"Zima, ale radost je veliká. Na druhou stranu malinké zklamání, protože jsem tam chtěl zůstat déle, ale už mě lékař vytáhl," prozradil nový český rekordman a otužilec Miroslav Bernard, když opustil mrazivé místo na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou.
Bernard překonal dosavadní rekord Petra Kociána s hodnotou 13 min. a 11 vteřin při průměrné teplotě minus 122 stupňů Celsia.
"Průměrná teplota znamená, že při pokusu kolísala v rozmezí od 135 do 145 stupňů pod nulou," řekl Vilém Doležal z pelhřimovské agentury Dobrý den, která eviduje české rekordy.
Bernard na titul zaútočil v krátkých kalhotách, podkolenkách, čelence a v rukavicích. Přes obličej měl roušku a na nohou měl dřeváky. "Byl však bez trička," podotkl Doležal. Jeho pobyt v extrémně nízké teplotě pozorně sledoval lékař.
"Tajně jsme doufali, že to pan Bernard dokáže. Už jednou neoficiálně tady 14 minut v takovém mrazu zvládl," uvedl provozovatel kryokomory a lékař Pavel Vávra.
Bernard se na rekord poctivě připravoval. "Jednou jsem v kryokomoře vydržel po dobu šesti minut dokonce v minus 165 stupních," prozradil otužilec.
Podle prezidenta agentury Dobrý den Miroslava Marka se překonání rekordu dalo očekávat. "Bernard měl na svém kontě už při svých tréninkových pobytech v kryokomoře časy kolem 15 minut. Možná se jedná i o světový rekord, ale nebudeme předbíhat," řekl Marek.
"Takový extrémní pobyt není ale potřeba. Aby člověk cítil blahodárné účinky mrazu na tlumení bolestí, zlepšení hybnosti nebo léčbu kožních onemocnění, stačí pravidelně chodit i do minus 120 stupňů na 3 až 4 minutky. Tím, že je v komoře suchý mráz, má člověk pocit, jako když je venku mírně pod nulou," vysvětlil lékař Pavel Vávra.
V kryokomoře v budově žďárské polikliniky dokážou vyrobit nejnižší teplotu minus 165 stupňů.