Válková zmírňuje svá slova, že Čechům se za protektorátu tolik nedělo

  12:54aktualizováno  15:53
Ministryně spravedlnosti Helena Válková za hnutí ANO to schytala od opozice za slova, jimiž relativizovala utrpení českých občanů za války v protektorátu. Do ministryně se kvůli tomu pustili první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek i místopředseda ODS Martin Kupka. Válková později vydala prohlášení, že to myslela jinak, než byla pochopena.

Nová ministryně spravedlnosti Helena Válková | foto:  Petr Topič, MAFRA

Válková v rozhovoru pro server echo24.cz dostala otázku, co si myslí o poválečném vysídlení Němců z Československa. "To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo," prohlásila ministryně.

Válková: Rozhodně nezpochybňuji utrpení

Vyjádření v rozhovoru, kde jsem se především věnovala jiným otázkám, jsem neuvedla v celém kontextu. Pokud jde o výrok, že se "toho v protektorátu zas tolik nedělo", měla jsem na mysli porovnání se situací v jiných zemích, jakými byl například tehdejší Sovětský svaz nebo Polsko. Rozhodně tím nezpochybňuji utrpení a zločiny vůči obyvatelům protektorátu. To, co se v tomto období dělo, považuji samozřejmě za naprosto neomluvitelné. Pokud můj výrok bez kontextu mohl někdo vnímat jinak, tak mě to velmi mrzí a omlouvám se, že jsem netrvala na autorizaci textu před jeho zveřejněním.

Za druhé světové války bylo přitom v nacistických koncentračních táborech zavražděno minimálně 80 tisíc českých Židů a čeští občané se stali i terčem zostřeného teroru nacistů po úspěšném atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. V rámci nacistické pomsty byla například vyhlazena obec Lidice.

"Jedná se o neuvěřitelnou a necitlivou urážku všech obětí nacistické okupace, včetně obětí holocaustu a všech obětí našich vojáků v zahraničních armádách," rozhořčeně reagoval na slova Válkové exministr financí Kalousek z TOP 09. "Protestuji proti veřejně vyslovovaným urážkám tohoto typu," uvedl.

Ohradil se i místopředseda občanských demokratů Kupka. "Popírá nebo přinejmenším přehlíží utrpení tisíců Židů, kteří byli z českého území za války odsunuti a následně vyvražděni, popírá vyhlazení celých českých obcí, popírá utrpení tisíců zabitých odvážných obyvatel, kteří se postavili nacistické zvůli," uvedl Kupka.

Ministryně podle něj relativizuje léta nesvobody, v nichž nacistické Německo nutilo žít miliony českých občanů pod hrozbou násilí a smrti v atmosféře strachu. "Je ostuda, pokud se tak vyjádří členka české vlády. Měla by svůj výrok vzít zpět a omluvit se za něj," sdělil iDNES.cz Kupka.

Ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Válková v rozhovoru uvedla, že je z částečně německé rodiny a má trvalý pobyt v bavorském Pasově, kam jednou měsíčně jezdí. "Tatínek byl z Opavy, v roce 1938 se ale přihlásil k české národnosti, šel do protektorátu, a protože školy byly zavřené, přihlásil se k protektorátní policii. Ale vždycky, i po válce, trval na tom, abychom se učili německy, že německá kultura je ta skutečná kultura, Goethe, Schiller," řekla v rozhovoru Válková.

V pondělí odpoledne vydala prohlášení, podle nějž slova "ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo" myslela ve srovnání s jinými zeměmi. Utrpení českých občanů nezpochybňuje. Za svou chybu označila, že netrvala na autorizaci celého rozhovoru.

Babiš se Válkové zastal. Bylo to vytrženo z kontextu, řekl

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se ministryně spravedlnosti ještě před tím, než poslala své prohlášení, zastal. "Podle mých informací to bylo vytrženo z kontextu," řekl Babiš. Ministryně ho informovala, že rozhovor byl od echo24.cz veden tendenčně, aby ji poškodil. "Paní Válková ani není členkou hnutí, takže je to její soukromý názor," uvedl ministr financí.

"Děláte to pro Kalouska s Romanem (bývalý šéf ČEZ Martin Roman - pozn. redakce)," opáčil Babiš na dotaz redaktora echo24.cz, který se ho na názor na slova Válkové zeptal.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zdůraznil, že názor české vlády je jasný. "Nikdo nezpochybňuje, co se tu odehrálo za protektorátu," řekl premiér a připomněl i česko-německou deklaraci, v níž se Česká republika a Spolková republika Německo shodly na společném pohledu na válečnou a poválečnou minulost.

Pokud ministryně Válková skutečně řekla to, co server napsal, považuje premiér její slova za nepřesná a mylná. Sobotka zdůraznil, že za protektorátu zahynulo na české straně včetně obětí holocaustu více než 300 tisíc lidí a že vláda má úctu ke všem obětem druhé světové války.

Vystoupení Andreje Babiše na tiskové konferenci po jednání vlády


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Macron znovu zastavil svůj politický pád, prohra ho posílila

Francouzský prezident Emmanuel Macron při proslovu během oslav 75. výročí...

Výsledky evropských voleb ukázaly, že prezident Emmanuel Macron umí vzdorovat větru a dešti. Dokáže však vzdorovat i...

I dnes jsou učitelé, podle nichž je ADHD výmysl, říká dětský psychiatr

Ilustrační snímek

Pod zkratkou ADHD se skrývají poruchy pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. Podle dětského psychiatra je takové dítě...

Letní neomezená data vyjednal můj tým, říká Babiš. Naše nabídka, tvrdí operátor

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Společnost T-Mobile se rozhodla na letní prázdniny zavést v Česku neomezené stahování dat pro své klienty. Premiér...

Najdete na iDNES.cz