Ministryně Kovářová určí pravidla pro „pronájmy dělohy“

  7:19aktualizováno  7:19
Zhruba deset dětí ročně se v Česku narodí v "pronajaté" děloze - tedy náhradní matce, která odnosí dítě cizího páru. S matkou, která chtěla porodit dítě jiné ženě, se ve své právní praxi setkala i ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. A teď chce prosadit zákon, který dá náhradním matkám jasná pravidla. Příští týden na toto téma uspořádá konferenci.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Jedna má známá se nabídla, že své neteři odnosí dítě. Několik měsíců jsme se tím zabývali, zkoumala jsem právní prostředí a zjistila jsem, že v této oblasti není nic vyjasněno," říká Kovářová.

Svolala proto konferenci, kam sezve odborníky, kteří by se měli shodnout na úpravě vztahu mezi biologickou a náhradní matkou. Výsledkem má být nový zákon. "O změně zákona přemýšlím už od května, kdy jsem se stala ministryní," řekla Kovářová serveru Aktuálně.cz, který o návrhu napsal jako první.

Čekající rodiče ani náhradní matky nejsou zatím v Česku žádným zákonem chráněni. Nejednají sice protiprávně, ale pro obě strany je taková "směna" nebezpečná.

Právo už desítky let stanoví jen to, že dítě náleží matce, která dítě porodila. Jen ta si může rozmyslet, zda si dítě ponechá, nebo je předá k případné adopci rodičům, kteří si od ní nechali dítě porodit. Na ty zákon vůbec nemyslí. V praxi se to částečně řeší tak, že žena uvede skutečného otce dítěte a pak požádají soud, aby je svěřil do jeho péče.

"Chráněna však není ani náhradní matka. Může se stát, že dítě má třeba nějakou vadu a rodiče si je odmítají převzít. Pak musí zůstat u ženy, která je porodila," říká právník Ondřej Dostál.

Zákon budou moci ovlivnit i samy ženy, které tuto zkušenost mají za sebou. Příběhy několika takových párů i náhradních matek přinesla před časem i MF DNES.

Náhradní matkou za 350 tisíc

"Nejsem Matka Tereza, ale ráda se stanu inkubátorem pro cizí miminko. Odnosím ho s pocitem, že jsem něčí poslední naděje," řekla například devatenáctiletá Michaela z Benešova, které cizí dítě pomůže dostat se z dluhů. Za své služby měla přislíbeno 350 tisíc plus úhradu dalších výdajů.

Podle Ondřeje Dostála si vůbec nejčastěji vycházejí vstříc matka s dcerou. "Matka se zdravou dělohou odnosí dítě své dceři, která nemůže otěhotnět," říká.

V Česku proti sobě stojí liberálové, kteří tyto "obchody" matek podporují, a jejich odpůrci, kteří by je chtěli zcela zakázat. "Vím, že to nebude lehké téma. Jako žena a matka však tuto věc podporuji. Nechci zakrývat oči před tím, že tady takové potřeby žen jsou a v některých zdravotnických zařízeních se zprostředkovávají," prohlásila ministryně.

"Možná na to ještě naše společnost není připravená, ale chci o tom otevřít debatu," řekla Kovářová. Konferenci pořádá už příští týden.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Firma nepokácela tisíce smrků napadených kůrovcem, zaplatí čtyři miliony

Kůrovec řádí na vysočině. Nejhůře z kraje je na tom Třebíčsko. Například u...

Česká inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích uložila pokutu čtyři miliony korun společnosti H - Agrana,...

V Podkrkonoší řádilo o víkendu malé tornádo. Odpojilo město od proudu

Gustnádo, Rtyně v Podkrkonoší (15. 6. 2019).

Silné bouřky zasáhly o víkendu Česko a zanechaly za sebou popadané stromy a poničený majetek. Kromě obvyklých blesků,...

Většina Čechů souhlasí s právem na interrupci a i s uzákoněním eutanazie

Ilustrační foto

Většina Čechů souhlasí s právem žen na umělé přerušení těhotenství i s uzákoněním eutanazie, tedy usmrcení nemocného...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz