Post ministra školství zřejmě „peakovci“ nedostanou, je jich málo

  13:15aktualizováno  13:15
Funkce ministra školství je už téměř měsíc prázdná. Hledání nástupce Josefa Dobeše z Věcí veřejných zkomplikovala vládní krize. Kdo ho nahradí, není stále jasné. Jisté ale už je, že post neobsadí nikdo z VV a zřejmě na něj nedosáhne ani platforma Karolíny Peake, která slibuje vládě Petra Nečase věrnost.

Na konci března Josef Dobeš rezignoval, od té doby je křeslo ministra školství prázdné. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Věci veřejné měly ve vládě celkem čtyři zástupce. TOP 09 a ODS se podle informací MF DNES ale už dohodly, že platforma Karolíny Peake rozhodně nemůže počítat s obsazením všech čtyř ministerstev po VV. V případě funkce ministra školství koaliční politici rovněž zvažují variantu, že by na volné místo ministra školství přemluvili "renomovanou osobnost z akademického prostředí."

Oficiálně však politici popírají, že by debaty o křeslech před samotným pátečním hlasováním o důvěře vlády proběhly. "Nic takového jsme neřešili. Můj osobní názor ale je, že by asi těžko měla mít platforma s osmi až deseti poslanci čtyři ministry. Rozhodnutí je ale samozřejmě na lídrech koaličních stran a panu premiérovi," řekl iDNES.cz ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

Kromě vicepremiérky pro boj s korupcí Karolíny Peake "zbyli" po Věcech veřejných ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a ministr dopravy Pavel Dobeš. Oba dva Peake podporují. Je tak nasnadě, že pokud by platforma Peake o ministra v nové vládě měla přijít, byl by jím právě resort školství.

"Nemůžeme být jako malé trucovité dítě, které bude trvat na stejném počtu postů," řekla poslankyně Dagmar Navrátilová, která patří hlavním spojencům Karolíny Peake. "Já osobně bych na některých věcech netrvala, na druhé straně o tom musíme diskutovat," opatrně připouští Navrátilová, která byla ještě před rozpadem koalice jednou z favoritek na šéfa školství.

Sama Peake o postu ministra školství i případných dalších změnách mluvit nechce. "Ještě ani nemáme vyslovenou důvěru, o poměrech zastoupení ve vládě nemá cenu spekulovat," stroze reagovala na dotaz Karolína Peake.

Hledáme ministra s velkým M, tvrdí Gazdík

Josef Dobeš se po 21 měsících v čele resortu rozhodl rezignovat ke konci března. Od té doby ministerstvo řídí jeho první náměstek Ladislav Němec, kterého jako svého nástupce Dobeš prosazoval (více čtěte v rozhovoru zde). Největší šance měl ale další Dobešův náměstek Jiří Nantl - to bylo ovšem ještě před tím, než se koalice s Věcmi veřejnými rozpadla.

Šéfa resortu školství by nicméně koalice chtěla najít co nejdříve. "Zvláště po tom, co tam rok a půl prováděl ministr Dobeš, do jaké krize a do jakého chaosu resort dostal, je potřeba co nejdříve sehnat velmi kvalitního ministra s velkým M, který bude mít autoritu, bude odborníkem a na ministerstvu během krátké doby řadu věcí výrazně změní," řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Jakou bude nový ministr reprezentovat stranu, podle Gazdíka není na pořadu dne. Kvalitních lidí se navíc stranám nedostává. "Mohl by to být i nezávislý odborník," dodal. Pokud by ale TOP 09 mohla nominovat svého člověka, Gazdík by podporoval poslankyni Annu Putnovou. "Jako předsedkyně školského výboru splňuje předpoklady na nového ministra," uvedl Gazdík. Její jméno často zaznívá i v kuloárech. "V tuto chvíli to považuji za spekulaci," řekla MF DNES Putnová.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz