GLOSA: „Lex Babiš“ je dalším varováním pro šéfa ANO

  16:39aktualizováno  16:39
Po nedávném skládání krajských koalic nezřídka na principu „všichni proti ANO“ si budoucí možná protibabišovská koalice v úterý ve Sněmovně vyzkoušela svaly na zákonu o střetu zájmů, píše v glose komentátor MF DNES Miroslav Korecký.

Výsledky hlasování poslanců k zákonu o střetu zájmů, který omezuje členy vlády, kterému se říká také „lex Babiš“. (29. listopadu 2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Definitivně poslední hlasování o novele zákona o střetu zájmů, která se pilovala celé dva roky, bylo nakonec méně vypjaté, než se čekalo. Karty byly předem rozdány a vlastně už nebylo o co hrát.

„Lex Babiš“ prošel i napodruhé, pro omezení ministrů bylo 125 poslanců

Ze zákona, jehož původním cílem bylo ztransparentnit majetková přiznání politiků, se dvouletým putováním politickými kuloáry stal zákon, podstatně omezující politiky v podnikání a vlastnictví médií. A fakticky se z něj stal zákon o jednom člověku, „lex Babiš“. A úterní závěrečné hlasování o vrácené senátní verzi jen ukázalo, že zájem stran zprava doleva na omezení politicko-ekonomicko-mediální moci Andreje Babiše je obrovský a spojující.

O faktický efekt zákona zase tolik nejde. Babišovi znepříjemní život, ale i pokud se u Ústavního soudu nedomůže zrušení zákona pro jeho možný diskriminační efekt, s týmem právníků si s jeho následky nějak poradí, ať už zvolí cestu přepisu majetku na rodinné příslušníky nebo různé svěřenecké fondy.

Mnohem více varující je pro Babiše onen test síly eventuální budoucí protibabišovské koalice, pokud by jí vydržel společný zájem vytěsnit ANO a zabránit případné Babišově vládě. Ukázalo se, že ta síla je značná – vedle opoziční pravice zahrnuje i koaliční socialisty a lidovce a opřít se může dokonce i o komunisty a populisty z Úsvitu.

Model „všichni proti ANO“ nese ovoce

Je to další varování pro Babiše poté, co se nedávno na principu „všichni proti ANO“ v několika krajích skládaly povolební koalice, když si tento princip partaje vyzkoušely už dříve v komunálních volbách. Na úrovni menších měst, statutárních měst a naposledy i krajů tento model nesl ovoce, tak proč ho nezkusit i po parlamentních volbách?

Varující je pro Babiše zejména to, že si v městech, krajích ani nyní nad zákonem o střetu zájmů s touto pastí jako politický hráč poradit nedokázal. I když připusťme, že to byl těžký oříšek, protože odhodlání protibabišovské koalice bylo velké a přijetí zákona podporovala i Rekonstrukce státu, která jde jinak Babišovi hodně na ruku. Zastavit „lex Babiš“ by znamenalo shodit celý zákon, jeden z pilířů protikorupční vlny, která vynesla ANO do vlády.

Fotogalerie

Babiš se moc nemůže spoléhat na to, že v parlamentních volbách dostane tolik hlasů, že bez něho nepůjde sestavit jakákoliv vláda. Tak optimistické k němu zase dosavadní průzkumy nejsou. Proto musí spoléhat na to, že sestavování vlády je vzhledem k ústavní proceduře úplně jiná hra než skládání městských nebo krajských koalic.

Pokud vydrží zatím bezpečně fungující linka Babiš-Zeman, může šéf ANO věřit, že v případě volebního vítězství dostane první šanci na sestavení vlády. A pak zbývá jen doufat, že vědomí, že žádná další šance už následovat nemusí, celou eventuální protibabišovskou koalici rozmetá předem na kusy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Albánské dobrodružství ČEZ končí, podezření z údajné korupce se neprokázalo

Ilustrační snímek

Vyšetřování převodu více než 200 milionů korun z účtů energetické společnosti ČEZ na konto kosovského lobbisty Nue...

VIDEA TÝDNE: Krejčířova vila v plamenech, sražený chlapec a skandál Netanjahuové

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Rozsáhlý požár tento týden zasáhl vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích. Je možné, že ji někdo...

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Adecco spol. s r.o.
Zámečník - mzda až 50.000 Kč

Adecco spol. s r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 27 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz