Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

Za volby by měl přijít trest pro rebely v ODS, naznačuje Němcová

  20:30
Doufala alespoň v sedm mandátů. Ty ale ODS v senátních volbách nedostala a první místopředsedkyně strany Miroslava Němcová je zklamaná. Pravicový volič se podle ní neschoval, jen nechtěl dát hlas rozhádané straně, u níž hrozí pád vlády. Němcová proto v rozhovoru pro iDNES.cz naznačuje, že odpovědnost leží i na bedrech rebelujících poslanců.

Prohra a zklamání. Tak hovoří o výsledku voleb předsedkyně Sněmovny a první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

ODS bude mít v Senátu historicky nejnižší počet členů, obhájila jen čtyři mandáty. Čemu takový volební výsledek přičítáte?
Důvodů je určitě několik. Jedním z nich je bezpochyby to, že ODS je vládní stranou. Podíváme-li se na všechny výsledky předchozích senátních voleb, strany, které vládní byly a soupeřily v senátních volbách, tak neuspěly. Ty, které naopak byly v opozici proti vládě, tak dopadly opačně. Senát vnímají občané jako instituci, jež může vyvažovat moc, kterou cítí, že jde z vlády, potažmo z Poslanecké sněmovny. Druhou komoru parlamentu proto použijí jako hlas proti tomu, co se děje ve vládě.

ODS byla v minulých volebních obdobích ve vládě a nikdy neměla v Senátu tak málo zástupců.
Ale když se podíváte například na volby v roce 2008 nebo 2006, tak jsme získali méně mandátů než nyní. Takže jeden z těch vážných důvodů je ten, který jsem uvedla. K němu se v poslední době mohla přidat ještě větší nespokojenost společnosti, než jaká byla například v roce 2008 nebo 2010. Znejistění z toho, jaká je ekonomická pozice Evropy a jak moc to na nás dopadne.

Předseda Petr Nečas označil volby za neúspěch. Jak je velký?
Jednoznačné hodnocení je, že jsme prohráli a že jsme věděli, že nemůžeme obhájit všechny mandáty, protože z logiky těchto voleb to vyplývá. Nikdy v minulosti se nepodařilo, aby vládnoucí strana obhájila všechny mandáty. Myslela jsem si ale, že třeba těch sedm senátorů můžeme získat. Pan doktor Zahradník v Českých Budějovicích, Tomáš Töpfer z Prahy či pan starosta Salvetr z Klatov byli blízko úspěchu. Tyto tři obvody nám maximálně o dvě a půl procenta unikly, a to je škoda. Bylo to vyrovnané a na poslední chvíli se to mohlo zhoupnout ještě směrem k nám. Kdyby to bylo těch sedm míst, tak bych si řekla, že to byl za daných okolností slušný výsledek. Míra neobhájení mě mrzí.

Volby do Senátu

Je ten neúspěch tak velký, aby ohrozil funkci předsedy strany, nebo funkci první místopředsedkyně ODS?
Jsme vládní stranou, děláme kroky, jimž nefandí moc občanů. Něco jsme si pokazili vlastní nejednotností, něco pověstí zákulisních šedých existencí, které řídí stranu. Ta se za námi vleče a já bych řekla, že je to už dávno minulostí. Tohle když dám stranou, tak musím říci, že vláda vzniká z důvěry v Poslanecké sněmovně. Čili Petr Nečas by měl na kongresu, podle mého názoru, obstát. Protože ve chvíli, kdy se rozhodneme, že každé volby se stanou jakýmsi referendem, zda vláda má, či nemá setrvat, tak v podstatě z každých voleb činíme volby, které generují vládu. Myslím si, že toto by mělo být odvozeno od voleb sněmovních.

Nakolik bude těžké pro vás či předsedu ODS obhájit své funkce?
Nemyslím si, že to bude jednoduché. ODS je zklamaná jak výsledkem krajských voleb, tak výsledkem voleb senátních. Hledáme, jakou míru odpovědnosti a kdo za tuto prohru nese, kdo byl v posledních letech pro ODS osobou, které lidé vyjadřovali důvěru. A kdo byl tím, komu naopak důvěru nevyjadřovali. To všechno si bude muset kongres srovnat v hlavě, protože hledá cestu, jak dál. Hledá nejen to, jak bude vypadat ODS, ale hledá také odpovědnost za stav demokracie a stav společnosti v České republice.

Jestli něco tyto volby ukázaly, tak to bylo to, že voliči jsou velmi nároční. Pravicový volič existuje, nikam nezmizel, neutekl, ale byl schován doma, protože nevěděl, proč nás má volit, když jsme se týden před volbami rozhádali, takže vůbec nevěděl, jestli už vláda padá. Kdo z pravicových voličů by hazardoval se svým nejcennějším majetkem, který v politickém slova smyslu má, a tím je jeho hlas? Kdo by riskoval a dával ho straně, o které neví, jestli ještě bude vládnout, a tudíž pro něj ještě znamená nějakou perspektivu? To jsme si určitě pokazili sami a tam ta míra odpovědnosti padá na ty, kteří to způsobili.

Domníváte se tedy, že vy i Petr Nečas své funkce obhájíte?
Místní, oblastí a regionální sdružení nyní dávají své nominace na kongres a hledají ty, kteří by je měli vést v dalším období. V mém místním sdružení dopadla situace pro mě velmi dobře. V průzkumech, které nemám velmi ráda, jsem člověk, který se těší významné důvěře v České republice. Z tohoto pohledu vím, že to bude těžké, ale opora, kterou mám, mi dává sílu znovu se ucházet o tento post.

Výsledek ODS

Občanští demokraté obhajovali 13 mandátů, do druhého kola postoupilo jen 10 kandidátů této strany. Voliči nakonec do Senátu vyslali čtyři z nich: Danielu Filipiovou v Praze 8, Tomáše Grulicha v Praze 12, Jaroslava Kuberu v Teplicích a a Jaroslava Zemana v Jablonci nad Nisou.

Je před námi turbulentních čtrnáct dnů. Myslím si, že správné by bylo, aby vláda zůstala. A zůstane-li vláda, nemá se v žádném případě měnit předseda ODS, protože nejsem pro dvojkolejné vedení. Pokud šest našich poslanců, kteří ve Sněmovně avizují nepodpoření vládních záměrů, nesvrhnou nějakým způsobem vládu, za 14 dnů půjdou na kongres a ten rozhodne, co bude dál.

Existuje řešení, které by straně pomohlo, aby další volební výsledky byly lepší?
Když budeme velmi pozorně číst to, co se stalo v krajských i senátních volbách, tak zjistíme, že existuje. Naši voliči chtějí kredibilní osoby. Chtějí, aby jim ODS nevnucovala ty, kteří neobstáli. Jeden z kroků, které bychom měli udělat, je velmi pečlivé zanalyzování rozhodování voličů ve volbách parlamentních, krajských a senátních. Zjistit, pro které naše lidi se rozhodovali, a proč.

Komunisté z devíti kandidátů získali jedno křeslo do Senátu, obhajovali jeden mandát. ČSSD z 23 získali 13 mandátů, obhajovali pět. Obě stranám chybělo jedno křeslo k ústavní většině. Jak vnímáte výsledky těchto stran?
Je to úleva. Úleva z toho, že komunisté neobstáli. Ukázalo se, že nejsou tou silou, kterou si naši voliči přejí. Socialisté sami sobě ublížili, neboť ani zdaleka neobhájili to, co mohli. Ztratili deset křesel. Podle mě je jedním z důvodů jejich spolupráce s komunisty. Tím je z předdveří vytáhli do salonu a sami na to doplatili.

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo se bude konat 27. a 28. ledna . Do druhého kola postoupili Petr Pavel, který v prvním kole získal 35, 4 % hlasů, a  Andrej Babiš, který skončil v prvním kole druhý se ziskem 34, 99 % hlasů. 

Šance na ukončení konfliktu na Ukrajině letos je relativně malá, říká Šedivý

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Chci být prezidentem všech, řekl Babiš. Většina národa vás nechce, opáčil Pavel

Byla to jedna z klíčových předvolebních debat. Na poslední chvíli pozvání České televize přijal expremiér a šéf ANO...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manželce přišel ostrý náboj v obálce, oznámil Babiš. Pavel výhrůžku odsoudil

Prezidentský kandidát a lídr hnutí ANO Andrej Babiš na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že obdržel dopis s ostrým...

Dezinformaci o úmrtí Petra Pavla prověří policie. Lež odsoudil generál i Babiš

V řetězových e-mailech a také na falešných webových stránkách kandidáta na prezidenta Petra Pavla se šíří informace, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec bouřil kvůli Babišovi, v Jablonci ho odpůrci vypískali z náměstí

Kandidát Andrej Babiš v pátek při kampani před druhým kolem prezidentské volby dorazil do Liberce. Přišli za ním jeho...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Premiér Fiala doufá, že voliče neodradila „skutečně odporná“ kampaň

Premiér Petr Fiala (ODS) očekává ve druhém kole prezidentské volby vysokou volební účast. Věří, že voliče neodradila...

Ministr zkritizoval SÚKL. Chci přesná data, řekl Válek k vývozu léků

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) by měl své nástroje využívat důsledněji, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil...

Podpora ukrajinských uprchlíků dozná změn. Vláda od dubna mění pravidla

Vláda v pátek schválila úpravu parametrů podpory ukrajinských uprchlíků, o kterém diskutovali ministři od prosince....

Zeman se zatím nemusí omlouvat Šarapatkovi, dostal ale pokutu 20 tisíc korun

Prezident Miloš Zeman se zatím nemusí omlouvat svému exporadci Zdeňku Šarapatkovi za výrok, že ho z úřadu vlády před...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...