Za volby by měl přijít trest pro rebely v ODS, naznačuje Němcová

  20:30aktualizováno  20:30
Doufala alespoň v sedm mandátů. Ty ale ODS v senátních volbách nedostala a první místopředsedkyně strany Miroslava Němcová je zklamaná. Pravicový volič se podle ní neschoval, jen nechtěl dát hlas rozhádané straně, u níž hrozí pád vlády. Němcová proto v rozhovoru pro iDNES.cz naznačuje, že odpovědnost leží i na bedrech rebelujících poslanců.

Prohra a zklamání. Tak hovoří o výsledku voleb předsedkyně Sněmovny a první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

ODS bude mít v Senátu historicky nejnižší počet členů, obhájila jen čtyři mandáty. Čemu takový volební výsledek přičítáte?
Důvodů je určitě několik. Jedním z nich je bezpochyby to, že ODS je vládní stranou. Podíváme-li se na všechny výsledky předchozích senátních voleb, strany, které vládní byly a soupeřily v senátních volbách, tak neuspěly. Ty, které naopak byly v opozici proti vládě, tak dopadly opačně. Senát vnímají občané jako instituci, jež může vyvažovat moc, kterou cítí, že jde z vlády, potažmo z Poslanecké sněmovny. Druhou komoru parlamentu proto použijí jako hlas proti tomu, co se děje ve vládě.

ODS byla v minulých volebních obdobích ve vládě a nikdy neměla v Senátu tak málo zástupců.
Ale když se podíváte například na volby v roce 2008 nebo 2006, tak jsme získali méně mandátů než nyní. Takže jeden z těch vážných důvodů je ten, který jsem uvedla. K němu se v poslední době mohla přidat ještě větší nespokojenost společnosti, než jaká byla například v roce 2008 nebo 2010. Znejistění z toho, jaká je ekonomická pozice Evropy a jak moc to na nás dopadne.

Předseda Petr Nečas označil volby za neúspěch. Jak je velký?
Jednoznačné hodnocení je, že jsme prohráli a že jsme věděli, že nemůžeme obhájit všechny mandáty, protože z logiky těchto voleb to vyplývá. Nikdy v minulosti se nepodařilo, aby vládnoucí strana obhájila všechny mandáty. Myslela jsem si ale, že třeba těch sedm senátorů můžeme získat. Pan doktor Zahradník v Českých Budějovicích, Tomáš Töpfer z Prahy či pan starosta Salvetr z Klatov byli blízko úspěchu. Tyto tři obvody nám maximálně o dvě a půl procenta unikly, a to je škoda. Bylo to vyrovnané a na poslední chvíli se to mohlo zhoupnout ještě směrem k nám. Kdyby to bylo těch sedm míst, tak bych si řekla, že to byl za daných okolností slušný výsledek. Míra neobhájení mě mrzí.

Volby do Senátu

Je ten neúspěch tak velký, aby ohrozil funkci předsedy strany, nebo funkci první místopředsedkyně ODS?
Jsme vládní stranou, děláme kroky, jimž nefandí moc občanů. Něco jsme si pokazili vlastní nejednotností, něco pověstí zákulisních šedých existencí, které řídí stranu. Ta se za námi vleče a já bych řekla, že je to už dávno minulostí. Tohle když dám stranou, tak musím říci, že vláda vzniká z důvěry v Poslanecké sněmovně. Čili Petr Nečas by měl na kongresu, podle mého názoru, obstát. Protože ve chvíli, kdy se rozhodneme, že každé volby se stanou jakýmsi referendem, zda vláda má, či nemá setrvat, tak v podstatě z každých voleb činíme volby, které generují vládu. Myslím si, že toto by mělo být odvozeno od voleb sněmovních.

Nakolik bude těžké pro vás či předsedu ODS obhájit své funkce?
Nemyslím si, že to bude jednoduché. ODS je zklamaná jak výsledkem krajských voleb, tak výsledkem voleb senátních. Hledáme, jakou míru odpovědnosti a kdo za tuto prohru nese, kdo byl v posledních letech pro ODS osobou, které lidé vyjadřovali důvěru. A kdo byl tím, komu naopak důvěru nevyjadřovali. To všechno si bude muset kongres srovnat v hlavě, protože hledá cestu, jak dál. Hledá nejen to, jak bude vypadat ODS, ale hledá také odpovědnost za stav demokracie a stav společnosti v České republice.

Jestli něco tyto volby ukázaly, tak to bylo to, že voliči jsou velmi nároční. Pravicový volič existuje, nikam nezmizel, neutekl, ale byl schován doma, protože nevěděl, proč nás má volit, když jsme se týden před volbami rozhádali, takže vůbec nevěděl, jestli už vláda padá. Kdo z pravicových voličů by hazardoval se svým nejcennějším majetkem, který v politickém slova smyslu má, a tím je jeho hlas? Kdo by riskoval a dával ho straně, o které neví, jestli ještě bude vládnout, a tudíž pro něj ještě znamená nějakou perspektivu? To jsme si určitě pokazili sami a tam ta míra odpovědnosti padá na ty, kteří to způsobili.

Domníváte se tedy, že vy i Petr Nečas své funkce obhájíte?
Místní, oblastí a regionální sdružení nyní dávají své nominace na kongres a hledají ty, kteří by je měli vést v dalším období. V mém místním sdružení dopadla situace pro mě velmi dobře. V průzkumech, které nemám velmi ráda, jsem člověk, který se těší významné důvěře v České republice. Z tohoto pohledu vím, že to bude těžké, ale opora, kterou mám, mi dává sílu znovu se ucházet o tento post.

Výsledek ODS

Občanští demokraté obhajovali 13 mandátů, do druhého kola postoupilo jen 10 kandidátů této strany. Voliči nakonec do Senátu vyslali čtyři z nich: Danielu Filipiovou v Praze 8, Tomáše Grulicha v Praze 12, Jaroslava Kuberu v Teplicích a a Jaroslava Zemana v Jablonci nad Nisou.

Je před námi turbulentních čtrnáct dnů. Myslím si, že správné by bylo, aby vláda zůstala. A zůstane-li vláda, nemá se v žádném případě měnit předseda ODS, protože nejsem pro dvojkolejné vedení. Pokud šest našich poslanců, kteří ve Sněmovně avizují nepodpoření vládních záměrů, nesvrhnou nějakým způsobem vládu, za 14 dnů půjdou na kongres a ten rozhodne, co bude dál.

Existuje řešení, které by straně pomohlo, aby další volební výsledky byly lepší?
Když budeme velmi pozorně číst to, co se stalo v krajských i senátních volbách, tak zjistíme, že existuje. Naši voliči chtějí kredibilní osoby. Chtějí, aby jim ODS nevnucovala ty, kteří neobstáli. Jeden z kroků, které bychom měli udělat, je velmi pečlivé zanalyzování rozhodování voličů ve volbách parlamentních, krajských a senátních. Zjistit, pro které naše lidi se rozhodovali, a proč.

Komunisté z devíti kandidátů získali jedno křeslo do Senátu, obhajovali jeden mandát. ČSSD z 23 získali 13 mandátů, obhajovali pět. Obě stranám chybělo jedno křeslo k ústavní většině. Jak vnímáte výsledky těchto stran?
Je to úleva. Úleva z toho, že komunisté neobstáli. Ukázalo se, že nejsou tou silou, kterou si naši voliči přejí. Socialisté sami sobě ublížili, neboť ani zdaleka neobhájili to, co mohli. Ztratili deset křesel. Podle mě je jedním z důvodů jejich spolupráce s komunisty. Tím je z předdveří vytáhli do salonu a sami na to doplatili.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

OBRAZEM: Křesťané slavili Zelený čtvrtek, papež myl nohy ve věznici

Papež František v rámci mše svaté na Zelený čtvrtek myl nohy věřícím ve věznici...

Křesťané si na Zelený čtvrtek připomněli den poslední večeře Ježíše Krista. V chrámu svatého Petra ve Vatikánu...

Čistky na státním zastupitelství Benešová nechystá, zaměří se na korupci

Marie Benešová

Budoucí ministryně spravedlnosti Marie Benešová se chce po nástupu do funkce chce zaměřit především na boj s korupcí a...

Za falešné diplomy za rok vyinkasoval 800 tisíc. Od soudu odešel s podmínkou

Jan J. dostal u soudu podmínku. Falešný diplom vytvořil i pro reportéra MF...

Na inzertních webech nabízel padělky výučních listů, maturitních vysvědčení a vysokoškolských diplomů. Sedmadvacetiletý...

Najdete na iDNES.cz