Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Ministr pomohl své firmě

  8:40
Ministr dopravy Jaromír Schling v době, kdy už byl členem vlády, výrazně pomohl své firmě v Telči. Tím, že od ní koupil dům a pomohl jí zbavit se bankovního úvěru, získal zároveň větší vliv na fungování této společnosti. Ministr se tak podle některých právníků dostal do rozporu se zákonem o střetu zájmů, který ministrům zakazuje jakkoliv se podílet na chodu soukromých firem.

O co jde? Na první pohled takřka o nic zvláštního. Vkvětnu 2000, měsíc po nástupu do vlády, Schling koupil dům s pozemkem v Telči v hodnotě 2,2 milionu korun. Po detailnějším prozkoumání kupní smlouvy, zástavního práva a znaleckého posudku se ukazuje, že transakce byla životně důležitá pro firmu Houdek a spol. Z této společnosti musel Schling jako ministr kvůli zákonu o střetu zájmů odejít.

Dům, který na hypotéku koupil, do té doby patřil firmě Houdek a spol., která v ní provozuje tiskárnu. "Účelovost operace je zřejmá: obejít zákon o střetu zájmů. Majetek firmy se vyvedl na soukromou osobu a pan ministr si uchoval podstatný vliv na fungování firmy," soudí právník Vladimír Zeithaml.

Schling na otázku, proč dům koupil, říká: "Z obchodních důvodů." Právník Vladimír Zeithaml říká, že podle občanského zákoníku jsou všechny kroky v nákupu budovy neplatné: "Jakmile nějaký právní úkon obchází nebo porušuje zákon, je neplatný."

Jiní právníci nejsou tak striktní, nicméně i z jejich komentářů vyplývá, že Schling nákupem budovy jednal v zájmu soukromé firmy. "Firmě se tak podařilo splatit dluhy a zachránila tak nemovitost, která byla zastavena bance. Ale já bych mu to nevyčítal," řekl advokát Petr Toman. Schling má z pronájmu domu pravidelný měsíční příjem 28 tisíc korun, ve svém přiznání vedlejších příjmů odevzdaném do Senátu to však neuvedl, ačkoliv mu to zákon ukládá.

O smyslu transakce se Schling nechtěl původně vůbec bavit. "Nic vám do toho není." Teprve na druhý - tentokrát písemný - dotaz, proč budovu kupoval, když už ji jeho firma vlastnila, odpověděl, že šlo o obchodní důvody.

Jaké obchodní důvody mohl mít ministr, který podle zákona o střetu zájmů "nesmí provozovat podnikatelskou nebo jinou samostatnou výdělečnou činnost"? Na základě dokumentů uložených na katastru nemovitostí, výpisu z obchodního rejstříku, rozhovorů se soudním znalcem i s lidmi z České spořitelny, která Schlingovi poskytla hypotéku, je možné rekonstruovat následující příběh v několika krocích.

Firmu Houdek a spol. založili v prosinci 1994 dva podnikatelé, Oldřich Houdek a Jaromír Schling. Od družstva Ekon si koupili zdejší provozovnu tiskárny a vzali si na to úvěr u GE-Capital bank. "Devadesát procent z toho, co nám za to tehdy zaplatili, šlo z peněz banky," říká šéf Ekonu Evžen Solař, podle kterého budovu i s tiskařskou technikou prodali firmě Houdek a spol. přibližně za čtyři miliony korun.

Na podzim 1999 se firma zřejmě dostává do finanční tísně - původního úvěru se jí nedaří zbavit. "Objednali si u nás znalecký posudek na dům, ve kterém tiskárna sídlí. Řekli, že si chtějí vzít úvěr u České spořitelny, a potřebovali vědět, jakou hodnotu má dům, aby ho mohli dát jako zástavu," uvedl jihlavský realitní znalec Jaroslav Krátký. Tržní hodnotu domu i s pozemkem ocenil na 3,3 milionu korun.

Firma Houdek a spol. však úvěr od České spořitelny nedostala. Mezitím se Jaromír Schling, v té době poslanec za ČSSD, stal novým ministrem dopravy a musel společnost opustit. Ministrův poloviční podíl ve firmě přešel na jeho syna Davida. Jak sám David Schling přiznal, ve firmě je vlastně jen naoko: "Já o té firmě nemám přehled. O prodeji budovy nic nevím."

Měsíc po nástupu do vlády uzavřel Schling se svým partnerem Oldřichem Houdkem kupní smlouvu o prodeji domu s pozemkem, kde tiskárna sídlí. "Prodávající prohlašuje, že na převáděných nemovitostech vázne zástavní právo k pozemkům ve prospěch zástavního věřitele GE-Capital bank," stojí ve smlouvě.

Schling zažádal v břeclavské pobočce České spořitelny o stavební úvěr ve výši 2,2 milionu korun a obratem jej - jak se zavázal v kupní smlouvě - poslal na účet do GE-Capital bank. Následně bylo zástavní právo této banky na dům a pozemek vymazáno a Schling si tak svůj méně výhodný stavební úvěr už mohl přeměnit na mnohem výhodnější hypoteční půjčku.

Jaromír Schling je tedy majitelem domu firmy Houdek a spol., která mu začala platit nájem. "Měsíčně to je 28 tisíc korun," uvedl ministr. Zhruba stejnou sumou splácí ministr měsíčně i svou hypotéku, kterou má na deset let.

Jaký je výsledek? Firma Houdek a spol. si polepšila daňově. "Ve chvíli, kdy byla nemovitost převedena na ministra, může firma přiměřené nájemné uvádět jako náklad pro daňové účely," konstatoval právník Tomáš Sokol.

Netratil ani Jaromír Schling. Má sice hypotéku, ta se však splácí z nájemného, z daní může odečítat úroky. Kromě toho získal mnohem větší vliv na firmu. Další právník, Petr Vališ, uvedl, že operace by teoreticky mohla sloužit i jako zdroj peněz na Schlingovu volební kampaň.

"Dal 2,2 milionu z hypotéky do firmy, ta mu platí nájem. Mohli by se třeba dohodnout, že mu zaplatí nájem na rok dopředu. Majitel domu by tak získal na ruku velkou sumu například na svou kampaň. Šlo by o zcela čisté, zdaněné peníze."

Autoři:

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu

  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Rumunští hasiči dovezli do Česka 30 ventilátorů z EU, dorazí další

Česko převzalo v sobotu odpoledne první zásilku 30 plicních ventilátorů z krizových zdravotnických zásob EU. Přivezli...

Za třídnictví jsou jen stovky korun. Pojďte si to zkusit, vzkazují učitelé

Gabriela Zakonovová učí na Integrované střední škole v Mladé Boleslavi tělesnou výchovu a biologii, stejně tak je...

Brusel poslal do Česka další reakci k auditní zprávě o střetu zájmů Babiše

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...

Do dvorské zoo přijela z Vídně samice slona Drumbo, je v novém pavilonu

Nová samice slona afrického Drumbo dorazila do královédvorského safari parku z vídeňské zoo Schönbrunn....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...