V Africe by mohla být migrační centra, shodl se Hamáček se Seehoferem

  12:00aktualizováno  12:36
Ministr vnitra Jan Hamáček v pátek v Praze přivítal svůj německý protějšek Horsta Seehofera. Hlavními tématy jejich schůzky byla policejní spolupráce, migrace i Evropská unie obecně. Ministři probírali například možný projekt takzvaných vyloďovacích center, která by řešila žádosti uprchlíků o azyl v EU.

 „Otázky migrace je třeba řešit mimo EU nebo nejpozději na hranici EU,“ uvedl Seehofer. Tato témata chce otevřít hned po zformování nových orgánů EU po květnových volbách. Zároveň chce bilaterálně spolupracovat se státy mimo EU na ochraně hranic unie.

Hamáček dodal, že počty migrantů do EU jsou nižší než v době migrační krize. K tomu přispělo uzavření tzv. Balkánské cesty ve spolupráci s Tureckem. Česko podle něj chce i nadále pomáhat jak členským zemím EU, tak i například Makedonii nebo Srbsku při řešení přetrvávajících problémů spojených s přílivem uprchlíků.

Oba politici si vztah sousedů pochvalovali. Hamáček označil spolupráci za vynikající, Seehofer za „tak dobrou, že už snad ani nemůže být lepší.“ Upozornil však, že je potřeba současný stav udržet. Ministři se bavili zejména o otázkách zabezpečení hranic, policii a migraci.

V Praze bude Národní centrum ochrany hranic

Jeho cílem bude mimo jiné zajistit lepší spolupráci příslušných institucí při ochraně vnějších hranic ČR. Nové pracoviště bude provozovat a spravovat například systém hraniční kontroly, dohled nad vzdušným prostorem ČR nebo specifický datový sklad s navazujícími analytickými funkcemi.

"Mezi stěžejní činnosti centra patří operativní spolupráce s Evropskou pohraniční a pobřežní stráží Frontex a provoz Evropského systému ostrahy hranic Eurosur," řekl mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán.

Ocenili například boj proti obchodu s drogami, který byl v oblasti hranic v poslední době velmi rozšířený. „Dnes je situace podstatně lepší,“ řekl Hamáček.

Dostalo se i na otázky o Evropské unii obecně. Země podle Seehofera s Hamáčkem plánují další spolupráci kolem předsednictví Radě Evropské unie. Německo ho převezme v polovině příštího roku, Česko se ho ujme v roce 2022.

„Agendu bychom rádi úzce koordinovali s Českou republikou,“ řekl Seehofer. „Zejména otázky bezpečnosti chceme řešit tak, aby se promítly do našich priorit i německých priorit,“ přitakal Hamáček.

Seehofer odejde do důchodu

Schůzka se odehrála den poté, co Seehofer oznámil svůj odchod z politiky v roce 2021. „Celkem budu v politice padesát let. To pak se skončením tohoto volebního období opravdu stačí,“ řekl Seehofer agentuře DPA ke svému rozhodnutí, které v něm uzrálo už loni.

V otázce migrace se německý ministr v posledních letech často dostával do ostrých střetů s kancléřkou Angelou Merkelovou. Za jeden ze svých největších úspěchů Seehofer považuje to, že se za jeho působení ve funkci bavorského premiéra podařilo výrazně zlepšit vztahy s Českou republikou.

„Jeden bod, na který všichni můžeme být hrdí, je usmíření mezi Českem a Bavorskem,“ řekl například v roce 2017 na sjezdu CSU. Téma vyzdvihuje opakovaně.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Žádné další peníze. Babiš odmítá jednat o navýšení rozpočtu pro zdravotnictví

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš nemíní jednat v koalici o dalším navýšení financí pro zdravotnictví v příštím roce. Za dostatečné...

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Staníkovi podmínku za nenávistné výroky

Soud neprojevil žádnou statečnost, prohlásil Staník po zamítnutí odvolání

Odvolací pražský městský soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Jaroslavu Staníkovi roční podmíněný trest kvůli...

Plat až 45 tisíc, vláda plní slib učitelům. Lepší vzdělání to nezaručí

ilustrační snímek

Pedagogové budou v roce 2021 brát 45 tisíc hrubého, slíbil před volbami Andrej Babiš. Nyní to vypadá, že vláda je na...

Najdete na iDNES.cz