Kdo bude muset přiznávat majetek? Jen podezřelí a do rukou "berňáku"

  16:27aktualizováno  16:27
Majetková přiznání, jeden z největších hitů současného volebního období, budou zřejmě podávat jen lidé podezřelí s pochybným majetkem. A to do rukou finančního úřadu, který by jim ho mohl dodatečně dodanit. Vyplývá to z první ostré debaty za účasti ministrů, žalobců i policistů, která proběhla v úterý na půdě Senátu.

Jeden z účastníků debaty, ministr Jiří Dienstbier, jednoznačně prosazuje, aby majetková přiznání po lidech žádaly a analyzovaly finanční úřady | foto:  Petr Topič, MAFRA

Konferenci svolal senátor a bývalý žalobce Miroslav Antl (ČSSD). Termín pro přijetí zákona je totiž šibeniční: hotový by měl být v záři a platit napřesrok.

Majetková přiznání prosazuje prezident Miloš Zeman, v programu je měla ČSSD, a přestože se o nich přeli i politici při přípravě koaliční smlouvy, v úterý se debata vrátila prakticky na začátek. Na druhou stranu už byla opravdu odborná.

"Když člověk zdanil několik let po sobě tři sta tisíc korun a koupí dům za dvacet milionů, měla by zablikat červená kontrolka a měly by se jím zabývat analytické odbory finančních úřadů. Zároveň vím, že je tu spousta problémů - anonymní akcie či majetek v cizině," řekl na úterní diskuzi ministr vnitra Milan Chovanec.

Udal tak tón debatě, ke které se sešla i ministryně spravedlnosti Helena Válková, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a další odborníci z univerzit a ministerstev. "Majetkové přiznání by neměli podávat všichni, vždy by se to mělo konat po nějakém rozporu mezi deklarovaným majetkem a skutečným," potvrzuje Dienstbier.

Právě on na začátku shrnul, že na zákon existuje velká společenská objednávka. "Je tady představa velké daňové nespravedlnosti. Někteří lidé dospěli k velkým majetkům a jeho legálnost je přinejmenším sporná. Měl by to dělat daňový orgán a jedna z variant je, že člověk sám neunese důkazní břemeno," míní Dienstbier. Dodal, že zákon musí být retroaktivní, protože jinak by se každý z odpovědnosti vyvlékl tvrzením, že majetek získal před nějakým datem. Stát by pak měl smůlu.

Policie ne, berní úřad bude lepší

Pro debatu existuje alespoň nějaký základ. Majetková přiznání nebudou pro všechny, a nejspíš ani pro všechny s majetkem nad nějakým limitem, byť se kdysi mluvilo o dvaceti milionech korun. "Nebudeme zavádět plošná majetková přiznání," řekla na tiskové konferenci před diskuzí náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Existuje však pořád varianta, že by povinně přiznávali lidé z určitých profesí, konkrétně úředníci.

Účastníci většinově dospěli k tomu, že majetková přiznání by neměla řešit policie v trestním řízení jako nějaký nový trestný čin. Pak zbývá varianta, že by nepřiznaný majetek hledali berní úředníci nebo soud v nějakém civilním řízení. Jen zástupkyně ministerstva financí Hornochová se trochu bránila, aby se hned na začátku rezignovalo na jiná řešení než přes finanční úřady.

Mluvilo se i o "třetí cestě", kdy by státní zástupce žaloval člověka s nejasným majetkem v občansko-právním řízení. Ale to by bylo v českém právním řádu něco natolik nového, že by to zákonodárci museli podle účastníků debaty opravdu dobře promyslet.

Slovo si vzal i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman s tím, že politici si musejí nejprve rozmyslet, čeho vlastně chtějí zákonem o majetkovém přiznání docílit: zda potrestat člověka s nejasnými příjmy, nebo objevený majetek dodanit. Zároveň varoval, že pro nějaké nové kompetence žalobců bohužel momentálně nemá dostatek lidí.

Většina přítomných se zároveň opatrně vyjadřovala, že vláda asi nestihne do září tak komplikovaný zákon sepsat a předložit.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Mladé politika neláká. V úterním Rozstřelu vystoupí nejmladší zastupitel

Česko se potýká s nezájmem mladých lidí o politiku. Vůbec jí nevěnuje pozornost 57 procent občanů mezi 15 a 29 lety....

Jak si slunce hrálo s větrem. Byly říjnové dny, kdy opět vládlo naplno léto

Letošní říjen přinesl rekordně teplé dny i mrazivá rána. Celkově byl měsíc teplotně nadprůměrný. Dlouhodobý průměr 8,1...

I dnes stačí málo a můžeme o svobodu snadno přijít, varovala Vašáryová

„Naděje je to nejdůležitější, co nikdy nemůžeme ztratit. Ať se děje cokoliv, ať vám říkají cokoliv, ať vám vymývají...

Plzeň jako první nabídne pamětní bankovku k výročí sametové revoluce

Plzeň se v neděli 17. listopadu stane prvním městem v Česku, kde bude k mání pamětní eurobankovka vydaná u příležitosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz