„Ministerstvo obrany oslovilo tři společnosti, které jako jediné vyrábějí auta s požadovanou třídou balistické odolnosti označovanou jako VR9. Smlouva byla nakonec podepsána se společností Audi. Vozidlo A8L Security a odpovídající duplicitní vozidlo bez balistické ochrany budou dodány do konce února,“ potvrdil tiskový mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.
Obě vozidla, s pancéřováním i bez něj, budou z bezpečnostních důvodů při běžném pohledu od sebe k nerozeznání. Případný útočník by tak neměl mít šanci pouhým okem zjistit, které auto jeho střelám odolá a které ne.
Obrněné audi má například v kufru komunikační zařízení, ve kterém jsou uloženy důležité elektronické systémy vozu. Výrobce montuje i interkom, jehož prostřednictvím lze zevnitř komunikovat s vnějším světem.
Stropnický: Není to kvůli mně
Když Stropnický loni oznámil záměr pořídit pro ministerstvo nové pancéřované auto, objevily se hlasy spojující tento krok s útokem na jeho rodinu. Ministrův rodinný dům na začátku června totiž někdo napadl čtyřmi lahvemi s hořlavinou a ministr byl poté vídán v pancéřovaném BMW Vojenské policie (o útoku na ministrův dům jsme psali zde).
Stropnický ale vždy odmítal dohady, že by nový luxusní vůz ministerstvo kupovalo zejména kvůli jeho ochraně. „On v tom může jezdit, ale v praxi se to děje jen v případech, že jsou indicie nějakého nebezpečí. Třeba jako byl ten atentát na jeho dům, kdy na pokyn bezpečnostních složek vůz s balistickou ochranou opravdu využíval,“ řekl Medek.
O vozidla bude pečovat ochranná služba Vojenské policie. Ta má zodpovědnost za bezpečnost českého ministra obrany a zahraničních delegací při pobytu v Česku.
„Ve světě je běžné, že je představitelům určitých zemí poskytnuta nadstandardní ochrana, některé delegace to i přímo vyžadují,“ poznamenal Medek. Jednu limuzínu s balistickou ochranou už Vojenská policie vlastní od roku 2003. Pancéřované vozidlo BMW však pomalu dosluhuje.
Diplomaté na horké půdě
Pancéřováním jsou jinak vybaveny zejména vozy českých diplomatů v rizikových zemích. Vozy nejvyšších ústavních činitelů, kteří mají nárok na osobní ochranku, jsou vybaveny většinou jen zvláštními komunikačními a bezpečnostními prvky, ale bez pancéřování.
Mezi chráněné osoby patří vedle prezidenta republiky šéfové obou parlamentních komor, premiér a ministři zahraničí, vnitra a spravedlnosti. Jejich bezpečnost zajišťuje ochranná služba policie.
Speciální pancéřovanou limuzínou BMW z roku 1991 jezdil i prezident Václav Havel. Stála deset milionů korun. Auto mělo spotřebu dvacet litrů na sto kilometrů a Havla mohlo vozit rychlostí až 250 kilometrů v hodině. Okna měla tloušťku čtyři centimetry, vážilo tři tuny, o tunu víc než běžný vůz tohoto typu.