Ministři versus soudní poplatky

  15:28aktualizováno  15:28
Rozehraná budoucí kauza vlády proti týdeníku Respekt za článek šéfredaktora Holuba budí pochyby nejen u Výboru na ochranu novinářů a Světové asociace novin, ale vzbuzuje pohoršení i u voličské veřejnosti.Vláda se má zabývat jinými problémy než pořádat tažení na nepohodlný týdeník za jeho článek. Nešťastné je i zúkolování ministra Březiny dle článku MF, aby se postaral o návrh žalob. Peníze daňových poplatníků jsou určeny na jiné projekty, kupříkladu na internet do škol a ne na bojůvky vůči kritice, ať už oprávněné či neoprávněné. Bylo by lépe ponechat článek úsudku čtenáře, který si porovná kritiku s dílčími úspěchy vlády.
Zajímavé je, jak se k uvedené kauze staví  jednotliví ministři. Po počátečním bojovém nadšení  se začínají  probouzet do tvrdé reality, kdy slova vystřídala hrozba 400 000 Kč potřebných na uhrazení jedné žaloby s požadavkem na odškodnění  10 000 000 Kč. A to není v tomto případě vůbec jasno, zda o své soukromé peníze nepřijdou prohraným soudním sporem. Pokud prohrají a dojde k odvolání ve snaze dobrat se svého práva, zaplatí další podobný poplatek k Vrchnímu soudu.Dojde-li opět k prohře, ačkoli jsou přesvědčeni se svými právními zástupci o pravdě, dojde k dalšímu soudnímu sporu u Nejvyššího soudu, který může původní rozsudky zrušit a věc vrátit soudu první instance k doplnění a novému rozhodnutí. Celá kauza může začít znova a  vůbec nic není rozhodnuto.
S největší pravděpodobností to  dojde tak daleko, kdy naši ministři již budou vysokými soudními poplatky a výdaji za právníky tak vyčerpáni, že rezignují a mávnou nad  pomalou a slepou spravedlností rukou.
Do podobné situace se dostávají mnozí občané, kteří se domáhají svého práva  při vytunelovaných kampeličkách či vytunelovaných podnicích.Ten, kdo uloupil majetek, má dost peněz na nejlepší právníky a soudní poplatky. Nevadí mu tedy odvolávání žalobce při soudních sporech a s úsměvem čeká, až při několikerém  soudním řízení o náhradu škody vykrvácí na soudních poplatcích, které se zvyšují v závislosti na částce o náhradu škody za vytunelovaný majetek.Ve většině případů žalobce, mnohdy v právu, musí svého právníka požádat o stažení žaloby z finančních důvodů, ač spor není rozhodnut po právu v jeho prospěch a se zaťatými zuby trpět posměch lidí, kteří budou dále beztrestně jeho majetek užívat. Často zadlužen a vyčerpán zdlouhavou procedurou spravedlnosti v našem státě zaplatí nervové vypětí i svým zdravím.
Výhodou u budoucích soudních sporů  proti týdeníku Respekt bude jistě neobvyklá rychlost soudních řízení. Nezbývá tedy nic jiného než popřát našim ministrům pevné zdraví, hodně pevné nervy při soudních sporech  s doporučením  intenzivního spoření na  soudní poplatky v případě, kdyby se soudní spory protáhly a nezastihly je již ve funkci v novém volebním období.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Rozhodly Babišovy podpásové útoky, vysvětluje Šmarda konec kandidatury

Michal Šmarda, kandidát ČSSD na ministra kultury. ČSSD v pondělí 15. července...

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda se rozhodl skončit jako kandidát strany na ministra kultury. „Dospěl jsem k tomu po...

Na příjezdu do Pardubického kraje vítají řidiče hrboly a propadlé krajnice

Velký rozdíl v kvalitě silnic je patrný na silnici II/298 mezi Býští a...

Že právě přijeli do Pardubického kraje, poznají řidič na silnicích II. třídy okamžitě. Za cedulí na ně čeká v drtivé...

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce se sníží na 500 korun

Ilustrační snímek

Ochranný limit doplatků na léky na recept pro invalidní důchodce 3. stupně bude od příštího roku stejný jako pro...

Najdete na iDNES.cz