Ministři versus soudní poplatky

  15:28aktualizováno  15:28
Rozehraná budoucí kauza vlády proti týdeníku Respekt za článek šéfredaktora Holuba budí pochyby nejen u Výboru na ochranu novinářů a Světové asociace novin, ale vzbuzuje pohoršení i u voličské veřejnosti.Vláda se má zabývat jinými problémy než pořádat tažení na nepohodlný týdeník za jeho článek. Nešťastné je i zúkolování ministra Březiny dle článku MF, aby se postaral o návrh žalob. Peníze daňových poplatníků jsou určeny na jiné projekty, kupříkladu na internet do škol a ne na bojůvky vůči kritice, ať už oprávněné či neoprávněné. Bylo by lépe ponechat článek úsudku čtenáře, který si porovná kritiku s dílčími úspěchy vlády.
Zajímavé je, jak se k uvedené kauze staví  jednotliví ministři. Po počátečním bojovém nadšení  se začínají  probouzet do tvrdé reality, kdy slova vystřídala hrozba 400 000 Kč potřebných na uhrazení jedné žaloby s požadavkem na odškodnění  10 000 000 Kč. A to není v tomto případě vůbec jasno, zda o své soukromé peníze nepřijdou prohraným soudním sporem. Pokud prohrají a dojde k odvolání ve snaze dobrat se svého práva, zaplatí další podobný poplatek k Vrchnímu soudu.Dojde-li opět k prohře, ačkoli jsou přesvědčeni se svými právními zástupci o pravdě, dojde k dalšímu soudnímu sporu u Nejvyššího soudu, který může původní rozsudky zrušit a věc vrátit soudu první instance k doplnění a novému rozhodnutí. Celá kauza může začít znova a  vůbec nic není rozhodnuto.
S největší pravděpodobností to  dojde tak daleko, kdy naši ministři již budou vysokými soudními poplatky a výdaji za právníky tak vyčerpáni, že rezignují a mávnou nad  pomalou a slepou spravedlností rukou.
Do podobné situace se dostávají mnozí občané, kteří se domáhají svého práva  při vytunelovaných kampeličkách či vytunelovaných podnicích.Ten, kdo uloupil majetek, má dost peněz na nejlepší právníky a soudní poplatky. Nevadí mu tedy odvolávání žalobce při soudních sporech a s úsměvem čeká, až při několikerém  soudním řízení o náhradu škody vykrvácí na soudních poplatcích, které se zvyšují v závislosti na částce o náhradu škody za vytunelovaný majetek.Ve většině případů žalobce, mnohdy v právu, musí svého právníka požádat o stažení žaloby z finančních důvodů, ač spor není rozhodnut po právu v jeho prospěch a se zaťatými zuby trpět posměch lidí, kteří budou dále beztrestně jeho majetek užívat. Často zadlužen a vyčerpán zdlouhavou procedurou spravedlnosti v našem státě zaplatí nervové vypětí i svým zdravím.
Výhodou u budoucích soudních sporů  proti týdeníku Respekt bude jistě neobvyklá rychlost soudních řízení. Nezbývá tedy nic jiného než popřát našim ministrům pevné zdraví, hodně pevné nervy při soudních sporech  s doporučením  intenzivního spoření na  soudní poplatky v případě, kdyby se soudní spory protáhly a nezastihly je již ve funkci v novém volebním období.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Důkazy o spáchání trestného činu nesvědčily. Babiš na mě netlačil, řekl Šaroch

Státní zástupce Jaroslav Šaroch přichází na schůzi sněmovního mandátového a...

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch po téměř čtyřech letech zastavil stíhání všech aktérů v kauze Čapí hnízdo....

Podepsáno prezidentem. Průměrný důchod vzroste o 900 korun měsíčně

Prezident Miloš Zeman na jednání vlády o státním rozpočtu na rok 2020 (16. 9....

Průměrný důchod vzroste příští rok o 900 korun měsíčně. Prezident Miloš Zeman podepsal příslušný zákon o důchodovém...

Turistů je moc. Národní parky zvažují zavedení poplatků, obce mají potíže

Na lanovku na Sněžku se stojí dlouhá fronta (23. 8. 2019).

Dříve k návštěvě turisty lákali, dnes na nejatraktivnějších místech Česka nevědí, co s nimi. Správci parků přiznávají,...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz