Policie vyslechla Němcovou. Asi jsem moc nepomohla, prohlásila

  13:03aktualizováno  14:06
Policie ve čtvrtek odpoledne vyslechla předsedkyni Sněmovny Miroslavu Němcovou. Ta už před výslechem prohlásila, že v kauze Jany Nagyové nijak nefiguruje. Kriminalistům tak prý pouze řekla, že se jednání o "trafikách" pro trojici poslanců neúčastnila.

Miroslava Němcová ve čtvrtek odpoledne dorazila na policii k výslechu | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Jdu podat svědeckou výpověď, ale v té věci nijak angažována nejsem, takže všechno ostatní se dozvím až tam," řekla Němcová novinářům v jednu hodinu po poledni před budovou policie v Bartolomějské ulici v centru Prahy.

K výslechu prý šla s normálními pocity. "Každý občan, je-li vyzván, musí podat svědeckou výpověď, takže s takovými pocity tam jdu," dodala Němcová s tím, že u výslechu bude poprvé v životě.

Samotný výslech byl poměrně rychlý, Němcová vyšla před budovu zhruba po tři čtvrtě hodině. "Bylo to takové, že jsem asi moc nepomohla celému tomu řešení, protože já jsem opravdu u ničeho nebyla. Takže mé svědectví bylo hodně stručné," řekla bezprostředně po výslechu Němcová.

Kriminalisty prý zajímalo, jestli věděla o tom, co trojice bývalých poslanců Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr zamýšleli před vzdáním se mandátu, a jestli se zúčastnila jednání o "trafikách" pro ně. "Já jsem odpovídala po pravdě, že jsem u žádných jednání nebyla," dodala Němcová.

Nic zásadního předsedkyně dolní komory neřekla ani podle právníků obviněných Romana Bočka a Marka Šnajdra. "Paní předsedkyně se vyjadřovala ke svému výroku někdy z února letošního roku, že funkce pro poslance považuje za trafiky," uvedl Bočkův advokát Petr Toman. Podle něj však Němcová dodala, že výrok myslela pouze v morální rovině, nikoliv ve vztahu k žádnému konkrétnímu případu.

Podle Kalouska konstrukce žalobce připomíná třídní nenávist

Němcová je tak druhým politikem, kterého policie v souvislosti s případem politické korupce vyslechne. Už před dvěma týdny se do Bartolomějské dostavil končící ministr financí Miroslav Kalousek.

Ten kriminalistům řekl, že sice dvojici exposlanců Marku Šnajdrovi a Ivanu Fuksovi nabídl posty ve státem vlastněných firmách, stalo se prý tak až po jejich odchodu ze Sněmovny. Uvedl však, že kdyby situace nebyla tak vážná, myslel by si, že je v absurdní komedii. "Konstrukce státního zástupce podle mě připomíná mnohem víc třídní nenávist než právní názor," prohlásil (více o Kalouskově výslechu se dočtete zde).

Začátkem tohoto týdne potom detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vyslechli bývalého řidiče Jany Nagyové Jiřího Pertla a jeho přítelkyni a rovněž zaměstnankyni Úřadu vlády Alenu Hegrovou.

Ty Nagyová nechala sledovat vojenskou tajnou službou. Podle usnesení o zahájení stíhání proto, aby proti nim měla kompromitující materiály v případě, že by chtěli médiím prozradit Nagyové vztah s premiérem Nečasem (více o sledování si přečtěte zde).

Kromě toho vojenské zpravodajství sledovalo na Nagyové pokyn i manželku Nečase Radku. I tu si policisté pozvali k výslechu, Nečasová však odmítla na jejich otázky odpovědět (více zde). 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

Uniknout pokutě? V Praze stačí neplatit, úředníci totiž nestíhají

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Pražským řidičům projde daleko více přestupků bez postihu, než je tomu jinde. Alespoň si to myslí ministerstvo dopravy,...

Kvůli chemii v zemědělství z české krajiny mizí některé druhy ptáků

VYLETÍ PTÁČEK. Afghánec drží v ruce skřivana a nabízí ho k prodeji na ptačím...

Z Česka mizí ve velkém luční i polní ptáci. Může za to hlavně chemie v zemědělství. Obrovské zemědělské lány dnes již...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz