Čtvrtek 13. srpna 2020, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 13. srpna 2020 Alena

Dotazy na prezidentku nenávidím. Kandidaturu ale nevylučuji, říká Němcová

  17:20aktualizováno  17:20
Opoziční ODS, TOP 09 a STAN spojily před podzimními volbami do Senátu síly a na Praze 1 za ně bude kandidovat bývalá šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. V rozhovoru pro iDNES.cz mluví o současné politice ODS, k jaké straně to má nejblíže i zda uvažuje o kandidatuře na prezidentku. „V minulých senátních volbách jsme uspěli. To jen ukazuje, že si ODS napravila své jméno,“ říká.

Kandidátka do Senátu za Prahu 1 Miroslava Němcová vystoupila na tiskové konferenci v Praze, kde byla zahájena volební kampaň ODS pro podzimní krajské a senátní volby. ( 24. června 2020) | foto: Ondřej DemlČTK

V Poslanecké sněmovně jste strávila dvaadvacet let. Proč nyní kandidujete do Senátu? 
Ten důvod je podle mě jednoduchý. Ve Sněmovně se ukazuje, že opozice nemá takovou sílu, jakou bychom si přáli. První cestou, kde je možné ten poměr sil trochu více změnit, jsou volby do Senátu. Dává mi smysl, abych ten „přestup“ udělala i proto, že jsem získala podporu některých dalších politických subjektů, tím myslím TOP 09 a STAN a podporu i LESu, což je Liberálně ekologická strana. Tak jsem si řekla, že toto je ta doba, po které i veřejnost volá a říká „tak se spojte, domluvte, pokud chcete něčeho dosáhnout“.

Navíc Senát je daleko silnější v tématech, která mě osobně velmi zajímají, jako je ochrana demokratických principů, zákonů. Tam bych pro sebe cítila daleko širší parketu a mám i dojem, že tam můj hlas bude více slyšet.

Na druhou stranu ve Sněmovně na každé schůzi zažíváte, že málokdy Senát prosadí to, co chce a je často přehlasován. Nebude pro vás frustrující, že pokud budete v Senátu, neprosadíte toho tolik? 
Můžeme se na to dívat i touto optikou. Máte pravdu v tom, že Senát kvůli vládní většině často ve Sněmovně neuspěje. Přesto si myslím, že i veřejnost si začíná uvědomovat, že Senát zbytečný není. 

To, co neumí tvrději obhajovat Sněmovna, tedy demokratické principy, umí Senát. Proto mě to láká. Jsem samozřejmě smířená s tím, že pokud něco v Senátu budeme navrhovat a půjdeme s tím do Sněmovny, bude to porážka. Ovšem praxe, kdy Senát přijde do Sněmovny a bude vypráskán vždycky s každým návrhem, ta může za rok skončit. Já bych tomu chtěla jenom pomoci.

Motivovalo vás ke kandidatuře i to, že Senát se v posledních letech stal terčem premiéra či prezidenta?
I to hraje svou roli, nebyl to ale rozhodující důvod. Uvědomuji si, jak moc je užitečné, že Senát máme. Jako politička vidím, jak je dobré mít ještě druhou komoru, která může sehrát roli protiváhy. 

Myslím, že tím Senát, když se podíváme na to, jak reagoval na některé kroky prezidenta Zemana a podal na něj později neúspěšnou ústavní žalobu, v poslední době je. Nebo kroky, které souvisí s obranou suverenity naší země v případě cesty předsedy Senátu na Tchaj-wan. Mám dojem, že tato témata ve společnosti začínají rezonovat a že si lidé uvědomují, že je moc důležité tuto komoru mít.

„Konkurence musí být“

Vy jste ze Žďáru nad Sázavou. Proč kandidujete právě na Praze 1?
V mém domovském volebním obvodu ODS nestaví žádného kandidáta. Za Prahu jsem však kandidovala už v roce 2013, kdy jsem byla celostátním lídrem ODS. Takže už tehdy jsem stála mezi těmito městy, dokonce jsem začínala jako poslankyně za Jihomoravský kraj s centrem v Brně. Během své kariéry jsem tak měla tři politické domovy: Jihomoravský kraj, Vysočinu a Prahu. Nevidím v tom žádnou zásadní změnu, když nyní kandiduji za Prahu 1.

Chceme zaútočit, změnit vedení krajů a bránit Senát, řekl šéf ODS Fiala

Praha 1 je někdy označována za takové centrum opozice vůči současné vládě, proti prezidentovi. Není to od vás spíše taková sázka na jistotu?
Kdyby někdo řekl, že má sázku na jistotu, tak je blázen. Nikdy nevíte, jak to v těch volbách dopadne, ale v každém případě cítím, že je správné volit lidi, kteří mají kandidovat v oblastech, kde mají větší šanci vyhrát. To je správná taktika.

Vy ale kandidujete proti současnému senátorovi a bývalému rektorovi Karlovy univerzity Václavu Hamplovi. Do senátu kandiduje za ODS, TOP 09 a STAN i ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Ten bude stát proti současnému senátorovi Václavu Láskovi. Není to ze strany opozičních stran, které vyjednávají o možnosti spolupráce i pro parlamentní volby, mrhání silami?
Dohody o kandidátech jsme se pokoušeli udělat, jak to jen šlo. Nikdy však není možné se domluvit na 27 obvodech, které vstupují co dva roky do senátních voleb tak, aby si lidé nekonkurovali. Nakonec to ani není normální a správné. Konkurence být musí, i když to nakonec bude mezi dvěma kandidáty podobného ražení.

Pokud se ptáte na prezidentskou kandidaturu, tak to je otázka, kterou fakt nenávidím. Já si myslím, že člověk nyní nemůže říct, co udělá. Obzvlášť, když je volba za dva tři roky.

Máte podporu i od TOP 09 a STAN, nejen od vaší ODS. Znamená to, že jste pro všechna tři uskupení byla jasnou volbou?
Vyjednávání o kandidátech do Senátu vedl Miloš Vystrčil. Co vím, tak s TOP 09 byla dohoda rychlá a snadná. Se starosty to bylo o něco složitější, protože měli svého kandidáta, pana Padevěta. Byla jsem připravená, že nás bude kandidovat za jeden politický tábor i více. STAN trval na jeho nominaci, proto to trvalo o něco déle. Padevět se nakonec rozhodl, že nebude proti mě. Nicméně si myslím, že má podpora v podstatě nebolela nikoho.

Může to, jak dopadnete vy i další společní kandidáti, výrazně ovlivnit, zda ODS, TOP 09 a STAN půjdou společně do sněmovních voleb v příštím roce?
Já bych si to tak představovala. Pokud se podaří uspět tam, kde je společný kandidát a strany si ověří, že spojení sil smysl dává, budou nad tím určitě uvažovat více než nyní. Výsledek bude posunem kupředu.

Spojili jste se nyní se dvěma stranami. Je možné, že byste mohli sestavit předvolební koalici s TOP 09, STAN a KDU-ČSL či Piráty, nebo půjde o nějaký užší formát?
To se vše nyní domlouvá. Napevno snad žádná ze stran nemá jasno, s kým chtějí jít nebo ne. Mně osobně se zdá, že Piráti jsou takoví sólohráči. Nevím, do jaké míry chtějí nebo nechtějí se dát s někým do nějakého společenství stran ve volbách. Co se týče koalice, spíše bych tipovala na nějaká dvě uskupení, než na jedno, které by zahrnovalo všechny současné opoziční strany. Ale to je jen můj tip a není to výsledek nějakých jednání.

Kdo ve Sněmovně je vám tedy bližší – lidovci, nebo TOP 09?
Já to mám složitější v tom, že umím vycházet s oběma stranami v dobrém. V minulosti jsem nezaznamenala, že bych měla problém s lidovci nebo s TOP 09. Nechtěla bych dělit, kdo je mi bližší, možná o fous je to ale TOP 09

Pokud se do Senátu dostanete, nebude v něm nějaké pnutí mezi vámi a panem Vystrčilem o to, kdo má být hlavní tvář ODS v Senátu? Vystrčil na sebe velmi výrazně upozornil svým postojem k Tchaj-wanu, na druhou stranu vy jste byla předsedkyně Poslanecké sněmovny, mohla jste být i premiérkou a jste výraznou osobností strany.
Já v tomhle nemám osobně žádný problém. Respektuji, že je Miloš Vystrčil předsedou, líbí se mi jeho kroky, známe se velmi dlouho z Vysočiny a na půdě ODS se potkáváme skoro 30 let. Naopak bych řekla, že jsme si vždy byli blízcí, že jsme si rozuměli v chápání politiky, v pojetí stylu politiky a v dalších názorech. Já pana Vystrčila velmi respektuji a vůbec nemám pocit, že když on bude předsedou Senát, bude víc vidět a slyšet a že já tím budu nějak strádat. To vůbec ne.

„Nevylučuji, neuvažuji“

Již dříve jste naznačila, že jste do Senátu nechtěla, nyní do něj ale kandidujete. Mění se podobně i váš názor na kandidaturu na prezidentku, nebo zůstává stále stejný?
Senát pro mě byl logickou cestou. Dříve jsem vnímala, že politika se vaří ve Sněmovně, ohromně mě to přitahovalo, ty střety a všechno, co se tam dělo. Nyní cítím potřebu podpořit Senát a jeho význam ve společnosti.

A vaše možná kandidatura na hlavu státu?
Pokud se ptáte na prezidentskou kandidaturu, tak to je otázka, kterou fakt nenávidím. Myslím si, že člověk nyní nemůže říct, co udělá. Obzvlášť, když je volba za dva tři roky. Nevím, v jaké budu osobní situaci, v rodinné situaci, co se bude dít. Já to takhle nedělám, respektuji, že pan prezident má před sebou dva roky. Až nastane nějaká chvíle, tak se budu muset rozhodnout. Ale nepřipravuji se na tu roli, není to mou ambicí.

ODS, TOP 09 a STAN vysílají do boje o Senát Němcovou a Žantovského

Nyní dopředu tedy tuto variantu nevylučujete, ale ani o ní neuvažujete.
Ano. Já ji neumím vyloučit, ale neumím ji ani nepotvrdit. Opravdu nejsem člověk, který by to ohlásil takhle brzo.

A co jména, která nyní padají ve společnosti? Oslovilo vás některé z nich?
Vím, že se ve společnosti objevují jména bývalých kandidátů na prezidenta. Když se podívám na minulé volby, tak se mi líbil pan Fischer, jak vystupoval. Svým světonázorem, pojetím politiky, vzděláním je to člověk, který má rozhodně mé sympatie, důvěru a úctu.

Ve společnosti se mluví také o generálovi Petru Pavlovi.
Pan generál Petr Pavel nepatří mezi lidi, kteří by to nezvládli. Teď naštěstí nejsem ve fázi, kdy bych se musela rozhodovat. Zatím však dopředu nechci nikoho vyloučit.

Jste nyní spokojená s politikou, kterou dělá ODS? Nyní je více proevropskou stranou, tedy alespoň verbálně.
Já jsem spokojená. Samozřejmě by se mi líbilo, kdyby se více hýbaly preference a něco se dělo. Jak v těch minulých senátních volnách, tak v těch obecných a i v evropských jsme uspěli. To jen ukazuje, že ve společnosti si ODS napravila své jméno a pozici.

Dokážete říct, čím to je, že vládní strana ANO má však stále ve společnosti třetinovou podporu. Nedělá v tomhle opozice něco špatně a není sázka na politiku Antibabiš špatná?
V tomhle má vliv několik faktorů. Prvním je, že Andrej Babiš po roce 2013 získal řadu zklamaných voličů ODS, čili zamířil doprava a posbíral nějaké pravicové hlasy. V posledních volbách, poté co získal podporu komunistů, ho část těchto pravicových voličů začala opouštět a nyní naopak začíná získávat hlasy levice. Ta třetina, o které se bavíme, je výsledkem toho, že tady je taková množina české společnosti, které více vyhovuje nějaký autoritářštější režim.

Pevná ruka?
Pevná ruka, bouchnutí do stolu, bez ohledu na to, jestli je ten člověk názorově ukotvený, protože to rozhodně Andrej Babiš není. Ten jeden den řekne A, druhý den řekne B a všechno mu to projde. Je to v nastavení, co společnost vyžaduje, že části se více líbí takovéhle pojetí politiky a části se více líbí to, co já považuji za užitečnější z dlouhodobého hlediska, tedy to pomalé a urputné budování demokratických základů.

K Babišovi však máte blízko v tom, že on sám odmítá nyní přijmout euro, stejně jako vaše strana. Vy sama jste řekla, že máte nejblíže k TOP 09, která naopak pro euro je. Jak to je nyní v této otázce u ODS?
Stále stejné. Pokud jde o euro, tak jsme vždycky říkali, že až budou splněny všechny předpoklady, které mají být, tak se můžeme bavit o jeho přijetí. Ale ta doba ještě nepřišla. Není výhodné, abychom nyní vstupovali do eurozóny. Nevidím zároveň, že by nás nějak handicapovala skutečnost, že euro nemáme. Ano, v tomhle se určitě odlišujeme od TOP 09, ale jsou určitě otázky, u kterých od sebe máme ještě dál.

Co podle vás rozhodne podzimní senátní volby?
Já myslím, že hlavním tématem bude to, jak se Česká republika bude sbírat z jarního otřesu. Vypadá to, že nyní nastupuje ekonomická krize. Podle ekonomů bude podzim dramatický. Pokud mají pravdu, tak to budou prvořadé otázky, kterou budou hrát roli v rozhodování lidí. Jestli se budou cítit ohroženi ve svých jistotách existenčních, rodinných, ve financích, v podnikání.

Koronavirus oslabuje, nakažlivost ale neklesá, řekl epidemiolog

  • Nejčtenější

Hledaní chlapci na Kutnohorsku zemřeli, napsala matka jednoho z nich

Tragický konec má nejspíš pátrání po dvou chlapcích na Kutnohorsku. Matka jednoho z nich oznámila v pátek večer na...

Anální výplachy, Takešiho hrad. Lidé si v mapách utahují z Okamurova domu

Předseda SPD Tomio Okamura si staví na pražském Břevnově netradiční dům. Tvoří ho válcové tubusy a na povolení od úřadů...

Něco uhořelo i vyskákalo. Policie šetří rasistický text o tragickém požáru

Policie prošetřuje nedělní rasistický článek serveru VlasteneckéNoviny.cz o požáru v panelovém domě v Bohumíně....

Divoká koronapárty na chorvatském Pagu. Nakažení Češi pili z jednoho kýblu

Premium Jel do Chorvatska, užil si párty na ostrově Pag a nakazil se koronavirem. Tak dopadla dovolená Kamila Zvoníčka. „Byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výbuch v Bejrútu: 135 obětí, Trump mluvil o útoku. Česko posílá záchranáře

Úterní exploze v bejrútském přístavu, která si podle posledních informací vyžádala už nejméně 135 životů a okolo 5 000...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Ve Skalné se lidé dozvědí vše o zemětřesení. Mohou si ho i poslechnout

Když se na západě Čech začne citelně třást země, místní často jen mávnou rukou. Čas od času přijdou větší otřesy, pak...

Poklad od Kladrub má hodnotu čtyř milionů, kdysi byste za něj koupili vesnici

Poklad 435 zlatých a stříbrných mincí ze 14. století, který našli 23. března dva lidé v lese asi pět kilometrů západně...

Pivní kola mohou od soboty opět jezdit ulicemi Prahy, zákaz vypršel

V sobotu přestane v širším centru Prahy platit zákaz takzvaných pivních kol, tedy vozítek, na nichž skupinky turistů...

Kvitová i Pastrňák. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!
120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!

Díky špičkovému výzkumu a vývoji jsme v Nestlé dokázali vyvinout recepturu se strukturami oligosacharidů, probiotik a optimalizovanou bílkovinou...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...

VIDEO: Polský kamion nezpomalí ani úzký levý pruh na rozkopané D1

Dálniční pruh musí být široký minimálně 2,5 metru, což je pro mnoho aut na hranici bezpečnosti. Vždyť mrazírenský...