Ministr Zgarba kupoval pozemky od státu

  1:00aktualizováno  1:00
Ministr zemědělství Petr Zgarba (ČSSD) patří v majetkových poměrech k nejlépe situovaným nováčkům ve vládě Jiřího Paroubka. Kromě rodinného domu a staršího auta Audi A4 je totiž vlastníkem téměř padesáti hektarů zemědělské půdy.
Petr Zgarba

Petr Zgarba - Ministr zemědělství Petr Zgarba, 25. dubna 2005. | foto: Dan MaternaMF DNES

Ministr slíbil, že své majetkové poměry zveřejní na tiskové konferenci. To se však zatím nestalo.

MF DNES se proto zajímala, jak ministr k pozemkům přišel. Z katastru nemovitostí, kde jsou uloženy smlouvy o nabytí majetku, vyplývá, že drtivou většinu těchto pozemků skoupil Zgarba v posledních čtyřech letech od Pozemkového fondu v Havlíčkově Brodě.

Zgarba, který na Havlíčkobrodsku žije, kupoval státní půdu v době, kdy už byl poslancem. "Není to střet zájmů. Žádný zákon nám poslancům nezakazuje, abychom od státu půdu nakupovali," říká předseda zemědělského výboru Sněmovny Ladislav Skopal.

Cena, za kterou pozemky koupil, přesahuje jeden milion korun. Ale Zgarba využil zákonné možnosti, že část kupní ceny jednotlivých pozemků bude splácet třicet let.

Z jedné takové smlouvy o nákupu půdy v Klášteru u Vilémova tak například vyplývá, že Zgarba tu koupil pozemky za 80 tisíc korun, ale ihned zaplatil 50 tisíc a zbylých 30 tisíc korun splatí do roku 2032 tak, že každý rok pošle fondu 968 korun.

Na Pozemkovém fondu v Havlíčkově Brodě přitom pracuje Zgarbova žena Marie. Ale ta stejně jako její šéf odmítají, že by její působení v úřadě mohlo Zgarbu při nákupu pozemků zvýhodnit. 

"Pracuji tam v oddělení nájmů a nemám nic společného s prodejem orné půdy. Nemám přístup k žádným informacím o cenách prodávaných pozemků," řekla MF DNES Marie Zgarbová.

Její šéf, vedoucí havlíčkobrodského pozemkového fondu Aleš Toman, ji hájí. "Pozemky se k prodeji nabízejí tříkolově. Nejdříve místním, v podstatě rolníkům. To, co zbude, se pak nabízí ještě jednou restituentům. A to, co nikdo nechce, se pak nabízí ve veřejné soutěži všem ostatním občanům. A pan ministr Zgarba kupoval ve většině případů pozemky, které už nikdo nechtěl," řekl Toman.

"Zemědělskou půdu jsem nabýval ve veřejně dostupných dražbách, kterých se mohl zúčastnit kterýkoliv občan," řekl Zgarba. 

Zamlčel pozemky, když prosazoval zákon 
Česká televize v pořadu Reportéři ČT však upozornila na jiný problém se Zgarbovými pozemky. Většinu pozemků totiž pronajímá zemědělcům a loni v listopadu prosazoval ve Sněmovně nový zákon o nájmu půdy. Tedy zákon, který upravuje vztahy mezi vlastníky a nájemci. A Zgarba se před jednáním ve Sněmovně nepřiznal, že prosazuje něco, co se ho osobně dotýká.

"Jestli toto není střet zájmů? Tady v této poloze je. Ale já zemědělskou půdu pronajímám od nějaké doby, a to na základě čestných a legitimních podmínek," řekl Zgarba v pořadu Reportéři ČT.

Bývalý poslanec a poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek však tvrdí, že jde o vážné selhání ministra Zgarby. "To, že zákonodárce navrhuje jakoukoliv úpravu zákona, která mu může přinést jakýkoliv prospěch, a neoznámí to, je dramatické porušení střetu zájmů. On je povinen to oznámit především na plénu," řekl Kužílek.

"Byla to od něj chyba. Měl upozornit na to, že je ve střetu zájmů," připustil šéf zemědělského výboru Skopal a dodal: "Teď už těžko budu ve výboru řešit staré věci. Ale upozorním své kolegy, aby v případě jakýchkoli střetů zájmů na to dopředu upozornili. Jinak to může vypadat, že zneužili svého postavení, i když to tak nemusí být."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

Pomohl jsem zachránit mostecké doly, říká odsouzený uhlobaron Kraus

Bývalý uhlobaron Petr Kraus čeká, až mu Švýcaři oznámí, že má nastoupit do...

Petr Kraus má život jako na houpačce. Jednu chvíli vlastnil podíl ve firmě, který má dnes cenu nejméně čtyř miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz