil název Sudety.

V novém autoatlasu se místo Krkonoš objevil název Sudety. | foto: repro MF DNES

Sudety si přitom většina lidí spojuje s dobou před Mnichovem 1938 a poválečným vystěhováním Němců na základě takzvaných Benešových dekretů.

Historici mají ale jasno. Podle nich se jedná o název, který se pro hory vyskytuje už v mapách řeckého kartografa Klaudia Ptolemaia. Ten název Sudetn Aure použil už ve druhém století našeho letopočtu.

"S největší pravděpodobností se jednalo o oblast od dnešních Krušných hor až po Jeseníky. Část od Krkonoš se nazývala Les kanců," řekl historik Vladimír Wolf.

Když se Ptolemaiovy mapy dostaly do Čech, tak dějepisci Bohuslav Balbín či Pavel Skála ze Zhoře začali název Sudety používat na celé území od Krušných hor až po Oderské vrchy.

Poláci používají název Sudety běžně

"Sudety je historický název, ale chápu, že u nás má toto slovo trošku zlý nádech. Na polské straně je toto označení ale běžné. Nedávno jsem se například díval na to, že v Jelení Góře byla první pěchotní divize takzvaná Sudetská," uvedl Wolf.

Problémem je, že na mapě je území Sudet vykresleno na české, a ne na polské straně. Podle zástupce ředitele trutnovského muzea Václava Horáka se jedná o nedorozumění.

"Je to spíš chyba. Lidé v tom hledají senzaci a hledají souvislosti s rokem 1938 a vyhrocenými nacionálními konflikty," konstatoval Horák.

Podle něj se to má brát spíš geograficky. "Když to takhle budeme brát, tak problém nebude, ale v dnešní době to pokládám za nešťastné a na naši stranu by se měly dávat názvy našich hor," dodal.

Podle Wolfa není ani značení na české straně závadné. "Jestliže se jedná o mapu Evropy, tak je vcelku logické, že se použije termín využívaný v Evropě. Nemůžou tam přeci být dva názvy," prohlásil. Podle něj s tímto názvem nemají problém ani další historici.

"Není to nic mimořádného a už je čas zbavit se všeobecně zažitých věcí týkajících se druhé světové války a období po ní," dodal.

Sudety zneužili nacisté

Termín Sudety dlouho nebyl politický, ale ve třicátých letech minulého století ho zneužili němečtí nacisté za podpory části německého obyvatelstva pohraničí, zejména ze Sudetoněmecké strany, k rozbití demokratického Československa.

"Nejdříve se používal termín čeští Němci. Pojem sudetští Němci se začal používat až někdy v průběhu devatenáctého století. Českoněmecké soupeření tak získalo punc rivality. Ale Sudety je možné použít jen jako geografický termín,“ uvedl historik Jan Čížek.

Hory, které nesou kosodřeviny

Krkonoše jsou mnohem mladší než Sudety. "Název Krkonoše se nejdříve používal v jednotném čísle," řekl Wolf. Krkonoš se říkalo dnešnímu Vysokému kolu a také Kotli neboli Kokrháči.

Na celé hory se název Krkonoše rozšířil někdy na počátku 16. století. První doklad o jménu Krkonošské hory je z roku 1517. "V několika mapách je nakreslena postava čerta a u toho napsáno Krkonoš," uvedl Wolf.

Teorií na název Krkonoše je celá řada. V jedné se spojuje se složeninou krk a nosit. Slovo nosit tam podle této teorie opravdu je. Najde se tam i krk. Ten ale nemá souvislosti s anatomií, ale jde o krk, neboli krak, což je slovanské pojmenování pro kosodřevinu. Podle této teorie se tedy jedná o hory, které na svých úpatích nesou kosodřeviny.

Vadí vám na mapách Česka označení Sudety?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 12. ledna 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 9742
NE 4518
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Policista vysoudil necelých dvě stě tisíc za stíhání, stát se brání

Soud (ilustrační foto)

Policistu obžalovali ze znásilnění dívky z Duchcova na Teplicku, soudy ho ale očistily. Sám se loni začal soudit kvůli...

Rektoři i školské organizace stojí za Plagou. Jeho odvolání si nepřejí

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga se zúčastnil ve Strakově...

Pedagogická komora, vysokoškolští rektoři i společnost EDUin podporují ministra školství za ANO, Roberta Plagu. Uvedli...

Ujíždí nám vlak. Konkurenceschopnost Česka podle analýzy MPO neroste

Ekonomické fórum v Davosu.

Česko v posledních letech ustrnulo ve zvyšování konkurenceschopnosti. Ačkoli patří mezi nejkonkurenceschopnější...

Najdete na iDNES.cz