Stropnický: Nešvejkujme, USA jsou spojenci. Provokatéry kolony objedou

  15:05aktualizováno  15:43
Česko se chystá na průjezd americké obrněné kolony ze cvičení v Polsku a Pobaltí. Kvůli případným provokatérům, kteří chtějí zablokovat silnice, má armáda připravené objízdné trasy. Kolony transportérů se také rozdělí do menších skupin, aby se minimalizovala omezení v dopravě.

Nikoliv jedna mohutná kolona, která by zablokovala silnici, ale celkem devět menších uskupení, každé doprovázené českou vojenskou policií. Tak bude vypadat průjezd amerických obrněných transportérů Českem na konci března. Američané průjezdem po silnicích chtějí dát najevo, že stojí při svých spojencích.

A to v době, kdy Rusko anektovalo Krym, vojensky se zapojilo do války na Ukrajině a dlouhodobě pořádá mohutná vojenská cvičení (více o nich zde) a východní členové NATO mají z Moskvy obavy.

Ministr obrany Martin Stropnický a generál František Malenínský na tiskové konferenci uvedli, že se každá ze tří kolon, které překročí hranice z Polska do Česka a pojedou do Prahy, rozdělí na tři menší skupiny. Každá z nich bude mít zhruba 10 až 15 vozidel. Kolony se k českému hlavnímu městu dopraví v půlhodinových intervalech.

Fotogalerie

Armáda a ministerstvo si hodně dávají záležet na tom, aby přesun byl akcí, která obyvatele ČR nijak neomezí - snad s výjimkou situací, kdy kolonu, která pojede po silnici zhruba padesátikilometrovou rychlostí, začne předjíždět kamion. Přesuny jsou proto naplánované mimo dopravní špičku.

Stropnický podotkl, že by „bylo naivní předpokládat, že ti, kteří našemu členství v NATO nepřejí, nevyužijí tuto příležitost k provokacím a ovlivňování veřejného mínění“. „Už se to děje,“ konstatoval na adresu aktivistů, kteří se nyní domlouvají, jak průjezd transportérů - v zásadě neobvyklý hlavně tím, že je medializovaný - co nejvíce ztížit či znemožnit.

„Děje se to nejmenší, co můžeme pro své spojence udělat, samozřejmě se to děje viditelně, protože to situace vyžaduje,“ řekl ministr. Doplnil, že přesun amerických vojáků má i ten aspekt, že si lidé „hmatatelně“ uvědomí, že ČR je členem NATO a že to lidi nijak neomezuje.

Možný paradox: zastaví dopravu Češi s ruskými vlajkami?

Podle generála Malenínského armáda na silnicích první třídy, po nichž kolona pojede před nájezdem na dálnice, vytipovala místa, kde by se aktivisté mohli pokusit kolony zastavit. Vojáci proto připravili objízdné trasy.

Poněkud paradoxně se tak může stát, že jediný, kdo bude blokovat silnice, budou právě aktivisté s ruskými vlajkami, s nimiž jako rekvizitou někteří z nich v diskusích na Facebooku počítají, přičemž transportéry budou někde úplně jinde a blokáda zdrží jen české řidiče.

Stropnický odmítl výhrady, že se konvoj bude po ČR přesouvat protiústavně. „Na Twitteru nejmenovaného zastupitelského úřadu už jsou různé výzvy, že to je protiústavní. Státy, které mají s právním řádem dost velký problém nás koučují stran našeho právního řádu... Máme odborné posudky na to, že je přesun ústavně čistý,“ řekl Stropnický.

Svými slovy narážel na twitterový účet ruské ambasády v Praze. Ta na zmíněné sociální síti například ve čtvrtek odkazovala také text, podle nějž česká média vyhrožují odpůrcům průjezdu konvoje. Byl reakcí na článek Armádních novin (najdete jej zde).

Umožníme setkání vojáků se zájemci a fanoušky vojenské techniky, plánuje Stropnický

Ministr Stropnický také řekl, že jeho úřad dostává žádosti od spolků, kteří by se chtěli k jízdě konvoje přidružit nebo se s Američany během průjezdu aspoň setkat. Ministerstvo pracuje na finálním harmonogramu přesunu tak, aby tyto zájemce uspokojilo, předběžně se plánují setkání v Liberci, Vyškově a Praze-Ruzyni. Tam by 31. března dopoledne měl proběhnout jakýsi „den otevřených dveří“.

„Když občané uvidí, že to probíhá, že to není nic tak mimořádného - a když vezmou v potaz, jaká je mezinárodní bezpečnostní situace, možná to přispěje k tomu, že si uvědomí, že jsme členy Aliance a že to není úplně málo,“ řekl Stropnický.

Je to solidarita v NATO, respektuji to, říká Zeman

Američané budou přes Českou republiku přesouvat celkem zhruba 120 vozidel s 520 vojáky. O souhlas s průjezdem požádali českou vládu, ta jim vyhověla. Většinu vozidel mají tvořit obrněné kolové transportéry Stryker, tedy technika podobná českým obrněncům Pandur.

Konvoj projede Českem mezi 29. březnem a 1. dubnem. Prvky 2. jízdního pluku „Dragounů“, jak se jednotka nazývá, překročí hranice v Harrachově, Náchodě a Bohumíně a první den dojedou do posádek v Liberci, Pardubicích a Vyškově. Následujícího dne se přesunou do Prahy, kde stráví volný den. Pak přes Plzeň odjedou na základnu v bavorském Vilsecku.

Loni se v České republice uskutečnilo 131 podobných přesunů s účastí 1 631 vojáků (z toho armáda USA provedla 11 silničních přesunů se 632 vojáky a 316 kusy techniky). Právě poslední avizovaný přesun nicméně vzbudil ostré reakce proruských aktivistů poté, co jej spojenci označili za symbol jednoty a spolupráce v rámci NATO.

Prezident Zeman skrze svého mluvčího vzkázal, že průjezd konvoje je gestem alianční solidarity, které respektuje (více zde).

Přes Česko projede konvoj americké armády
Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Premium

Soudkyně omylem pustila obviněného z vraždy. Policie se obává, co udělá

Stačilo propásnout termín a muž, který vytáhl na partnerku nůž, mohl opustit vazbu. Vasil Z. zaútočil v hádce na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz