Ministr školství Dobeš čelí podezření, že jeho poradkyně brala přes 100 tisíc

  18:20aktualizováno  18:20
Tehdejší poradkyně ministra školství Jana Machálková, nyní šéfka jeho kabinetu, měla v prosinci na výplatní pásce na 145 tisíc hrubého. Napsal to server Česká pozice, který upozornil i na její nedostatečné vzdělání a pracovní zkušenosti. Ministerstvo školství zprávu dementuje - plat dostala standardní, zkušenosti má.

Ministr školství Josef Dobeš | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nejdříve působila Machálková ve funkci poradkyně ministra školství Josefa Dobeše, od 1. února povýšila na vrchní ředitelku kabinetu.

Podle České pozice se Machálkové vyšplhala prosincová výplata ke 145 tisícům a to díky odměnám. "Myslím, že je to nesmysl. S osobním ohodnocením jsem mohla v prosinci mít asi 35 tisíc hrubého. Ale nevím přesně, kolik mi přibylo na účet. Částku jsem nekontrolovala," cituje server Machálkovou.

Podle rezortu ale Machálková v době, kdy působila jako poradkyně, od 22. listopadu 2010 do 31. ledna 2011, byla zařazena do 13. platové třídy a 5. platového stupně.

Náležel jí tak platový tarif ve výši 22 830 Kč a osobní příplatek 12,5 tisíce korun. Celkem tak její hrubý plat činil 35 330 Kč, uvádí ministerstvo školství.

"O výši odměny pro Janu Machálkovou rozhodl její tehdejší nadřízený (předchozí ředitel kabinetu Jaroslav Říha, pozn.red.). Ve funkci vrchní ředitelky, tedy od 1. února 2011, pobírá plat v obvyklé výši, který příslušel i jejím předchůdcům ve funkci vrchních ředitelů kabinetu," uvedl ministr Josef Dobeš.

Jako ředitelka kabinetu si Machálková nyní přijde na 60 až 80 tisíc včetně osobního ohodnocení, tvrdí ministerstvo.

Životopis ministerstvo ještě nezveřejnilo

Česká pozice se Machálkové ptala i na to, zda není k takové vysoké funkci ve státní správě třeba vysokoškolského vzdělání, které jí chybí. "Bill Gates také nemá vysokou školu a myslíte si snad, že dělá svou práci špatně?" cituje server Machálkovou.

Podle informací iDNES.cz Machálková nedostudovala Pedagogickou fakultu na Palackého univerzitě v Olomouci a nyní studuje bakalářský obor na Univerzitě J. A. Komenského.

Po roce 2005 se věnovala výuce češtiny pro cizince v jazykové škole Caledonian School a od září 2008 pracovala v personálním oddělení britské školy Park Lane.

To, že pracovala na těchto dvou místech, potvrdil iDNES.cz tiskový mluvčí ministerstva školství Josef Koukolíček. Kompletní životopis chce ale ministerstvo zveřejnit až za týden či dva na svém webu, kde jsou k nalezení životopisy i jiných zaměstnanců.  

Vrchní ředitelka má na ministerstvu na starosti změny pracovních poměrů zaměstnanců kabinetu a v útvarech řízených ministrem, zabývá se i vyřizováním interpelací, prověřováním písemností předkládaných ministrovi k podpisu a zpracováváním stanovisek. Dále zajišťuje kontakt ministra s Kanceláří prezidenta republiky, parlamentem a Úřadem vlády.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Po výbuchu bytovky v Lenoře obyvatelé stále nemohou ani do sousedního domu

Věci jsou stále načichlé kouřem, ten je cítit i ze stěn. Do bytového domu v Lenoře, který výbuch ze začátku října...

Poslanci uctili Gotta minutou ticha, chtějí zaujmout stanovisko k Turecku

Sněmovní strany se chtějí v dolní komoře zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii. Po začátku úterní schůze uctili...

Poslanci odsoudili tureckou invazi v Sýrii jako porušení mezinárodního práva

Poslanecká sněmovna v úterý odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej Babiš...

Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz