Zemanovci zlanařili několik Rusnokových ministrů, chybí jim však lídr

  18:40aktualizováno  18:40
Stranu práv občanů může do voleb posílit až několik ministrů současné Rusnokovy vlády. Zemanovci se však zároveň potýkají s vnitřními rozepřemi. Šéf partaje Zdeněk Štengl je považován za nevýraznou osobnost, objevují se i podezření z nabírání černých duší.

František Lukl | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Zemanovcům se v posledních dnech daří lákat ministry Rusnokovy vlády na své kandidátky do předčasných sněmovních voleb. Kromě Martina Peciny, který už přislíbil, že povede stranu do voleb v Moravskoslezském kraji, je blízko dohody kandidatura ministra pro místní rozvoj Františka Lukla, dlouholetého starosty Kyjova.

"Nezastírám, že ty rozhovory probíhají. Případně by šlo o pozici jedničky na jihomoravské kandidátce. Záleží také na reakci krajského vedení SPOZ. Ti tomu nemusí být úplně nakloněni," připustil ministr Lukl, kterému je podle jeho slov program Zemanovců blízký hlavně důrazem na přímou demokracii.

Zemanovci intenzivně vyjednávají i s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem. Ten nabídku stále zvažuje. Tento týden by měly skončit také námluvy SPOZ s ministrem práce a sociálních věcí Františkem Koníčkem, který má přerušené členství v ČSSD.

"V současné době se projednávají kandidátky ČSSD. Já mám informace, že jsem byl vyškrtnut. Má osoba je zřejmě pro část ČSSD nepřijatelná. Od SPOZ už jsem obdržel neoficiální nabídku," uvedl Koníček. Přestože jsou Zemanovci úspěšní v hledání nových tváří, jasného volebního lídra zatím nemají a asi ani mít nebudou.

"Spoléháme na krajské lídry. O tom, kdo z nich bude nejvíc vystupovat, se rozhodneme podle momentální situace," řekl předseda SPOZ Zdeněk Štengl. Jisté je, že Štengl, který by měl vést kandidátku do Pardubického kraje, hlavním volebním lídrem strany rozhodně nebude.

Spory ve straně

"Neformální vedení SPOZ v čele s Martinem Nejedlým není se Štenglem příliš spokojeno, protože je nevýrazný. Ale zatím se rozhodli, že ho nechají předsedou strany. Ve volební kampani ho trochu zastíní právě ti výraznější ministři," sdělil zdroj blízký nejužšímu vedení Zemanovců.

Blížící se volby, v nichž mají Zemanovci reálnou šanci dostat se do Sněmovny, už zapříčinily vážné konflikty uvnitř strany. V pátek večer přišlo o své funkce celé vedení středočeské organizace SPOZ a na jejich místa byli se souhlasem šéfů strany navoleni noví lidé v čele s nedávnou členkou ČSSD Stanislavou Tůmovou. Na mimořádné konferenci se přitom objevilo třikrát více lidí, než má středočeská organizace delegátů. To připomíná nábory černých duší, kterým v uplynulých letech čelily ODS i ČSSD.

Odvolaným funkcionářům se to nelíbilo. "Haló, je tady nějaká demokracie? To si říkáme Strana práv občanů? Vždyť jste fašisti," vykřikovali na své stranické šéfy.

Předseda strany Zdeněk Štengl vysvětloval personální změny tím, že se středočeská organizace bránila přílivu nových členů, čemuž chtělo vedení zabránit.

"Blíží se volby a vedení strany chce obsadit kandidátky svými lidmi," komentoval to odvolaný místopředseda středočeské SPOZ Jiří Vodička.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz