Heger překope platby nemocnicím, aby měl na vyšší platy lékařům

  12:54aktualizováno  17:31
Změnit systém plateb od pojišťoven a zredukovat počet lůžek akutní péče. Takový je plán ministra zdravotnictví Leoše Hegera, jak ušetřit peníze ve zdravotnictví, aby bylo možné přidat nespokojeným lékařům. Vyplynulo to z jeho jednání se zdravotními pojišťovnami.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | foto:  David Neff, MAFRA

"Je tu záměr redukovat větší množství lůžek akutní péče. Domlouvali jsme se, jak je věc možné technicky provést," řekl po jednání s pojišťovnami Heger (TOP 09). Ministerstvo se tím snaží zefektivnit zdravotnictví a najít peníze na platy lékařů a zdravotnického personálu. "Stát už uvedl, že peníze nedá, my máme za úkol je najít uvnitř systému," dodal Heger.

Ministerstvo zdravotnictví proto ustaví komisi, která navrhne, jak a kde lůžka redukovat. V komisi mimo jiné zasednou i zástupci pojišťoven a krajů. "Během měsíce začne pracovní skupina připravovat analýzy a návrhy, které plánujeme předložit nejdéle v druhém pololetí," popsal ministr.

Řešení nastínila už ve středu Všeobecná zdravotní pojišťovna: když poskytovatelé zdravotní péče zruší 10 tisíc lůžek, o stávající peníze nepřijdou, ale naopak ušetří a budou mít na platy ().

Pokud by se skutečně zrušilo 10 tisíc lůžek, zdravotnictví by podle ministra ušetřilo asi pět miliard. "Deset tisíc lůžek je asi patnáct procent akutního lůžkového fondu, určitě to však neznamená úsporu 15 procent nákladů na lůžkovou péči, protože ty náklady jsou generovány nejen fixní částkou, ale i léky, pracovníky a materiály," vysvětlil Heger.

Ladislav Friedrich za Svaz zdravotních pojišťoven vzkázal, že zaměstnanecké pojišťovny nechtějí plánované rušení lůžek využít ke konkurenčnímu boji. Budou postupovat ve shodě s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, která k rušení akutních lůžek nemocnice vyzvala. Friedrich čeká, že ke spolupráci se přidají i kraje, které řadu nemocnic zřizují.

Peníze za pacienta, ne plošně

V příštím roce pak přijde na řadu změna financování nemocnic, která by měla být pro zdravotnická zařízení motivací. Podle ministra by mohla zajistit optimální velikost některých nemocnic, či úplné vymizení těch nepotřebných. Úhradová vyhláška se má změnit tak, aby do nemocnice šly peníze z pojišťoven za každého pacienta a ne již plošně. Nyní dostávají nemocnice peníze paušálně. Podle ministra to nemocnice nemotivuje ošetřit více pacientů, protože je to pro ně nevýhodnější.

"Pojišťovny v budoucnu zaplatí z části za výkony a za diagnózu. Ta nemocnice, která přiláká více pacientů, přiláká i úhradové peníze. Ve zdravotnické síti tak zůstanou jen kvalitní a aktivní zařízení," míní ministr.

O změně letošní úhradové vyhlášky ministr neuvažuje, i když ho o to nespokojení lékaři žádají.

Před lékaře jde s několika návrhy

Heger dostal od koalice mandát k jednání s nespokojenými lékaři. Co přesně však pověření obnáší, už neprozradil. Ministerstvo podle něj pracuje na několika řešeních, která lékařům v pátek předloží.

"Ta dohoda není tajná, jenom jsme se dohodli, že nositelem vyjednávání bude ministerstvo zdravotnictví a že není možné medializovat věci předtím, než budeme mít schůzku se zástupci odborů," komentoval Heger utajený neformální oběd s lídry koalice v pražském hotelu Mandarin. .

"Rozhodně požadavky neuspokojíme v plné výši a letos," podotkl s tím, že požadavky nespokojených lékařů tak, jak je nyní formulovali, jsou splnitelné během několika let.

Celý plán, který by mohl zabránit lékařům v hromadném odchodu kvůli nízkým platům, má podle Hospodářských novin spočívat kromě změny úhradové vyhlášky a navýšení paušálních plateb směrem z pojišťoven do nemocnic také v přecenění léků a v rozumnějším nakupování resortu.

Poslanec za ODS a šéf správní rady VZP Marek Šnajdr vidí kroky ministerstva jako dobré řešení, podle něj však bude třeba ze strany odborů a lékařů potřeba také nějaký kompromis.

Lékaři: Uvidíme v pátek

Šéf České lékařské komory Milan Kubek se ke zveřejněným řešením vyjádřit nechtěl, vše bude prý záležet na finální podobě návrhu v pátek.

"Česká lékařská komora ministrovi, politickým stranám i vládě představila své návrhy, jak situaci řešit a část z nich je jmenována i zde - například navýšení úhrad či změna lékové politiky," vzkázal Kubek. Dodal, že akce Děkujeme, odcházíme nemá být spojována s chaotickým rušením lůžkové kapacity.

"Pojišťovny platí za následnou péči velice málo. Redukce lůžkového fondu tak, jak je představena, je trochu chaotická. Už nyní dochází k postupné redukci lůžek, jejich počet však musí odpovídat potřebám nemocnic. Není možné očekávat, že se tímto ušetří, protože pojišťovny musí začít za následnou péči platit odpovídající částky," dodal Kubek.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Dostala doživotí, od soudu odcházela s úsměvem. Krutý výslech ji nezlomil

Politická vězenkyně a dlouholetá funkcionářka Svazu junáků - skautů ČR Dagmar...

Obětovala se pro ostatní. Před sedmdesáti lety, v polovině května 1949, se měl uskutečnit třetí pokus o...

KOMENTÁŘ: Babiš vyhrál eurovolby, ale s vráskami na čele

Předseda ANO Andrej Babiš komentuje na tiskové konferenci úspěch hnutí ve...

Vyhrál volby, o polovinu zvýšil zisk z těch předchozích, ale důvod k bouřlivé oslavě Andrej Babiš nemá. Hnutí ANO...

Vítězové a poražení. Jak je rozpoznat v letošních evropských volbách

ilustrační snímek

Hnutí ANO si oproti volbám do Evropského parlamentu v roce 2014 polepšilo o pět procent, získalo o dvě křesla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz