Vstoupíme do soudního řízení v kauze Michalákovi, oznámil Zaorálek

  10:12aktualizováno  13:03
Česká republika vstoupí do soudního sporu v Norsku kvůli synům Evy Michalákové. „Věřím, že nám bude v tomto pokusu o intervenci vyhověno,“ řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „V situaci dětí Michalákových je nepřípustná adopce v cizí zemi,“ uvedl šéf české diplomacie.

Eva Michaláková se svými dětmi na archivním snímku. | foto:  foto: Archiv Evy Michalákové

Stát podle něj bude protestovat i proti tomu, že Evě Michalákové je odpírán kontakt s jejími dvěma syny. Na společném postupu se Zaorálek domluvil s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou a ve středu svůj návrh dalšího postupu České republiky přinesl ostatním ministrům. Ti tento postup potvrdili. Na Twitteru to oznámil premiér Bohuslav Sobotka.

03.února 2016 v 10:51, příspěvek archivován: 03.února 2016 v 11:00

Rozhodli jsme dnes o vstupu ČR do řízení před norským soudem v kauze odebraných dětí Michalákových.

Bratry Michalákovy odebrala norská sociálka Barnevern matce v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání dětí. Loni v září norské úřady zbavily Evu Michalákovou rodičovských práv a rozhodly o adopci mladšího z bratrů.

Matka se odvolala, soud se koná koncem února. „Využijeme institutu norského práva, jehož smyslem je umožnit veřejným subjektům vstupovat do soudních řízení a obhajovat v nich širší veřejný zájem,“ řekl Zaorálek. Pokud by Michaláková s odvoláním neuspěla, zvažuje, že se obrátí i k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Zemanův návrh smlouvy s Norskem ministr odmítl

Prezident Miloš Zeman zaslal v úterý Zaorálkovi návrh smlouvy s Norskem o vydávání dětí. Míní, že by podle návrhu smlouvy by děti s českým občanstvím byly z Norska vráceny svým rodičům. Jenže tuto cestu ministr odmítá.

„Ten návrh je v rozporu s jinými smlouvami, které Česká republika podepsala,“ odmítl to znovu Zaorálek. Obdobně se vyjádřil už dříve. (více zde)

Inspirací k návrhu byl prezidentovi dopis od europoslance za Svobodné Petra Macha. Podle návrhu smlouvy by stát musel odebrané děti do vlasti vydat do 90 dnů od doručení písemné žádosti se souhlasem aspoň jednoho z rodičů, sourozence či prarodiče. Žádost by podávala země, jejíž občanství děti mají.

Poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková, která dlouhodobě případ bratrů Michalákových v Norsku sleduje a angažuje se za to, aby se vrátili k matce, řekla, že návrh smlouvy by nejspíš musel být zásadně přepsán.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v reakci na Twitteru uvedl, že „pan prezident samozřejmě bude nadále prosazovat uzavření mezinárodní smlouvy s Norskem o vydání unesených českých dětí“.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Pozitiva Evropské unie převažují, řekl Babiš. Podpořil Jourovou, odmítl euro

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová se zúčastnili v Černínském...

„Musíte být hrdí a pyšní,“ nabádal premiér Andrej Babiš při projevu k českým velvyslancům. Podle něj mají pracovat na...

Zedník, truhlář nebo instalatér. Načekáte se a zaplatíte víc

Dobrých instalatérů je stále málo.

Díky dobré ekonomické situaci se v Česku stále více staví. Chuť budovat ale naráží na nedostatek řemeslníků. Podle...

Jak fungují influenceři. Přípravou fotky stráví i měsíce, smlouvy neřeší

Vytvořit krásnou fotku nebo napsat zajímavý komentář někdy znamená i několik...

Za jedinou fotkou na Instagramu se může skrývat i několikaměsíční spolupráce a domlouvání. To často zprostředkovávají...

Najdete na iDNES.cz