Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. července 2021 Věroslav

Za volby by měl přijít trest pro rebely v ODS, naznačuje Němcová

  20:30
Doufala alespoň v sedm mandátů. Ty ale ODS v senátních volbách nedostala a první místopředsedkyně strany Miroslava Němcová je zklamaná. Pravicový volič se podle ní neschoval, jen nechtěl dát hlas rozhádané straně, u níž hrozí pád vlády. Němcová proto v rozhovoru pro iDNES.cz naznačuje, že odpovědnost leží i na bedrech rebelujících poslanců.

Prohra a zklamání. Tak hovoří o výsledku voleb předsedkyně Sněmovny a první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

ODS bude mít v Senátu historicky nejnižší počet členů, obhájila jen čtyři mandáty. Čemu takový volební výsledek přičítáte?
Důvodů je určitě několik. Jedním z nich je bezpochyby to, že ODS je vládní stranou. Podíváme-li se na všechny výsledky předchozích senátních voleb, strany, které vládní byly a soupeřily v senátních volbách, tak neuspěly. Ty, které naopak byly v opozici proti vládě, tak dopadly opačně. Senát vnímají občané jako instituci, jež může vyvažovat moc, kterou cítí, že jde z vlády, potažmo z Poslanecké sněmovny. Druhou komoru parlamentu proto použijí jako hlas proti tomu, co se děje ve vládě.

ODS byla v minulých volebních obdobích ve vládě a nikdy neměla v Senátu tak málo zástupců.
Ale když se podíváte například na volby v roce 2008 nebo 2006, tak jsme získali méně mandátů než nyní. Takže jeden z těch vážných důvodů je ten, který jsem uvedla. K němu se v poslední době mohla přidat ještě větší nespokojenost společnosti, než jaká byla například v roce 2008 nebo 2010. Znejistění z toho, jaká je ekonomická pozice Evropy a jak moc to na nás dopadne.

Předseda Petr Nečas označil volby za neúspěch. Jak je velký?
Jednoznačné hodnocení je, že jsme prohráli a že jsme věděli, že nemůžeme obhájit všechny mandáty, protože z logiky těchto voleb to vyplývá. Nikdy v minulosti se nepodařilo, aby vládnoucí strana obhájila všechny mandáty. Myslela jsem si ale, že třeba těch sedm senátorů můžeme získat. Pan doktor Zahradník v Českých Budějovicích, Tomáš Töpfer z Prahy či pan starosta Salvetr z Klatov byli blízko úspěchu. Tyto tři obvody nám maximálně o dvě a půl procenta unikly, a to je škoda. Bylo to vyrovnané a na poslední chvíli se to mohlo zhoupnout ještě směrem k nám. Kdyby to bylo těch sedm míst, tak bych si řekla, že to byl za daných okolností slušný výsledek. Míra neobhájení mě mrzí.

Volby do Senátu

Je ten neúspěch tak velký, aby ohrozil funkci předsedy strany, nebo funkci první místopředsedkyně ODS?
Jsme vládní stranou, děláme kroky, jimž nefandí moc občanů. Něco jsme si pokazili vlastní nejednotností, něco pověstí zákulisních šedých existencí, které řídí stranu. Ta se za námi vleče a já bych řekla, že je to už dávno minulostí. Tohle když dám stranou, tak musím říci, že vláda vzniká z důvěry v Poslanecké sněmovně. Čili Petr Nečas by měl na kongresu, podle mého názoru, obstát. Protože ve chvíli, kdy se rozhodneme, že každé volby se stanou jakýmsi referendem, zda vláda má, či nemá setrvat, tak v podstatě z každých voleb činíme volby, které generují vládu. Myslím si, že toto by mělo být odvozeno od voleb sněmovních.

Nakolik bude těžké pro vás či předsedu ODS obhájit své funkce?
Nemyslím si, že to bude jednoduché. ODS je zklamaná jak výsledkem krajských voleb, tak výsledkem voleb senátních. Hledáme, jakou míru odpovědnosti a kdo za tuto prohru nese, kdo byl v posledních letech pro ODS osobou, které lidé vyjadřovali důvěru. A kdo byl tím, komu naopak důvěru nevyjadřovali. To všechno si bude muset kongres srovnat v hlavě, protože hledá cestu, jak dál. Hledá nejen to, jak bude vypadat ODS, ale hledá také odpovědnost za stav demokracie a stav společnosti v České republice.

Jestli něco tyto volby ukázaly, tak to bylo to, že voliči jsou velmi nároční. Pravicový volič existuje, nikam nezmizel, neutekl, ale byl schován doma, protože nevěděl, proč nás má volit, když jsme se týden před volbami rozhádali, takže vůbec nevěděl, jestli už vláda padá. Kdo z pravicových voličů by hazardoval se svým nejcennějším majetkem, který v politickém slova smyslu má, a tím je jeho hlas? Kdo by riskoval a dával ho straně, o které neví, jestli ještě bude vládnout, a tudíž pro něj ještě znamená nějakou perspektivu? To jsme si určitě pokazili sami a tam ta míra odpovědnosti padá na ty, kteří to způsobili.

Domníváte se tedy, že vy i Petr Nečas své funkce obhájíte?
Místní, oblastí a regionální sdružení nyní dávají své nominace na kongres a hledají ty, kteří by je měli vést v dalším období. V mém místním sdružení dopadla situace pro mě velmi dobře. V průzkumech, které nemám velmi ráda, jsem člověk, který se těší významné důvěře v České republice. Z tohoto pohledu vím, že to bude těžké, ale opora, kterou mám, mi dává sílu znovu se ucházet o tento post.

Výsledek ODS

Občanští demokraté obhajovali 13 mandátů, do druhého kola postoupilo jen 10 kandidátů této strany. Voliči nakonec do Senátu vyslali čtyři z nich: Danielu Filipiovou v Praze 8, Tomáše Grulicha v Praze 12, Jaroslava Kuberu v Teplicích a a Jaroslava Zemana v Jablonci nad Nisou.

Je před námi turbulentních čtrnáct dnů. Myslím si, že správné by bylo, aby vláda zůstala. A zůstane-li vláda, nemá se v žádném případě měnit předseda ODS, protože nejsem pro dvojkolejné vedení. Pokud šest našich poslanců, kteří ve Sněmovně avizují nepodpoření vládních záměrů, nesvrhnou nějakým způsobem vládu, za 14 dnů půjdou na kongres a ten rozhodne, co bude dál.

Existuje řešení, které by straně pomohlo, aby další volební výsledky byly lepší?
Když budeme velmi pozorně číst to, co se stalo v krajských i senátních volbách, tak zjistíme, že existuje. Naši voliči chtějí kredibilní osoby. Chtějí, aby jim ODS nevnucovala ty, kteří neobstáli. Jeden z kroků, které bychom měli udělat, je velmi pečlivé zanalyzování rozhodování voličů ve volbách parlamentních, krajských a senátních. Zjistit, pro které naše lidi se rozhodovali, a proč.

Komunisté z devíti kandidátů získali jedno křeslo do Senátu, obhajovali jeden mandát. ČSSD z 23 získali 13 mandátů, obhajovali pět. Obě stranám chybělo jedno křeslo k ústavní většině. Jak vnímáte výsledky těchto stran?
Je to úleva. Úleva z toho, že komunisté neobstáli. Ukázalo se, že nejsou tou silou, kterou si naši voliči přejí. Socialisté sami sobě ublížili, neboť ani zdaleka neobhájili to, co mohli. Ztratili deset křesel. Podle mě je jedním z důvodů jejich spolupráce s komunisty. Tím je z předdveří vytáhli do salonu a sami na to doplatili.

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Klimatolog varuje: Stoupne hladina oceánů a smrtící horko způsobí migraci

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Čestné prohlášení ani samotest už nestačí. Ministerstvo změnilo pravidla

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích...

Slovák se zasekl o výtah na televizním vysílači, zemřel ve výšce 250 metrů

Vysokohorští záchranáři se pokoušeli zachránit život šestapadesátiletému muži, jemuž se při práci na vysílači Suchá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přináší víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Zákaz pivních kol v Praze platí, soud zamítl stížnost provozovatelů

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost provozovatelů pivních kol proti rozsudku Městského soudu v Praze....

Náměstkyně Vašáková: Protilátky nejsou totéž co imunita, test na ně neuznáme

Premium Lidé s protilátkami proti covidu nebudou mít výhody jako očkovaní. Testy, které množství protilátek měří, nejsou z...

Pokud přijde další vlna epidemie, budou umírat neočkovaní, varoval Kubek

Když Česko zvýší intenzitu vakcinace proti covidu, mohla by na podzim dosáhnout 70procentní proočkovanosti obyvatel. V...

Právníci: Nehlasovat v Radě ČT řešení není, Lipovská bude brát odměnu za nic

Premium Radní České televize Hana Lipovská oznámila svou kandidaturu do Sněmovny za Volný blok. Do říjnových voleb se rozhodla...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Představujeme Amouranth, sexuální ikonu hráčů počítačových her

Sedmadvacetiletá Amouranth je jednou z nejpopulárnějších streamerek na světě. Od vysílání průchodů počítačovými hrami...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....