Tenkrát to bylo poprvé. Před 10 lety kvůli aférám Sněmovna svrhla vládu

  10:05aktualizováno  10:05
Všechno je jednou poprvé. Před deseti lety, 24. března 2009, vyslovila Poslanecká sněmovna nedůvěru koaliční vládě Mirka Topolánka. Stala se tak první vládou v historii Česka, která byla Sněmovnou svržena. A to navíc ještě s mezinárodní ostudou v době, kdy Česko předsedalo Evropské unii.

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek odcházejí ze schůzky v Poslanecké sněmovně. (4. dubna 2009) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Předseda ČSSD Jiří Paroubek triumfoval, když proti kabinetu hlasovali poslanci ODS Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel a dvě někdejší poslankyně Zelených Věra Jakubková a Olga Zubová.

Hlasování provázela velmi nervózní atmosféra v parlamentních kuloárech. Dokonce i jinak sebejistý tehdejší předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř na dotaz, zda je ODS stále ještě vládní stranou, odpovídal: „Ano. Minimálně ještě 45 minut.“ Tedy do hořkého konce hlasování o Topolánkovu kabinetu. 

Fotogalerie

Koaliční vláda ODS, lidovců a Zelených ztrácela podporu Sněmovny už od podzimu, kdy se poprvé při hlasování o různých zákonech někteří koaliční poslanci zdrželi nebo během hlasování opustili sál.

Právě proto probíhala jednání o uzavření příměří mezi vládou a opozicí už před začátkem českého předsednictví EU, aby nedošlo k této situaci právě v době, kdy Česko stojí u evropského kormidla. Vyjednávání ale nebylo úspěšné.

Až pátý pokus byl úspěšný

Odvolat vládu se opozici podařilo až na pátý pokus, po dvou letech. Dvakrát byly důvodem pro vyvolání hlasování o nedůvěře aféry tehdejšího předsedy lidovců a vicepremiéra Jiřího Čunka, potřetí pak nesouhlas sociálních demokratů se smlouvu o umístění amerického radaru na Brdech a počtvrté aféry poslanců ODS.

Hlasování o nedůvěře odstartovala kauza odpadlíka Petra Wolfa. Ten v létě 2008 vystoupil z ČSSD a od té doby hlasoval s vládní koalicí. Poté vyšlo najevo, že údajně neúčelně vyčerpal několikamilionovou státní dotaci. Premiér Topolánek mu vyslal na pomoc svého přítele Marka Dalíka. Ten se měl snažit ovlivnit redaktora ČT, aby materiál o kauze Wolf neodvysílal.

ODS se nicméně nevypořádala ani s aférou poslanců Vlastimila Tlustého a Jana Moravy, který se podle reportáže televize Nova a článků MF DNES zajímal o kompromitující materiály na některé poslance. A tak Vlastimil Tlustý coby volavka spolu s televizními reportéry nafingoval fotky z hotelové vířivky.

Problémy u Zelených

Bouři ve Straně zelených zase vyvolal nevybíravý slovník předsedy a vicepremiéra Martina Bursíka, který v mailu nazval poslankyni Zubovou „krávou“ za to, že se v roce 2008 nezúčastnila volby prezidenta a nepřímo tak umožnila zvolení Václava Klause, když Zelení podporovali jeho protikandidáta Jana Švejnara. Strana se pak rozpadla a poslankyně Zubová a Jakoubková pod taktovkou Jaromíra Soukupa založily novou stranu – Demokratickou stranu zelených.

Pád vlády byl i pádem lidovců. Ze strany odešel Miroslav Kalousek a založil novou stranu, TOP 09. A v příštích volbách se lidovci stejně jako Zelení do Sněmovny už nedostali.

Premiér Mirek Topolánek podal demisi vlády do rukou prezidenta Klause 26. března. Dne 9. dubna prezident jmenoval novým předsedou vlády statistika Jana Fischera.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Do luxusu ve věži investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt je stále na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Žádné zbraně Turecku. Lidé v Praze a Brně demonstrovali na podporu Kurdů

Na podporu Kurdů se ve středu v podvečer sešlo v Praze na Klárově asi sedm set demonstrantů. Chtějí podpořit zákaz...

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

Najdete na iDNES.cz