Školka má sloužit dítěti. Ne rodičům, aby mohli do práce, říká úředník

  13:44aktualizováno  13:44
Šéfovi brněnského magistrátního odboru školství Martinu Jelínkovi nedávno napsala matka tříletých dvojčat. Ptala se, co má dělat, když pro její děti nezbylo místo ve školce a ona musí do práce. Odpověděl jí, že "účelem předškolního vzdělávání není podpora rodičů, kteří nemají prostor k celodenní péči o dítě".

Vedoucí odboru školství na brněnském magistrátu Martin Jelínek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

To jste myslel vážně?
Letos mi přišlo asi šest podobných e-mailů. Rodičům říkáme, že i když se nedostali při řádném přijímacím řízení, které už je ukončeno, tak mají ještě šanci v červnu, kdy se rozhoduje o odkladech školní docházky. Místa se uvolní i během prvního týdne v září, kdy některé děti nenastoupí. Odkazujeme je na konkrétní mateřské školy, aby to řešili s ředitelkami, které mají pro případné odklady nějakou rezervu. Odpovídali jsme také, že k prvnímu září a lednu budou otevřeny nové kapacity školek, které se dobudovávají. Víc nabídnout nemůžeme. Pokud nám někdo napíše, tak se snažíme jeho situaci řešit, poradit nebo obvolat školky.

Mateřské školy v Brně

Počet školek
133

Počet míst celkem
11 000

Počet letošních zájemců
5 450

Počet nepřijatých dětí
2 846

Nejvyšší počet zájemců na jedno místo:
Maloměřice a Obřany 4,6
Ivanovice 4,5
Jehnice 3,4

(Zdroj: www.zapisdoms.brno.cz a radnice Brno-střed)

To ale neřeší situaci systémově. Nepřijatých dětí jsou letos víc než dva a půl tisíce. Co s tím hodlá město dělat?
Podívejte, lidi si pořídí děti a pak chtějí, aby se o ně od dvou tří let staral stát. To přece není vůči těm dětem zodpovědné a ani to není jinde v Evropě obvyklé. Za svého pobytu v Anglii jsem viděl, že třeba tam toto není vůbec běžné. Pokud rodiče musí chodit do práce, tak malé děti hlídají například babička s dědečkem nebo chůva.

Ale rodiče přece platí nemalé daně a po státu za to vyžadují servis, třeba v podobě zajištěné školky pro tříleté dítě.
Je třeba rozlišit, jestli jde o předškolní vzdělávání, nebo sociální službu. U nás je mateřská školka součástí vzdělávacího systému. To znamená, že rodiče nemají nárok na přijetí dítěte do školky kvůli tomu, že by museli nastoupit do práce. Rozpor je v tom, že stát říká, že nárok na docházku do školky mají všichni předškoláci a zajištění dalších míst nad tento rámec je věcí samosprávy. Navíc pokud se buduje někde nové sídliště, tak samospráva prakticky nemá možnost ovlivnit, zda tam investor postaví taky školku.

Dostanou se vůbec někdy v budoucnosti do státních školek všechny hlásící se děti, nebo už se musejí rodiče smířit s tím, že musejí mít našetřeno na soukromé školky?
V Brně je asi jedenáct tisíc míst ve školkách a ani to nestačí. Starostové městských částí dělají, co můžou. V posledních letech každý rok přibývá kolem pěti set míst, takže se nedá říct, že by se město nebo městské části nesnažily. Nyní se do školky dostane každé tříapůlleté a starší dítě. A odhaduji, že za dva až tři roky se dostanou všechny tříleté děti.

I když rodiče rezignují a rozhodnou se zaplatit soukromou školku, nenajdou na stránkách města žádný jejich seznam. Odbor školství soukromé školky neeviduje ani pro informaci rodičů?
Nějaký seznam na stránkách města je.

Ten je ale neúplný, soukromých školek jsou desítky a na internetu jsou pouze ty vedené v rejstříku ministerstva školství, které dostávají dotace, kterých je asi deset.
Jsou to soukromé subjekty, které podnikají nezávisle na městu, takže my nejsme povinni vést jejich seznam. Samy si rozhodují, jakým způsobem chtějí být prezentované, jestli si třeba dají inzerát do novin. Ale nemají žádnou povinnost nám hlásit, že vznikla nová školka, takže my o tom často ani nevíme, protože tyto soukromé školky vznikají živelně.

Už dva roky funguje elektronicky podporovaný zápis do školek. Jak jste s ním spokojeni?
Jsme s ním spokojeni. Systém se ukázal jako plně funkční a plánujeme změnit jenom několik drobností. Městské části mají díky němu přesné informace, kolik se jim hlásí dětí do které školky a jak jsou staré, podle toho můžou také plánovat další kapacity školek. Každý rok se snažíme systém zápisu vylepšovat, podle připomínek, které nám chodí od rodičů i z radnic. Už teď máme několikabodový seznam dalších podnětů, které zapracujeme pro příští rok. Podle připomínek jsme třeba upravili bodové hodnocení sourozenců dětí, které už jsou ve školkách, aby měli větší šanci se dostat. Stejně tak se vyřešil problém dětí, které dovrší třetí rok od září do konce daného roku. Upravili jsme kritéria tak, aby nebyly tolik penalizované kvůli věku.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Do luxusu ve věži investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt je stále na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Pražští strážníci zpřísnili dohled v modrých zónách, odtáhnou víc aut

Stání v placených modrých zónách v Praze bude na tři měsíce pod větším drobnohledem strážníků. Podle nich řidiči zóny...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Žádné zbraně Turecku. Lidé v Praze a Brně demonstrovali na podporu Kurdů

Na podporu Kurdů se ve středu v podvečer sešlo v Praze na Klárově asi sedm set demonstrantů. Chtějí podpořit zákaz...

Prodej, penzion, Chabařovice
Prodej, penzion, Chabařovice

Náměstí 9. května, Chabařovice, okres Ústí nad Labem
4 999 000 Kč

Najdete na iDNES.cz