Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

Přibylo nakažených. Lokální ohniska jsou v Praze a na východě, řekl Vojtěch

  9:33aktualizováno  12:06
Epidemiologická situace v Česku je konzistentní a nikterak se nezhoršuje, komentoval ve čtvrtek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vývoj koronavirové epidemie. Zatím neupřesnil, jak se další „mezivlna“ rozvolňování po 15. červnu projeví na nošení roušek. „Určitě dojde k rozvolnění u roušek, řešíme konkrétní termíny,“ slíbil.

„Platí to plošně, Česká republika nemá v tomto směru problém. Většina regionů je prakticky bez výskytu daného nemocnění,“ řekl Vojtěch. „Od 15. 6. bychom povolili bufety v rámci divadel a kin, ale nikoliv pojídání v rámci hlediště,“ dodal mimo jiné.

„Situace se výrazně změnila za poslední tři měsíce. Stále platí to, že máme lokální ohniska,“ dodal nicméně. Ohniska jsou v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Středočeském kraji, a také v Praze. V Moravskoslezském kraji vyčnívá oblast, v níž je důl Darkov.

Konkrétněji k ohniskům ministr řekl, že „to jsou bohužel v některých případech nemocnice nebo třeba firmy“. „Není to nic masivního, podobného tomu Darkovu. Ten je v tomto ohledu naprosto vybočující,“ pokračoval.

Koronavirus v Česku

Obnovený provoz Divadla v Celetné. (28. května 2020)
Bertiny lázně v centru Třeboně se po kompletní rekonstrukci zase otevírají...
Liberecké zábavní a vzdělávací centrum iQLandia se připravuje na otevření....

Například na Karvinsku tak stále platí povolený maximální počet 100 osob na hromadných akcích. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek řekl, že situace v Praze se zlepšila. „Pořád denně se objevuje 10 až 15 nových případů,“ dodal nicméně. „Je zde na místě ostražitost,“ zdůraznil.

„Na druhou stranu musím říct, že byť je počet nakažených výraznější, tak je ta situace klidná. Ze všech pozitivně vyšetřených jsou pouze tři hospitalizováni,“ řekl Vojtěch. „Když máme lokální ohniska, tak v tom souhrnu na celkových číslech to není nic zásadního,“ dodal.

K čtvrtku je devět lidí v těžkém stavu a 111 jich je hospitalizovaných. Podle Vojtěcha počet hospitalizovaných dlouhodobě klesá. Počty vyléčených stabilně stoupají, podíl zemřelých stagnuje, případně v čase klesá. „Plošně máme tu situaci stále pod kontrolou,“ podotkl ministr.

Podle Vojtěcha nemá již smysl dělat plošné testování. Ke klesajícímu počtu testů, řekl, že je to odraz současné situace. „Není to efektivní a možná je to i vyhazování peněz,“ připustil. Podle něj dává smysl testovat v místech nákazy, jako je Darkov, nebo někde v Praze, ale nikoliv plošné testování. To je ten důvod, proč klesá počet testů jako celku. Bude klesat i počet samoplátců.

Konec roušek bude na začátku prázdnin, předpověděla hygienička

„To, co bychom chtěli sdělit našich občanům je, aby se nebáli chodit k lékaři. Máme informace o tom, že ta péče není obnovena na sto procent. Nemocnice nejedou na plný výkon, byť jim v tom nic nebrání,“ pokračoval ministr. 

„Je také nutné, aby dodržovali základní hygienická pravidla, i když dochází k plošnému rozvolňování. Lidé by neměli podceňovat, pokud mají příznaky daného onemocnění. Bohužel vidíme i případy, kdy lidé mají příznaky, se kterými chodí do zaměstnání, na svatbu. Pak je riziko šíření nákazy poměrně výrazné. Kdykoliv na sobě pozoruje příznaky dané nemoci, tak ať zůstane doma a kontaktuje svého lékaře a hygienickou stanici,“ řekl Vojtěch.

„Připravujeme se i na druhou vlnu. Budujeme chytrou karanténu 2.0. Ten proces běží poměrně dobře. Stále spolupracujeme s armádou,“ sdělil také.

Za den 73 nakažených

Ve středu přibylo v Česku 73 potvrzených případů koronaviru, denní přírůstek byl nejvyšší za uplynulých sedm dní. Od začátku března se nákaza prokázala dohromady u 9826 lidí, z toho 7124 se už vyléčilo, což znamená skoro tři čtvrtiny. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 328 nakažených. Aktuálně nemocných je 2374. Většina má mírný průběh nemoci, hospitalizováno je 111 infikovaných, v těžkém stavu je nyní 12 z nich.

Předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý řekl, že Česko si vede dobře v počtu úmrtí a je jednou z nejlepších zemí na světě v úspěšnosti boje proti epidemii. Nejčastěji podle něj umírali pacienti vyššího věku, muži častěji než ženy.

Roušky v hospodě už nemají smysl, říká epidemiolog Roman Prymula

Podle Černého má také Česko vysokou záložní kapacitu lůžek jednotek intenzivní péče. „Lze jednoznačně konstatovat, že kapacita systému lůžek je dostatečná,“ podotkl.

„Nevím, zda druhá vlna přijde, případně v jaké intenzitě,“ řekl také s tím, že podle jeho odborného hlediska. s nemocí „budeme žít dlouhá léta“.  Podle něj by se roušky měly v budoucnu používat velmi selektivně.

Slovo epidemie už není nutno používat

Dušek řekl, že  „postupné kroky rozvolňování nemají žádné plošné negativní jevy“, covid-19 se nikde nevymkl kontrole.  Nákaza se podle něj však také ani nechystá z Česka „vymizet“.

Konec roušek v červenci? O tom ještě musíme jednat, brzdí epidemiolog Maďar

Drtivá většina záchytů, které nyní pozorujeme, se týkají lidí v produktivním věku a v dobrém zdravotním stavu,“ dodal Dušek.

„U nejsou vůbec vzácné dny, kdy na covid-19 nikdo nezemřel. Je to další důkaz, že epidemie covid-19 je na ústupu. Bil bych na alarm, kdyby při poklesu testů nám narůstal počet nekažených, počet hospitalizovaných. Ale tomu se tak neděje. Slovo epidemie koronaviru by se už nemělo používat,“ prohlásil.

Vojtěch řekl, že nevidí žádné konkrétní profese, kde by bylo vyšší riziko nákazy. Ani Dušek si „netroufl“ říct, že by byla nějaká profese riziková.

  • Nejčtenější

Popadané stromy, zatopené sklepy. Bouřky odřízly 6 tisíc domácností od proudu

Meteorologové varují, že velkou část republiky včetně metropole Prahy zasáhne v úterý přívalový déšť, po kterém mohou...

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Veze mě podivín, bojím se, psala mariňačka. Po čtyřech dnech ji našli mrtvou

Sedím v autě s cizím mužem, doufám, že mě neunese. Takovou zprávu napsala před týdnem své matce do USA...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný „český Floyd“, policie ukazuje nové video. Romea má pochybnosti

Policie se ohradila proti spekulacím kolem zásahu v Teplicích, po kterém zemřel muž na předávkování drogami. Soudní...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

STALO SE DNES: Rada Evropy vyzývá k vyšetřování, SÚKL připustil kombinaci vakcín

Rada Evropy vyzvala k vyšetření úmrtí Roma v Teplicích. SÚKL připustil kombinovatelnost vakcín proti covidu-19....

Popraskaná D35 je směrem na Olomouc otevřená, objíždění komplikovaly nehody

Popraskaný úsek dálnice D35 na Olomoucku už je obousměrně otevřený, ač se původně mluvilo až o čtvrtku. Řidičům se...

Čeští vojáci odejdou z Afghánistánu do konce června, řekl poslancům Opata

Česká armáda své poslední vojáky z alianční mise v Afghánistánu stáhne do konce června. V současné době v zemi zůstává...

Zástupkyně ombudsmana prošetří kauzu Teplice, Babiš a Hamáček stojí za policií

V Praze se na středu chystá demonstrace proti „policejní brutalitě“, kterou organizuje skupina Autonomní akce. Na té...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...