„Ale globální oteplování tady prostě je, zvyšuje se teplota, posunuje se reálný začátek topné sezony a ty vyhlášky se nemění. Z logiky věci je prostě nesmysl, aby byla povinnost začít v určitou dobu, když je venku 20 stupňů,“ uvedl Válek při příchodu na jednání vlády.
Ministerstvo průmyslu a obchodu již připravilo návrh vyhlášky o pravidlech pro vytápění, která by začala platit v případě vyhlášení předcházení stavu nouze nebo stavu nouze v teplárenství. Počítá s vytápěním budov na nižší teploty. Například v obývacích pokojích by lidé měli topit na 18 stupňů Celsia místo dosavadních 20 stupňů, koupelny by měli nově vytápět na 19 místo 24 stupňů.
„Rozhodně nedostane nikdo před nikým přednost. To bych taky mohl říci, že dostanou nemocnice přednost. Pochopitelně není možné, aby nešel plyn do zdravotnických zařízení, elektřina, že se vypnou CT a přestane se vyšetřovat. Stejně tak nemůžu říci, že dostanou přednost, co já vím, vysoké školy,“ řekl na Úřadu vlády ministr zdravotnictví a místopředseda TOP 09 Válek.
„Prostě musí stát zajistit jak plyn, tak elektřinu pro všechny domácnosti, pro průmyslové podniky. Nesmí padnout ten stát, nesmí padnout ti občané, nesmí padnout ta vláda.“
Vlastimil Válek
„Prostě musí stát zajistit jak plyn, tak elektřinu pro všechny domácnosti, pro průmyslové podniky. Nesmí padnout ten stát, nesmí padnout ti občané, nesmí padnout ta vláda,“ zdůraznil Válek.
Ministři se v úterý sešli na zámku Liblice u Mělníka, kde se na neformálním jednání věnovali hlavně situací v energetice.
„Není možné, aby studenti opouštěli vysoké školy kvůli tomu, že nebudou mít peníze na vysokoškolské koleje, že nebudou mít peníze na zaplacení kolejí. My jsme jednali o všech těch aspektech, o tom, jak to udělat. Myslím, že pan ministr Síkela to má velmi dobře promyšlené,“ chválil Válek kolegu ministra průmyslu Jozefa Síkelu, který je ve vládě za hnutí STAN.
V obýváku i kanceláři jen 18 stupňů. Vláda připravuje plán při nedostatku plynu |
„Podle těch stávajících propočtů celkový příspěvek pro domácnost, která bude mít největší spotřebu, v kombinaci s odpuštěním poplatku za obnovitelné zdroje se to dostane někam k 17 a půl tisícům, z čehož by se v letošním roce vyplácelo zhruba 5 tisíc,“ řekl v úterý v Liblici Síkela a ve středu to zopakoval.
Pro výsledný příspěvek budou klíčové odpočty za obnovitelné zdroje a další poplatky. Pokud ministři dosáhnou shody, je Síkela připraven návrh přednést na vládě v následujících týdnech. Chceme to udělat určitě do konce srpna,“ řekl premiér Petr Fiala.
Domácnosti zůstanou chráněným zákazníkem, i jich se může dotknout diskomfort, řekl Síkela
„Já jsem okouzlen tou pozorností a tou dezinterpretací toho mého poměrně dlouhého komentáře, který jsem dal, kdy najednou vidím titulky, že vláda upřednostní firmy před domácnostmi. Ale to nikdy nezaznělo,“ řekl ve středu na Úřadu vlády novinářům Síkela.
„My můžeme být konfrontováni se situací, kdy v Evropě bude nedostatek plynu bez ohledu na to, kolik za něj bude kdo ochoten zaplatit. Prostě ten plyn nebude bez ohledu na cenu. V takovém případě samozřejmě bude nutné přejít k jakémusi restriktivnímu režimu,“ řekl Síkela. „A v případě, že bychom se dostali do situace, kdybychom například měli požádat o pomoc sousední státy s dodávkami plynu, tak si myslím, že je na místě zapojit do toho solidárně i takzvané chráněné zákazníky,“ popisuje ministr Síkela.
„Na statusu chráněný zákazník se nic nemění. Domácnosti zůstanou tím chráněným zákazníkem do posledního okamžiku, ale chráněný neznamená, že se jich nějaký diskomfort vůbec nedotkne,“ prohlásil Síkela. „Abychom zachovali ty tepny průmyslu, ten nejnutnější chod v nějakém režimu, tak aby ta ekonomika a alespoň její základy fungovaly, tak možná budeme potřebovat solidaritu, výpomoc a pochopení ze strany domácností,“ dodal ministr.
„Ale to nebylo o tom, že my budeme preferovat průmysl nad chráněnými zákazníky,“ zdůraznil Síkela. Je podle něj v zájmu každého, abychom udrželi v chodu ekonomiku.