Obrana kupuje obrněné audi za 14 milionů, útočníky bude mást jeho dvojče

  1:11aktualizováno  1:11
Ministerstvo obrany koupí opancéřovanou limuzínu Audi A8 Security. Spolu s ní pořídí i druhý zcela identický vůz, avšak neobrněný. Celý nákup vyjde resort na víc než 14 milionů korun. Nová auta budou chránit ministra Martina Stropnického a významné zahraniční hosty.

„Ministerstvo obrany oslovilo tři společnosti, které jako jediné vyrábějí auta s požadovanou třídou balistické odolnosti označovanou jako VR9. Smlouva byla nakonec podepsána se společností Audi. Vozidlo A8L Security a odpovídající duplicitní vozidlo bez balistické ochrany budou dodány do konce února,“ potvrdil tiskový mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Obě vozidla, s pancéřováním i bez něj, budou z bezpečnostních důvodů při běžném pohledu od sebe k nerozeznání. Případný útočník by tak neměl mít šanci pouhým okem zjistit, které auto jeho střelám odolá a které ne.

Obrněné audi má například v kufru komunikační zařízení, ve kterém jsou uloženy důležité elektronické systémy vozu. Výrobce montuje i interkom, jehož prostřednictvím lze zevnitř komunikovat s vnějším světem.

Stropnický: Není to kvůli mně

Když Stropnický loni oznámil záměr pořídit pro ministerstvo nové pancéřované auto, objevily se hlasy spojující tento krok s útokem na jeho rodinu. Ministrův rodinný dům na začátku června totiž někdo napadl čtyřmi lahvemi s hořlavinou a ministr byl poté vídán v pancéřovaném BMW Vojenské policie (o útoku na ministrův dům jsme psali zde).

Stropnický ale vždy odmítal dohady, že by nový luxusní vůz ministerstvo kupovalo zejména kvůli jeho ochraně. „On v tom může jezdit, ale v praxi se to děje jen v případech, že jsou indicie nějakého nebezpečí. Třeba jako byl ten atentát na jeho dům, kdy na pokyn bezpečnostních složek vůz s balistickou ochranou opravdu využíval,“ řekl Medek.

O vozidla bude pečovat ochranná služba Vojenské policie. Ta má zodpovědnost za bezpečnost českého ministra obrany a zahraničních delegací při pobytu v Česku.

„Ve světě je běžné, že je představitelům určitých zemí poskytnuta nadstandardní ochrana, některé delegace to i přímo vyžadují,“ poznamenal Medek. Jednu limuzínu s balistickou ochranou už Vojenská policie vlastní od roku 2003. Pancéřované vozidlo BMW však pomalu dosluhuje.

Diplomaté na horké půdě

Pancéřováním jsou jinak vybaveny zejména vozy českých diplomatů v rizikových zemích. Vozy nejvyšších ústavních činitelů, kteří mají nárok na osobní ochranku, jsou vybaveny většinou jen zvláštními komunikačními a bezpečnostními prvky, ale bez pancéřování.

Mezi chráněné osoby patří vedle prezidenta republiky šéfové obou parlamentních komor, premiér a ministři zahraničí, vnitra a spravedlnosti. Jejich bezpečnost zajišťuje ochranná služba policie.

Speciální pancéřovanou limuzínou BMW z roku 1991 jezdil i prezident Václav Havel. Stála deset milionů korun. Auto mělo spotřebu dvacet litrů na sto kilometrů a Havla mohlo vozit rychlostí až 250 kilometrů v hodině. Okna měla tloušťku čtyři centimetry, vážilo tři tuny, o tunu víc než běžný vůz tohoto typu.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Fortuna se musí Langerovi omluvit za vypsané sázky. Zaplatit má také 70 000

Ivan Langer sleduje průběžné výsledky voleb v olomouckém volebním štábu ODS....

Sázková kancelář Fortuna se má omluvit bývalému ministrovi vnitra Ivanu Langerovi. Společnost podle něj zasáhla do jeho...

Na dětské jesle přispěje stát, povzbudí rodiče do práce, plánuje Maláčová

Děti v soukromých jeslích a školce Bambíno na pražských Vinohradech, ilustrační...

V Česku by od roku 2021 mohly znovu začít fungovat jesle, na jejichž provoz by přispíval stát. Podle plánů ministerstva...

Abolici bych nepřijal. Debata o tom je nesmyslná, zopakoval Babiš

Usnesení Městského státního zastupitelství v Praze v kauze Čapí hnízdo

Premiér Andrej Babiš zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident...

Kauza Staněk byla od Zemana zjevné porušení Ústavy, řekli ústavní právníci

Prezident Miloš Zeman na jednání vlády o státním rozpočtu na rok 2020 (16. 9....

Za zjevné porušení Ústavy ze strany prezidenta Miloše Zemana označil ústavní právník Jan Kysela Zemanovo počínání v...

Najdete na iDNES.cz