Ministrům za ČSSD chybí v rozpočtu miliardy, Sobotkovi desítky miliard

  11:53aktualizováno  11:53
Sociální demokraty šokoval návrh ministerstva financí, s jakými penězi by měla vystačit příští rok ministerstva, která řídí. Podle premiéra Bohuslava Sobotky chybí v případě ministerstev ČSSD „řádově miliardy korun“, v případě vlády jako celku jde podle předsedy vlády dokonce o několik desítek miliard.

Premiér Bohuslav Sobota, ministryně školství Kateřina Valachová, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

„Řádově se jedná o několik desítek miliard korun napříč všemi resorty,“ řekl Sobotka. „Pro nás to bude debata nejen o objemu peněz, ale i o struktuře rozpočtu,“ uvedl premiér.

„Je to jako byste vzali člověka jako já s velikostí XXL chtěli ho nacpat do velikosti XS,“ řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík na tiskové konferenci ČSSD. Postrádá 4,3 miliardy korun. „Je to nepříjemné překvapení,“ řekl.

25.května 2017 v 11:48, příspěvek archivován: 25.května 2017 v 12:56

Cpát se s velikosti XXL do XS? Přesně tak se cítím, když vidím rozpočet exministra Babiše pro zdravotnictví na rok 2018.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová postrádá 6,2 miliardy korun. Peníze potřebuje na zvýšení platů v sociálních službách, investice do výstavby a rekonstrukce domů pro seniory nebo zdravotně postižené i na navýšení příspěvků na péči.

Hrubě nespokojená je i ministryně školství Kateřina Valachová, které chybějí peníze na reformu školství i na přislíbené zvyšování platů učitelů. „ Návrh není fér k učitelů, školám ani dětem,“ řekla. Víc peněz chce i ministr vnitra Milan Chovanec na boj s terorismem.

Šéf ANO Andrej Babiš v pondělí, ještě než byl odvolán z vlády, představil základní čísla navrhovaného rozpočtu na příští rok se schodkem 50 miliard korun. Ve výši schodku se přitom řídil koaliční dohodou, podotkl.

Premiér Sobotka před bojem uvnitř vlády o miliardy z rozpočtu řekl, že cílem bude dodržet navržený schodek. Současný návrh, který po Babišovi převzal nový ministr financí Ivan Pilný, je podle něj „šitý horkou jehlou“. Opakuje se tak každoroční „kolorit“, kdy každý ze členů vlády říká, že aby dodržel vše, co mu ukládají zákony a dodržel vládní priority, musí dostat více peněz.

Naopak opoziční ODS a TOP 09 považují za marnotratné, pokud chce současná koaliční vláda z peněz daňových poplatníků financovat rozpočet s tak vysokým schodkem, když je v zemi několik let hospodářský růst.

Celkové výdaje rozpočtu by příští rok měly včetně peněz z Evropské unie a dalších finančních mechanismů stoupnout o 32,7 miliardy na 1,342 bilionu korun. Příjmy by měly vzrůst o 42,7 miliardy na 1,292 miliardy korun. Vláda musí rozpočet schválit a odeslat do Sněmovny do konce září.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Plaga, Babiš a odbory se nedohodli. O růstu platů učitelů budou jednat znovu

Ministr školství Robert Plaga, premiér Andrej Babiš a odborový předák František Dobšík na konferenci Školství 2020...

Soud opět zprostil obžaloby trojici úředníků kvůli 4,5 miliardám škody

Pražský městský soud znovu zprostil viny tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu, kteří čelí obžalobě, že...

Ústavní soud se postavil proti zdanění náhrad v církevních restitucích

Ústavní soud v úterý rozhodl o zrušení daně uvalené na finanční náhrady v církevních restitucích. Spornou část zákona...

Průhledný panelák chce Most poslat k zemi, poslední obyvatel odmítá odejít

Poslední byt zůstává stále obsazený v jinak vybydleném chanovském panelovém bloku číslo 3. Zdevastovaný a téměř...

Najdete na iDNES.cz