Ministr pro přírodu urychlí budování dálnic, chce vyčistit Ostravsko

  14:13aktualizováno  15:54
Nový ministr životního prostředí Pavel Drobil z ODS představil své priority. Chce podpořit a urychlit budování obchvatů a dálnic. "Nemyslíme si, že jsou neekologické," uvedl. V plánu má také více otevřít národní parky nebo zlepšit životní prostředí v Moravskoslezském kraji.

Podporu dopravní infrastruktury zařadil Drobil do ministerské priority s názvem ekonomika. Podle nového ministra je nutné podpořit například obchvaty měst, které vyvedou tranzitní dopravu z center, ale i dálnice.

"Nemyslím si, že dálnice jsou neekologická zařízení infrastruktury. Výstavbu dálnic budeme plně podporovat," uvedl na tiskové konferenci s tím, že aby ministerstvo urychlilo výstavbu silnic a dálnic, bude se snažit urychlit projednávání jednotlivých projektů na MŽP.

Pomoci by ministerstvo mělo i ostatním účastníkům dopravních staveb, aby se co nejrychleji splnily nároky na ochranu životního prostředí.

Biomasa ano, větrníky ne

Ministerstvo nadále podpoří i obnovitelné zdroje energie. "Je to pozitivní součást energetického mixu. Na druhou stranu je dobré si říct, které zdroje jsou efektivní a vyhovují našim geografickým podmínkám, popřípadě míře slunečního svitu, a které ne," míní ministr.

Dodal, že formou dotací a stávajících programů podpoří biomasu, bioplyn, v omezené míře také geotermální zdroje. Drobil naopak nechce podporovat fotovoltaiku a větrné elektrárny.

Parky pro lidi i malé podniky

Mezi dalšími prioritami zmínil Drobil i půdu a ochranu národních parků. Uvedl, že už týden se zabývá situací na Šumavě, která je prý velice napjatá.

"Nechceme, aby národní parky byly místem, z kterého profituje jen kůrovec," uvedl s tím, že parky by se měly více otevřít lidem, obcím a malým podnikům.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil se svou náměstkyní Rut Bízkovou

Parky by měly mít výchovný význam, ale stát se i turistickým lákadlem. Zda to však znamená větší zásahy na Šumavě či prolomení ochranných zón, ministr již nespecifikoval. Doplnil jen, že ke každému parku chce přistupovat případ od případu.

Priorita je Moravskoslezský kraj

V rámci ochrany ovzduší se chce ministr Drobil zaměřit na Moravskoslezský kraj, odkud pochází, a na lokální zdroje znečištění. Podle něj nemá smysl regulovat menší podniky a živnostníky, kteří hrají při znečišťování jen zanedbatelnou roli, ale velké znečišťovatele. Připomněl přitom analýzu MŽP z roku 2008, která ukázala, že tři procenta z devíti tisíc firem vyprodukovala 80 procent celkového znečištění.

Do Ostravy se ministr chystá 29. července a velcí znečišťovatelé typu Acelor Mittal se prý mohou připravit, že od něj dostanou silný vzkaz.

V tom chce Drobil navázat na práci své předchůdkyně, nyní náměstkyně Rut Bízkové. "Byla první ministryní, která v kraji něco udělala. Bursík neudělal v Moravskoslezském kraji nic. Nechci být ministrem, který se na nádraží otočí a odjede se slovy 'fuj, tady to smrdí'," vzkázal Drobil.

Aby se mohl zabývat všemi prioritami, které si stanovil, chce Drobil svůj nový resort "odideologizovat a profesionalizovat". Zda tedy budou jeho náměstci i profesionálové a odborníci, zatím jasné není. Podle mluvčí MŽP Jarmily Krebsové si ministr další své náměstky dosud nevybral.

PRIORITY NOVÉHO MINISTRA

OVZDUŠÍ
Ministr životního prostředí Pavel Drobil (třetí zleva) představuje své programové priority1. Regulační plány pro zdroje znečišťující ovzduší, především v nejzatíženějších oblastech
2. OPŽP pro Moravskoslezský kraj - Ministerstvo na podzim otevře mimořádnou výzvu zaměřenou na projekty ke snížení imisní zátěže obyvatelstva ve Slezsku a na severu Moravy.
3. Zákon o ovzduší - Ministerstvo předloží novelu zákona, která umožní stanovit emisní stropy buď pro skupinu zdrojů nebo pro všechny zdroje na území.

PŘÍRODA
1. Národní parky - Otevřít parky lidem, obcím i drobným podnikatelům pro podporu turismu či šetrnou formu cestovního ruchu
2. Půda - Zamezit nekontrolovatelným zástavbám a zvýšit cenu za vynětí půdy ze zemědělského fondu.

VODA
1. Protipovodňová opatření
- Zachovat dobrý stav předpovědní služby, zvýšit retenční schopnost krajiny a vybudovat systém protipovodňových opatření vhodných pro konkrétní místa.
2. Koloběh vody v krajině

EKONOMIKA
1. Ekologická debyrokratizace - Snížit a zjednodušit nadbytečné administrativní požadavky na podnikatele. Ústup od regulace menších podniků a zaměření se na skutečné znečišťovatele.
2. Zelené technologie - Uplatnění environmentálních výrobků při veřejných zakázkách.
3. Podpora infrastruktury - Podpora a pomoc při urychlení výstavby obchvatů a dálnic pro zvýšení plynulosti dopravy a snížení zátěže ovzduší.
4. Energetika - podpora efektivních a ekologicky udržitelných forem obnovitelných zdrojů energie. Podpora jaderného programu, biomasy, bioplynu, v omezené míře geotermálních zdrojů. Naopak omezení fotovoltaiky a větrných elektráren.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

Najdete na iDNES.cz