Stropnický: Nešvejkujme, USA jsou spojenci. Provokatéry kolony objedou

  15:05aktualizováno  15:43
Česko se chystá na průjezd americké obrněné kolony ze cvičení v Polsku a Pobaltí. Kvůli případným provokatérům, kteří chtějí zablokovat silnice, má armáda připravené objízdné trasy. Kolony transportérů se také rozdělí do menších skupin, aby se minimalizovala omezení v dopravě.

Nikoliv jedna mohutná kolona, která by zablokovala silnici, ale celkem devět menších uskupení, každé doprovázené českou vojenskou policií. Tak bude vypadat průjezd amerických obrněných transportérů Českem na konci března. Američané průjezdem po silnicích chtějí dát najevo, že stojí při svých spojencích.

A to v době, kdy Rusko anektovalo Krym, vojensky se zapojilo do války na Ukrajině a dlouhodobě pořádá mohutná vojenská cvičení (více o nich zde) a východní členové NATO mají z Moskvy obavy.

Ministr obrany Martin Stropnický a generál František Malenínský na tiskové konferenci uvedli, že se každá ze tří kolon, které překročí hranice z Polska do Česka a pojedou do Prahy, rozdělí na tři menší skupiny. Každá z nich bude mít zhruba 10 až 15 vozidel. Kolony se k českému hlavnímu městu dopraví v půlhodinových intervalech.

Fotogalerie

Armáda a ministerstvo si hodně dávají záležet na tom, aby přesun byl akcí, která obyvatele ČR nijak neomezí - snad s výjimkou situací, kdy kolonu, která pojede po silnici zhruba padesátikilometrovou rychlostí, začne předjíždět kamion. Přesuny jsou proto naplánované mimo dopravní špičku.

Stropnický podotkl, že by „bylo naivní předpokládat, že ti, kteří našemu členství v NATO nepřejí, nevyužijí tuto příležitost k provokacím a ovlivňování veřejného mínění“. „Už se to děje,“ konstatoval na adresu aktivistů, kteří se nyní domlouvají, jak průjezd transportérů - v zásadě neobvyklý hlavně tím, že je medializovaný - co nejvíce ztížit či znemožnit.

„Děje se to nejmenší, co můžeme pro své spojence udělat, samozřejmě se to děje viditelně, protože to situace vyžaduje,“ řekl ministr. Doplnil, že přesun amerických vojáků má i ten aspekt, že si lidé „hmatatelně“ uvědomí, že ČR je členem NATO a že to lidi nijak neomezuje.

Možný paradox: zastaví dopravu Češi s ruskými vlajkami?

Podle generála Malenínského armáda na silnicích první třídy, po nichž kolona pojede před nájezdem na dálnice, vytipovala místa, kde by se aktivisté mohli pokusit kolony zastavit. Vojáci proto připravili objízdné trasy.

Poněkud paradoxně se tak může stát, že jediný, kdo bude blokovat silnice, budou právě aktivisté s ruskými vlajkami, s nimiž jako rekvizitou někteří z nich v diskusích na Facebooku počítají, přičemž transportéry budou někde úplně jinde a blokáda zdrží jen české řidiče.

Stropnický odmítl výhrady, že se konvoj bude po ČR přesouvat protiústavně. „Na Twitteru nejmenovaného zastupitelského úřadu už jsou různé výzvy, že to je protiústavní. Státy, které mají s právním řádem dost velký problém nás koučují stran našeho právního řádu... Máme odborné posudky na to, že je přesun ústavně čistý,“ řekl Stropnický.

Svými slovy narážel na twitterový účet ruské ambasády v Praze. Ta na zmíněné sociální síti například ve čtvrtek odkazovala také text, podle nějž česká média vyhrožují odpůrcům průjezdu konvoje. Byl reakcí na článek Armádních novin (najdete jej zde).

Umožníme setkání vojáků se zájemci a fanoušky vojenské techniky, plánuje Stropnický

Ministr Stropnický také řekl, že jeho úřad dostává žádosti od spolků, kteří by se chtěli k jízdě konvoje přidružit nebo se s Američany během průjezdu aspoň setkat. Ministerstvo pracuje na finálním harmonogramu přesunu tak, aby tyto zájemce uspokojilo, předběžně se plánují setkání v Liberci, Vyškově a Praze-Ruzyni. Tam by 31. března dopoledne měl proběhnout jakýsi „den otevřených dveří“.

„Když občané uvidí, že to probíhá, že to není nic tak mimořádného - a když vezmou v potaz, jaká je mezinárodní bezpečnostní situace, možná to přispěje k tomu, že si uvědomí, že jsme členy Aliance a že to není úplně málo,“ řekl Stropnický.

Je to solidarita v NATO, respektuji to, říká Zeman

Američané budou přes Českou republiku přesouvat celkem zhruba 120 vozidel s 520 vojáky. O souhlas s průjezdem požádali českou vládu, ta jim vyhověla. Většinu vozidel mají tvořit obrněné kolové transportéry Stryker, tedy technika podobná českým obrněncům Pandur.

Konvoj projede Českem mezi 29. březnem a 1. dubnem. Prvky 2. jízdního pluku „Dragounů“, jak se jednotka nazývá, překročí hranice v Harrachově, Náchodě a Bohumíně a první den dojedou do posádek v Liberci, Pardubicích a Vyškově. Následujícího dne se přesunou do Prahy, kde stráví volný den. Pak přes Plzeň odjedou na základnu v bavorském Vilsecku.

Loni se v České republice uskutečnilo 131 podobných přesunů s účastí 1 631 vojáků (z toho armáda USA provedla 11 silničních přesunů se 632 vojáky a 316 kusy techniky). Právě poslední avizovaný přesun nicméně vzbudil ostré reakce proruských aktivistů poté, co jej spojenci označili za symbol jednoty a spolupráce v rámci NATO.

Prezident Zeman skrze svého mluvčího vzkázal, že průjezd konvoje je gestem alianční solidarity, které respektuje (více zde).

Přes Česko projede konvoj americké armády
Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

Zrušit a vyhladovět se nedáme. Senátoři si připomínají 30 let svobody

Ve Valdštejnském paláci se při příležitosti 30. výročí listopadových událostí roku 1989 sešli senátorky a senátoři....

Před pražským magistrátem se objevily nápisy proti vizuálnímu smogu

Před dnešním jednáním pražského zastupitelstva se u budovy magistrátu na Mariánském náměstí objevily nápisy s hesly...

Státní zástupce podal obžalobu v kauze odposlechů Béma a lobbisty Janouška

Státní zástupce podal obžalobu v kauze odposlechů primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška, informovala Česká...

Školáci na letenskou demonstraci? V rozvrhu to měli omylem, řekl ředitel

V oficiálním elektronickém rozvrhu hodin dětí na ZŠ Kunratice se objevila sobotní demonstrace spolku Milion chvilek pro...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz